Citat:
Ursprungligen postat av
lebensmuede
OH säger ju själv uttryckligen att efter att SE och han hade samtalat så var klockan 23:20. Min gissning är att SE stämplade ut 23:19:00, och pratade med OH i c:a 90 sekunder, vilket OH upplever som "flera minuter". Tidsuppfattningen är väldigt subjektiv och OH hade förmodligen ganska långtråkigt.
Man kan tolka det som att klockan var 23.19 när SE stämplade ut och att OH upplevde att SE lämnade 23.20, vilket lika gärna kan vara 23.21.15 då OH inte är ett stämpelur. Jag antar för enkelhetens skull att det tar minst 15 sekunder för SE att öppna dörren, stöta på LOP, gå 50 meter bakom och ta fram vapnet under tiden för att skjuta OP 23.21.30 om vi ska tro på SE som GM.
Då måste SE lämna Skandia senast 23.21.15 för att kunna vara GM.
Då får samtalet tagit högst 135 sekunder om utstämplingstiden var 23.19.00 eller om stämpelklockan var 23.19.59 då SE stämplade ut 76 sekunder för att SE ska kunna ha en sportslig möjlighet att vara GM.
Är ditt antagande att OH uppfattade 76-135 sekunder som flera minuter så kan SE haft skugga av en chans att vara på mordplatsen vid "rätt tid". Att SE var vid mordplatsen när det sköts gör honom dock inte till GM. Då krävs också att han också hade ett vapen i handen och sköt OP och där har ju KP sista ordet.
Varade samtalet längre än 135 sekunder så är vi överbevisade både du och jag att SE är oskyldig.
Vi får se hur AG beskriver längden på samtalet när hennes vittnesmål släpps.
Jag lutar åt att HOs uppskattning av "några minuter" är mer än 135 sek och att SE helt enkelt inte hinner fram till mordplatsen med sin utstämplingstid.
Edit: Vad är en rimlig uppskattning på tiden för att öppna dörren från receptionen på Skandia och promenera efter LOP till mordplatsen? Promenaden måste göras i LOPs tempo då det inte är trovärdigt att SE känner igen LOP bakifrån och springer ikapp dem. Är 15 sek en bra uppskattning?