Citat:
Ursprungligen postat av
PeterSoderqvist
Men hur gör ni med brott som är förestående eller pågående? Brottsbalkens 23kap 6§ föreskriver att en del grova brott måste avslöjas för polisen! Det står i slutbestämmelsen för varje kapitel i brottsbalken om ett visst brott måste Avslöjas för polisen! Olaga frihetsberövande 4kap 2§ straffvärde 1 till 10 års fängelse. Om det är mindre grovt böter eller fängelse upp till 2 år måste man avslöja för polisen Enligt 10§ annars gör man sig skyldig till en straffbelagd handling enligt BrB 23kap 6§!
Benämningen "särskilt föreskrivet" i din citerade lagtext fick mig först att läsa hela texten ifrån:
https://www.riksdagen.se/sv/dokument...0_sfs-1962-700
Vidare har jag hittat ytterligare material kring "särskilt föreskrivet" men har inte omedelbar tillgång till det.
Tillsvidare kan nämnas att jag lade märke till
Citat:
1 kap.
2 § En gärning skall, om inte annat är särskilt föreskrivet, anses som brott endast då den begås uppsåtligen.
Har gärningen begåtts under självförvållat rus eller var gärningsmannen på annat vis genom eget vållande tillfälligt från sina sinnens bruk, skall detta inte föranleda att gärningen inte anses som brott. Lag (1994:458).
Även här blir "särskilt föreskrivet" relevant.
För att vidare inledningsvis kommentera en annan sida av svensk lagstiftning i förhållande till Scientologin, så har vi följande paragrafer:
Citat:
5 kap.:
5 § Brott som avses i 1-3 §§ får inte åtalas av någon annan än målsäganden. Om brottet riktar sig mot någon som är under arton år eller om i annat fall målsäganden anger brottet till åtal, får dock åklagaren väcka åtal om detta anses påkallat från allmän synpunkt och åtalet avser
1. förtal och grovt förtal,
2. förolämpning mot någon i eller för hans eller hennes myndighetsutövning, eller
3. förolämpning med anspelning på ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse, sexuell läggning eller könsöverskridande identitet eller uttryck.
---
16 kap.:
8 § Den som i ett uttalande eller i ett annat meddelande som sprids hotar eller uttrycker missaktning för en folkgrupp eller en annan sådan grupp av personer med anspelning på ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse, sexuell läggning eller könsöverskridande identitet eller uttryck, döms för hets mot folkgrupp till fängelse i högst två år eller, om brottet är ringa, till böter.
Om brottet är grovt döms för grov hets mot folkgrupp till fängelse i lägst sex månader och högst fyra år. Vid bedömningen av om brottet är grovt ska det särskilt beaktas om meddelandet haft ett särskilt hotfullt eller kränkande innehåll och spritts till ett stort antal personer på ett sätt som varit ägnat att väcka betydande uppmärksamhet.
Lag (2018:1744).
---
9 § En näringsidkare som i sin verksamhet diskriminerar någon på grund av ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse, sexuell läggning eller könsöverskridande identitet eller uttryck genom att inte gå personen till handa på de villkor som näringsidkaren i sin verksamhet tillämpar i förhållande till andra, ska dömas för olaga diskriminering till böter eller fängelse i högst ett år.
Vad som sägs i första stycket om en näringsidkare tillämpas också på den som är anställd i näringsverksamhet eller annars handlar på en näringsidkares vägnar samt på den som är anställd i allmän tjänst eller har allmänt uppdrag.
För olaga diskriminering döms även anordnare av allmän sammankomst eller offentlig tillställning och medhjälpare till sådan anordnare, om han eller hon diskriminerar någon på grund av ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse, sexuell läggning eller könsöverskridande identitet eller uttryck genom att vägra personen tillträde till sammankomsten eller tillställningen på de villkor som gäller för andra. Lag (2018:540).
---
29 kap.:
2 § Som försvårande omständigheter vid bedömningen av straffvärdet ska, vid sidan av vad som gäller för varje särskild brottstyp, särskilt beaktas
/.../
7. om ett motiv för brottet varit att kränka en person, en folkgrupp eller en annan sådan grupp av personer på grund av ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, trosbekännelse, sexuell läggning, könsöverskridande identitet eller uttryck eller annan liknande omständighet,
Jag säger inte att de nödvändigtvis är direkt relevanta för din frågeställning, men verkar ändå relevant att ta upp när svensk lagstiftning diskuteras.
Citat:
Så om någon låser in någon i Scientologi rörelsen med motivet att han ska ha en Etikhantering vilket jag vet har hänt i Stockholm på åttiotalet när jag var med i Scientologikyrkan, och det spelar ingen roll vilka statistiker parterna har /.../
Rent praktiskt är väl ett ärende som skedde på 80-talet preskriberat, vilket påverkar hur jag skulle förhålla till just detta ärende rent praktiskt. Eftersom man utifrån Scientologi-etiken inte skall kvarhålla folk som en etik-åtgärd, så är det fortfarande angeläget att ämnet tas upp.
Citat:
för Justitia Rättvisans gudinna är blind vilket man kan se på statyn på henne utanför Domstolarna!
Här är en bild på henne hos Åklagarmyndigheten hon är ”blind” hon Bryr sig inte om vem det är, hon väger upp brottet i sin vågskål och mäter ut ett Väl avvägt straff, och straffas med svärdet! Vad tycker du om det att hon är blind för statistiker?
Om vi skulle tala om gudomlig rättvisa, så borde den vara så opartisk som möjligt, och ta hänsyn till så många aspekter av ett aktuellt fall som möjligt. Straff borde i första hand ha som avsikt att rätta till de orättvisor som har inträffat så mycket som möjligt, att bidra till laglydiga medborgares möjlighet att utöva sina rättigheter (genom t.ex. att avhålla den straffade och andra ifrån att ge upphov till ytterligare orättvisor), och i den mån det är möjligt att rehabilitera den straffade).
Huruvida statistiker spelar in eller ej beror ju på sammanhanget, för ifråga om t.ex. ekonomisk brottslighet kan ju straffen bli olika beroende på vilka belopp det handlar om.
Citat:
Avslöjar ni brott för polisen enligt BrB 23kap 6§ om ni känner till att exempelvis någon Sitter inlåst under etikhantering?
Jag skulle som ett allmänt och spontant svar själv vilja göra det, men nu känner jag inte till något fall där jag personligen har annan information än offentliga utsagor kring att detta har inträffat. Jag känner till anklagelser om motsvarande händelser, och beroende på hur sannolikt det var att jag personligen skulle kunna bidraga med information som skulle kunna visa att något sådant faktiskt har ägt rum eller inte har ägt rum, så skulle jag försöka bidraga i en sådan utsträckning.