Citat:
Ursprungligen postat av
frankil35
Kan vi inte försöka hålla god ton?
Jag syftade på solens strålningsvärme. Den släpper man inte in genom att öppna fönstret. Däremot släpper man in den genom att dra upp persiennerna/gardinerna. Men det var inte riktigt det som var poängen heller, utan jag ville bara belysa att det finns fler aspekter än temperatur som påverkar hur varmt ett rum upplevs och där har korsdrag en svalkande effekt. För strålningsvärmens effekt på inneklimatet gör, som jag ser det, öppna eller stängda fönster varken till eller från.
absolut, blev lite frustrerad bara.
grejen är ju att va händer med varm luft, den expanderar eller hur? detta gör att den får lägre densitet och därför börjar den stiga. detta gör att den kommer längre upp i atmosfären och värms ännu mer av solen och expanderar ännu mer. detta skapar ett undertryck nere hos dig och när du öppnar fönstret sugs all denna varma luft in i din lägenhet.
när dessutom jordens avstånd till solen fluktuerar så ändras dessutom trycket i den varma luften och det är det du upplever som "korsdrag". detta blir i praktiken som att sitta mitt i en varmluftsfläkt.
tycker det borde vara tämligen lätt att förstå.