Citat:
Ursprungligen postat av
Asmodeusvult
delar av det naiva svammel du utan större eftertanke häver ur dig.
Sannolikheten att du har ”rätt” är noll.
0. Zip. Zero.
När nästan alla världens mest framstående vetenskapsmän och tänkare inom hjärnforskning, teoretisk fysik, filosofi m.m. förnekar fri vilja så är det förmätet av dig att hävda motsatsen. Förklara vem du tror att du är och vad det är du vet som vi andra inte förstår. Du verkar behöva enkel logik för att
kanske inse att fri vilja inte existerar, som förklaras för dig i denna video:
http://www.youtube.com/watch?v=OwaXqep-bpk
----------------------------------------
Vi kan inte med säkerhet veta om det någonstans finns en gud eller inte, men isåfall vet vi samtidigt inte vad denna gud anser vara rätt och fel. Människans tid på Jorden är ingen i jämförelse med evigheten.
Endast om fri vilja faktiskt existerar kan vi veta om vi har en sådan, i annat fall kommer vi vara determinerade att tro som vi gör oavsett om det är sant eller falskt. Men om fri vilja finns så borde vetenskapen efter alla år lyckats föra fri vilja i bevis. Så har dock inte skett.
Om fri vilja ska kunna finnas så måste den börja i en människas liv vid en given tidpunkt, en exakt första handling måste gå från fullständigt determinerad till att vara
helt fri. När sker isåfall det ..?