2020-06-15, 23:52
  #1873
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AegWyr
Fantombilden föreställer väl en man en kvinna såg på Brunkebergsåsen, som av anledningar jag inte minns agerade misstänkt och man därmed var intresserad av i utredningen.

Det handlar alltså inte om en fantombild på skytten, så vitt jag minns det hela.

Fast den presenterades väl som det av Holmér?
Citera
2020-06-15, 23:58
  #1874
Medlem
AegWyrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Fast den presenterades väl som det av Holmér?

- Vi har ingen annan bild av mördaren än den här. Vi tror alltså som en huvudhypotes att det här kan vara en bild utav mördaren.

Så ja jo, Holmér presenterar det så. Hyfsat säker på min minnesbild av att fantombilden är baserad på ett antagande om att det var mördaren, inte en observation på brottsplatsen.
Citera
2020-06-16, 00:40
  #1875
Medlem
Redivivuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frederica
Ok, låt säga att det är konspiration. Uppfattar du SE som en trovärdig person att klara ett sådant uppdrag ? Parera alla dessa möten med vakter, stämplingar, gömma vapen, fly från platsen och ffa att aldrig någonsin, ens i fylla avslöja det han gjorde och vilka var med honom?
Skulle du själv anlita SE för den typen av upodrag?
Ja, jag tror att det är en konspiration. SE, eller vem det vara månde som är GM, handlade inte helt ensam. Det vore vist att anlita en person som är mycket svår att alls misstänka - men som ändå hade kompetensen att utföra ett sådant här uppdrag. I övrigt vad gäller psykologin kring SE samt andra detaljer så kan du kolla min postningshistorik i denna tråd. Det far för långt att dra det igen.
Citera
2020-06-16, 00:42
  #1876
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Redivivus
Ja, jag tror att det är en konspiration. SE, eller vem det vara månde som är GM, handlade inte helt ensam. Det vore vist att anlita en person som är mycket svår att alls misstänka - men som ändå hade kompetensen att utföra ett sådant här uppdrag. I övrigt vad gäller psykologin kring SE samt andra detaljer så kan du kolla min postningshistorik i denna tråd. Det far för långt att dra det igen.

Fast Palme ordet var ju illa dåligt utfört. Jämför exempelvis ed ordet på JFK.

Oslmemmrdsren var knappast hitman.
Citera
2020-06-16, 00:45
  #1877
Medlem
Redivivuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mckenzy
Nej han påstår att han var på platsen , vilket han mycket väl kan ha varit . Du ska väl lägga fram bevis på att han inte var där i sådant fall . Det håller inte med argumentet att ingen lade särskilt märke till honom.
Men argumentet "kan ha varit" på platsen håller bättre? Det är ju stora oklarheter kring hans förehavanden på mordplatsen samt när han var där. Och frågan är även: tror inte du att Palmegruppen skulle ha gått igenom denna sak grundligt? Lagt ihop vad som finns med det som är sannolikt vs osannolikt. Om det vore högst sannolikt att SE hela tiden varit på mordplatsen från tiden vid mordet till han gick in på Skandiahuset igen 23:40 varför skulle han ens vara intressant som misstänkt?
__________________
Senast redigerad av Redivivus 2020-06-16 kl. 00:49.
Citera
2020-06-16, 00:48
  #1878
Medlem
Redivivuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mafia
Fast Palme ordet var ju illa dåligt utfört. Jämför exempelvis ed ordet på JFK.

Oslmemmrdsren var knappast hitman.
Dådet var inte så illa utfört. Däremot var polisarbetet en stor katastrof. Den skyldige tycks ha haft sin uppbackning av det.
Citera
2020-06-16, 05:03
  #1879
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lebensmuede
Vittnet Fauzzi ser paret Palme med Björkman i släptåg, runt Sveavägen 56. Björkman är i en alkoholdimma och tittar förmodligen ner i backen när han går, men kollar upp och ser tre personer framför sig på några meters avstånd strax innan skotten avlossas.

Någonstans strax innan Tunnelgatan har det anslutit en tredje person, och med utpasseringstid kl 23.20 från Skandiahuset förstår man att detta mycket väl kan vara Engström.

I Engströms vittnesmål, eller i alla fall i rekonstruktionen som han gjorde för Rapport, nämns ingen Björkman, vilket är högst underligt om Engström faktiskt befann sig 20-30 meter från mordplatsen när skotten avlossades som han själv hävdade.

När skotten small var Fauzzi en ganska bra bit ifrån. Engström kan mycket väl ha kommit ut mellan honom och Björkman och ha haft en bit fram till Björkman.

Vad Engström ibland har sagt är att när han kom fram fanns det redan två andra där, som förmodligen är Anna Hage och Stefan Glanz. Han har helt enkelt inte varit först på plats.

Med det är hans berättelse inte konstig. Han kommer ut, hör ett skott, kollar på klockan och ser sedan att där ligger någon i korsningen.

Om Björkman då stod i porten till dekorima är det möjligt att han inte uppfattade Björkman.
Citera
2020-06-16, 07:56
  #1880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ipar
Intressant, berätta gärna mer.

Har ingen källa just nu men vet att jag har sagt det i något sammanhang, troligen veckans brott.
Citera
2020-06-16, 10:01
  #1881
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ja, vilket sammanträffande att även Christer A hade samma mörka 3/4rock, mörka mössa, stålbågade glasögon och skytteväska som Nieminen såg på DBG.
Att han ägde den enda .357 i sthlm. som inte provskjutits gör ju inte saken bättre.
Antagligen hade han passande skytteväska för sin 6-tummare med.
Att han köpt på sig ett antal Metal Piercing-kulor före mordet är också bekräftat i utr.
Samt att han tryckte i lght. efter mordet, och hans alibi spräcktes av anhöriga, han var inte sjuk i influensa.
Ni drar alltför förhastade slutsatser att det måste vara Stig, då ni uppenbarligen inte läst på er om andra misstänkta som kunde befinna sig vid mordplatsen denna natt.

Skulle den här infon räcka i en rättegång?

Dessutom är det ganska så bekräftat att Skandiamannen befann sig i absolut anknytning till mordplatsen, vid i stort sett den exakta tidpunkten för mordet.. Till skillnad från alla andra som figurerar som misstänkta. Han erkänner själv att han springer in i gränden efter skotten, för observerar ett vittne EN person som flyr den vägen?

Han lämnar en icke trovärdig berättelse om vad han höll på med under kvällen och vid tiden för och efter skotten.

Han ringer sin arbetsgivare dagen efter och vill få reda på den exakta utstämplingstiden?

Men ja, den här CA vore väldigt intressant att utreda vidare ja.
__________________
Senast redigerad av Macke85 2020-06-16 kl. 10:05.
Citera
2020-06-16, 11:33
  #1882
Medlem
KP väljer ut SE som gärningsman. Gör allt han kan för att hitta några som helst bevis på att det är så, men hittar inga bevis på att det är så. Om det hade funnits bevis på att SE är skyldig hade KP presenterat dessa.

Om SE är skyldig och jobbat ensam så hade man troligtvis löst mordet på någon vecka. Istället hoppar man på PKK-spåret (vi vet att de inte var inblandade), sen CP-spåret (vi vet att Polisen manipulerade vittnen och allt annat), sen efter CP-rättegångarna så fortsatte man på CP-spåret (trots noll bevis) och nu har man valt ut en annan ensam gärningsman - utan bevis.
__________________
Senast redigerad av OpenRoads 2020-06-16 kl. 11:48.
Citera
2020-06-16, 11:41
  #1883
Medlem
En av anledningarna till att SE över huvud taget kom upp som misstänkt 1986 var väl att han setts av en butiksägare på Åland? Varför skulle en butiksägare på Åland tipsa svenska polisen om en person som var känd som ett vittne i Palmemordet bara för att denne handlade i en affär?
Citera
2020-06-16, 11:42
  #1884
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lebensmuede
En av anledningarna till att SE över huvud taget kom upp som misstänkt 1986 var väl att han setts av en butiksägare på Åland? Varför skulle en butiksägare på Åland tipsa svenska polisen om en person som var känd som ett vittne i Palmemordet bara för att denne handlade i en affär?
Var det inte för att mordvapnet kanske slängdes i Östersjön?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in