2020-06-10, 22:35
  #1177
Medlem
SE är mycket ivrig och villig att framträda i media strax efter mordet. Jag har inte reflekterat över detta tidigare. Som sagt märkligt att vederbörande uppträder på det viset om han nyss mördat sveriges mest kända person.

Han bytte troligen överdel och/eller huvudbonad för att förvilla polisen samtidigt när han smet in på Skandia och lämnade av vapnet om han var gärningsman.

Kanske var det p.g.a. hans personlighet som han avskrevs hos polisen 1987. Han var en jobbig jävel som rusade in och försökte styra och ställa i polisutredningen. Polisen ville inte ha med karlfan att göra eftersom han oabrutet snackade en massa skit helt enkelt.

Nja, SE framstår inte som en riktig mördare. Jag är skeptisk till utredarnas slutsatser.
__________________
Senast redigerad av MrNoShow 2020-06-10 kl. 22:48.
Citera
2020-06-10, 22:36
  #1178
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av vinbra
Det finns ett scenario där jag faktiskt skulle acceptera SE som gärningsman och det är om han hade avancerad hjälp.

Och en grej jag hörde om idag har gjort att min gränslösa vrede mot KP mjuknar lite grann.

KP har nämligen utrett om SE kan ha haft någon typ av hjälp från hemlighetsfulla Stay Behind som ju faktiskt hade kontor i Skandiahuset vid tiden för mordet och vars aktiviteter ju redan avhandlats i detta forum.

När jag hörde om att det gjorts försök att utreda koppling mellan SE och Stay Behind blev det plötsligt en något renare klang i klockan kring vad som kan ha skett.

Med Stay Behinds muskler fanns realistiska möjligheter att övervaka makarna Palme på ett sätt som gjorde det möjligt för SE att tajma detta perfekt.

Jag ser faktiskt detta konspiratoriska dubbelspår som mycket mer realistiskt än att SE bara ramlat på Palme och mördat.
Håller totalt med, jag tror att de hade bra kontakt, stay behind skötte skuggningen och kanske fick reda på att han inte hade livvakter idag alt att stay behind skötte kontakten med skandiamannen från grand till sveavägen, "gör dig redo stig utifall att" jag tror att dom hade flera utplacerad reseverskytt, så hade inte stig knäppt så hade den andre gjort det, dom hade en chans och dom tog vara på den!
Citera
2020-06-10, 22:37
  #1179
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Och jag tycker hans kroppspråk närmast signalerar SKYLDIG. Och att han idag, om hade varit ung, hade fått en diagnos, antagligen inom autism-spektrat, känns nästan 100.

Mycket möjligt, jag säger inte emot, men du får ju tänka på att han var född 1934 och växte upp ganska högborgerligt nästan.

Vet väldigt lite om Skandiamannens liv och leverne, men han ska enligt uppgift ha bott i Bombay som liten, och familjen ska då haft hembiträden och trädgårdsskötare etc. Dessutom har normer för hur man pratar, klär sig och uppträder om man vill va nån liksom förändrats lite i samhället de senaste 90 åren. Så det är svårt att säga nåt utifrån det lilla material som finns. Han verkar möjligen ha varit lite speciell.

Han hade ett respektabelt jobb med förmodligen en rätt okej lön ändå, och villa i Täby och ett ”fint” umgänge så sådär väldigt misslyckad som person som det lite lättvindigt påstås var han väl egentligen knappast. Snarare betydligt mer lyckad än de flesta 52 åringar vid den tiden på nästan alla plan om man ska se till det yttre i hans liv. Han ska ha varit vältränad i sin ungdom.

Däremot kanske han personligen upplevde sig misslyckad! Förmodligen för att han jämförde sig med andra mer lyckade människor runt omkring sig, eller för att han inte lyckats så bra i livet som han själv hade föreställt sig som ung? Eller för att föräldrarnas förhoppningar varit högre ställda eller nåt? Eller misslyckanden i skolan när han var ung. Jag vet inte, jag bara spånar.. Enligt vad som framkommit verkar han ju ha haft lite dåligt självförtroende av nån anledning.
__________________
Senast redigerad av Macke85 2020-06-10 kl. 23:29.
Citera
2020-06-10, 22:55
  #1180
Medlem
Väldigt svårt att göra nån psykologisk analys helt enkelt.

Han levde förmodligen ett ganska stillsamt liv. I stort sett ALLA (de få?) som kände honom är antagligen rätt så döda vid det här laget, med några få enstaka undantag.

Det sista decenniet i livet umgicks han förmodligen minimalt med andra människor.

Känns inte som att vi kommer att komma Skandiamannen så mycket närmare in på livet? Alla försök till analys blir lösa spekulationer. Han kanske ska få vila i frid..
__________________
Senast redigerad av Macke85 2020-06-10 kl. 23:04.
Citera
2020-06-10, 22:58
  #1181
Medlem
vinbras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Malmens1
Håller totalt med, jag tror att de hade bra kontakt, stay behind skötte skuggningen och kanske fick reda på att han inte hade livvakter idag alt att stay behind skötte kontakten med skandiamannen från grand till sveavägen, "gör dig redo stig utifall att" jag tror att dom hade flera utplacerad reseverskytt, så hade inte stig knäppt så hade den andre gjort det, dom hade en chans och dom tog vara på den!

Det kanske finns personer från Stay Behind som läser detta och vet vad vi pratar om?

Och kanske någon eller några av dessa rentav sitter på intressant kunskap om hur mordet gick till?

Berätta gärna i så fall, här kan du snacka fritt
__________________
Senast redigerad av vinbra 2020-06-10 kl. 23:01.
Citera
2020-06-10, 23:01
  #1182
Medlem
TrolleriKontos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av niqq
Det är inte SE specifikt som pekas ut i den observationen, bara en man i mörka kläder, men vittnet är Jan N (http://www.itdemokrati.nu/page36w.html). Tiden passar bra, men ser dock att han går åt fel håll.. jag hade tänkt en flyktväg antingen ner för trapporna vid Döbelnsgatan och rakt ner till Sveavägen, och då hade det inte varit helt optimalt att gå norrut igen...

Jag tänker ändå att hans plan helatiden är att lämna vapnet på Skandia, men sen kan det ju finnas omständigheter som gör att det inte är görbart. Han skulle då kunna trolla bort det och hämta dagen därpå eller senare tillfälle när det lugnat ner sig. Det är synd att de inte ställer frågan rakt ut om han vid något tillfälle lämnar receptionen eller deras uppsikt.

På sidan tio i det här förhöret talas det om att SE eventuellt varit inne i lokalerna på Skandia:

https://magasinetfilter.se/wp-content/uploads/2018/05/SKANDIA-vittnesf%C3%B6rh%C3%B6r-Roland-Bergstr%C3%B6m.pdf
Citera
2020-06-10, 23:07
  #1183
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av niqq
Blablabla, konspirationsteorier utan substans.

Stig Engström var bevisligen ute och drack vid tidpunkten för makarna Palmes ankomst till Grand, eftersom en väktare släppte in honom och växlade några ord (något han blånekat till). Många vid Grand har sett en man med hans signalemente, med glasögonen och kepsen bland annat. Han ser när filmen slutar och går tillbaka till Skandia där han har revolvern inlåst på sitt rum.

22:35 går han ut bakvägen på Luntmakargatan och dörren larmas som öppen. Han väntar utanför Grand och när makarna kommer ut står han och tittar i ett skyltfönster och försöker samla mod att skjuta. Men det är för mycket folk, och samvetet tar över när han ser att barnen är med. Han följer efter makarna när de går, men bestämmer sig för att avbryta och går tillbaka genom dörren som ligger runt hörnet utanför övergångsstället där makarna går över Sveavägen. Han stämplar ut och säger hejdå till väktarna och kliver ut på Sveavägen och ser att makarna Palme kommer gående lite längre bort på väg rakt mot honom. Han går fram till Tunnelgatan, väntar. När Palme går förbi, går han efter och stoppar upp Palme med handen på axeln och skjuter.

Han springer iväg uppför trapporna och springer vidare in på Regeringsgatan och sneddar täckt i mörkret över Johannes Kyrkogård och ner på Kammakargatan där han observeras av en taxi som svänger in på Luntmakargatan där han försöker smita in till Skandia samma väg som han gick ut, men upptäcker att dörren numera är stängd, den stängdes nämligen 1 minut efter mordet. Han inser att kvarteren kryllar av poliser och väljer då att gå tillbaka till Skandia via huvudentrén för att göra sig av med vapnet. Han går sedan hela vägen till Odenplan (förvissad att polisen likavväl kan stanna honom, han har ju inget vapen på sig) precis som han redogjort för och tar nattbussen hem.

Vore det inte mycket bättre att skjuta först och sedan ta samma bakdörr in?

Det blir lite konstigt att tänka sig att han vill avbryta bara för att ge väktarna en chans att konstatera att han hade gått ut, eller att han skulle ha tagit sig tillbaka eftersom att han ångrade sig, och att han sedan råkade stöta på paret Palme och ångrade sig igen.

Min tanke är att det inte är bevisat att SE gick ut genom någon bakdörr 22:35. Teorier kring det och ånger är därför mindre troliga, för de är krångligare. En sådan teori är därför svårare att bevisa.

En enklare teori är att Skandiamannen tyckte illa om Palme, ofta bar revolver, och råkade stöta på dem efter jobbet.

Vad gäller spaning från Skandiahuset tittade jag på kartan och om jag förstår rätt är det 300 meter till bion. På ett sådant avstånd kan han inte gärna ha sett vilka paret Palme var, om det ens går att se bion från kontoret, och all sådan spaning bygger på att han gissar sig till att Palme skall gå hem förbi kontoret. Vill man spana borde man vara vid bion, men då kommer förstås det här med ångern in igen.

Han skall alltså först ha tänkt, nej, jag skjuter dem ändå inte, för att någon minut senare ändra sig igen då han stöter på dem.

Visst är det mystiskt med en öppnad bakdörr. Men rent faktiskt finns det inga bevis för att Skandiamannen använde den. Däremot kan man lägga ett pussel där bakdörren kan ingå - när man väl har bevisat att Skandiamannen var skyldig.
Citera
2020-06-10, 23:11
  #1184
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vinbra
Det kanske finns personer från Stay Behind som läser detta och vet vad vi pratar om?

Och kanske någon eller några av dessa rentav sitter på intressant kunskap om hur mordet gick till?

Berätta gärna i så fall, här kan du snacka fritt

Alltså OM Skandiamannen SE ingick i nån liten konspirationskonstellation med förgreningar till Stay Behind-rörelsen.. Vilket jag inte nödvändigtvis tror.. Så rör det ju antagligen sig om en mycket liten samling individer. En mycket mycket liten samling individer..

Kanske Skandiamannen och typ En person till eller nåt..

Stay Behind var liksom inte en intresseförening med öppna årsmöten och medlemslistor alla kunde ta del av om du trodde det. Där nyheter och annan viktig info gick att läsa om i medlemsbulletinen som utgavs två ggr om året.

Vi pratar nog snarare om ett löst sammansatt nätverk med förgreningar här och var. Där alla som ingick i nätverket nog inte nödvändigtvis kände till varandra.
__________________
Senast redigerad av Macke85 2020-06-10 kl. 23:21.
Citera
2020-06-10, 23:18
  #1185
Medlem
vinbras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Macke85
Alltså OM Skandiamannen SE ingick i nån liten konspirationskonstellation med förgreningar till Stay Behind-rörelsen.. Vilket jag inte nödvändigtvis tror.. Så rör det ju antagligen sig om en mycket liten samling individer. En mycket mycket liten samling individer..

Kanske Skandiamannen och typ En person till eller nåt..

Men även om det bara var en person till finns ju chans att denne ännu är i livet och kanske är redo att berätta?

Om inte redo att berätta finns ju sedan även möjlighet till tex efterlämnad bekännelse vid personens död.

Kanske är det även möjligt att de sekretessbelagda bekännelsebrev som PU sitter på och som som inte gav DNA-träff för Stig är skrivna av denne person?

PU har ju uppenbarligen hittat DNA på breven och detta måste väl vara en fortsatt framkomlig väg? Tänk på hur dubbelmördaren i Linköping åkte fast, och DNA-tekniken utvecklas hela tiden.
__________________
Senast redigerad av vinbra 2020-06-10 kl. 23:29.
Citera
2020-06-10, 23:22
  #1186
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vinbra
Men även om det bara var en person till finns ju chans att denne ännu är i livet och kanske är redo att berätta?

Jag skulle nog inte ligga sömnlös på nätterna och hoppas på detta..
Citera
2020-06-10, 23:31
  #1187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TrolleriKonto
På sidan tio i det här förhöret talas det om att SE eventuellt varit inne i lokalerna på Skandia:

https://magasinetfilter.se/wp-content/uploads/2018/05/SKANDIA-vittnesf%C3%B6rh%C3%B6r-Roland-Bergstr%C3%B6m.pdf

Se på fan... enligt samma förhör verkar det ju dessutom som att man kan ställa upp vissa av dörrarna på baksidan.

Scenariot skulle i så fall kunna vara att han kommer tillbaka till bakdörren som han tidigare ställt upp, för att lämna vapnet men det går i stöpet efter som väktaren stängt igen dörren. Han går då in på framsidan och berättar sin story och säger att han måste ringa sin fru och berätta att han blir sen, varpå väktarna erbjuder honom att använda telefonen i receptionen och han känner att han inte kan säga nej, eller motivera varför han ska in genom innerdörrarna till lokalerna.

Efter samtalet kommer han då på en ny idé, och ber dem öppna upp för han ska in och hämta en kaffe medan han väntar. väktarna i receptionen trycker på knappen som låser upp och han går direkt till sitt rum en trappa upp, lämnar revolvern och går ner och tar en kaffe och kommer tillbaka.

Vad det gäller sättet han tar sig hem på känns det lite otydligt. Har för mig att jag hört förut att väktarna manat honom att ta en taxi, men i något förhör berättar han att han går hela vägen till Odenplan och tar nattbussen därifrån... vet inte hur det kan vara relevant i sammanhanget, men kanske att ha försöker placera sig själv på Sveavägen så att om något vittne sett honom där på väg tillbaka till Skandia efter mordet så kan han säga att han var på väg hem eller något liknande.
Citera
2020-06-10, 23:31
  #1188
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mardoll
Thomas Engström i Aftonbladet om Skandiamannen: Nu har vi vår skurk, en sorts femtioplus-version av Mister Kuk-killen i Torsk på Tallinn. En bedrövelse till människa, helt enkelt, flåshurtig och påfrestande, lika medioker som mediekåt.

Seriös beskrivning? En gubbe med ett hederligt jobb och villa i Täby. Så vitt kännt aldrig straffad för något brott varken före eller efter Palmemordet.

Han är var mans niding efter Krister Peterssons förgörande av hans karaktär.

Föraktet för den ocoole Engström tycks flöda ohämmat trots att han inte verkar gjort någon förnär, eller kanske just därför. Den eländige mannen från Täby.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in