2020-06-05, 10:37
  #318649
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Iakttagaren-2019
Ingen som vet eftersom man kan inte bli testad och även om man har antikroppar så vet ingen hur länge man har immunitet.

"Hyfsat länge" , sa pajasen Tegnell.

Vad betyder det ????

6-12 månader säger man i Jerusalem Post. Studie från Amsterdam. Men de flesta bildar inga antikroppar verkar det som, i alla fall inte som testerna kan fånga upp. Däremot verkar de svårast sjuka och personal på sjukhus verkar i högre grad utveckla antikroppar.
Citera
2020-06-05, 10:37
  #318650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Takadongtakadang
Man blir mer eller mindre mörkrädd när man tittar på Brasiliens siffror. Där har det potential att utvecklas till en tragedi världen inte skådat på länge.

Det är deras vinter nu. Vi kan få samma utveckling i höst/vinter på norra halvklotet.
Citera
2020-06-05, 10:38
  #318651
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Finns inget som tyder på att dom kommer ändra strategi, dom lättar på restriktionerna istället.
Hallengren uttalade att vi nu är i en senpandemisk fas.
Så åsikten är att toppen är över och att det nu håller på att ebba ut.
Kanske förhåller det sig också så men orosmolnet är nog att våra grannländer lyckas eliminera smittan helt.
Då kan trycket bli för stort att fortsätta nuvarande strategi.

Det är ett märkligt uttalande när troligen inte ens 10% av befolkningen har varit smittade och ännu färre utvecklat antikroppar. Samtidigt har vi ett läge där det råder fri smittspridning och en vårdorganisation som fortfarande beskriver ett mycket ansträngt läge.
Jag tror man behöver höja blicken från FHM "kurvor" och "platåer". Huruvida det dött 25 eller 150 människor senaste 24 timmarna kan faktiskt bero på slumpen och hur det rapporteras. Hur många som är inlagda på IVA säger egentligen inte heller så mycket. Det beror på hur vården prioriterar. Det enda intressanta är hur smittspridningen ser ut i samhället, men där finns det bara väldigt osäkra gissningar, eftersom det inte alls testas på det sätt som borde ske. Det är väl den krassa verklighet vi lever i.
Citera
2020-06-05, 10:39
  #318652
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bunsofsteel
Gummikulor, bönsäckar och klassisk crowd control räcker fint.
Ja, och Trump har visat att det är säkrare att hålla i en bibel än att sätta på ett godkänt munskydd. En mycket Fram-stående man i virus tider eller inte? Är det bara valet han ser Fram emot? Är den största talaren vaccinerad mot nederlag? Semantiken tyks vinna i alla lägen i Sverige och Överallt.

Sverige har varit väldigt tydlig med detta att talandet i TV besegrar allt, lagt ut mörka spår om och om igen samt smutskastat ljuset från öst, väst och syd. Vad säger Greta om den smutsen? Jag hör inget från experten som missade chansen att frälsa oss från viruset, paniken eller fantasier om att "vi ser inget komma"?
Citera
2020-06-05, 10:40
  #318653
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av futuro
Det är deras vinter nu. Vi kan få samma utveckling i höst/vinter på norra halvklotet.
Fast deras epicentrum är i den norra delen av landet och där är det 30 grader. Elak variant av viruset de fått in där...
Citera
2020-06-05, 10:40
  #318654
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Fel. De får strejka under kontrollerade former. Inte alla på en gång exempelvis. Utan vissa verksamheter tas ut i strejk och avdelningar och verksamheter turas om. Det ställer till besvär, men blir inte livshotande. Och det är det som är meningen när man vill begränsa strejkrätten inom samhällsviktiga yrken. Massuppsägningar är olagliga, men det blir svårt att bevisa om ingen säger att de beror på missnöjet på jobbet. Var och en kan ju ha tröttnat samtidigt.

Om det är samhällsfarligt får de inte göra det, nej. Och jag kan nästan garantera att det skulle dömas som samhällsfarligt i detta läge. Då det var tal om arbetsstopp pga risken för att arbeta utan skydd, var det samma prat, de kunde inte fortsätta med arbetsstoppet pga. samhällsfara.

Det enda de har som verktyg rent praktiskt nu är att säga upp sig, vilket alltså görs lite här och var nu. Hade de haft möjlighet att strejka så hade de ju gjort det hellre istället. Vi får verkligen hoppas att det inte sprider sig bara detta med uppsägningar, de behövs både nu i covidvården och till hösten för att ta hand om den andra vårdskulden som byggts upp pga covid.
Citera
2020-06-05, 10:41
  #318655
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/ingen-overdodlighet-i-norge-trots-corona

Ingen överdödlighet i Norge.
Betyder det att deras strategi var överlägsen?

Deras strategi har varit överlägsen på att stoppa smittan och därmed dödstalen.

Men vad ska de göra nu? Fortsatta restriktioner i väntan på ett vaccin som KANSKE kommer nästa år.
Citera
2020-06-05, 10:41
  #318656
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Fel. De får strejka under kontrollerade former. Inte alla på en gång exempelvis. Utan vissa verksamheter tas ut i strejk och avdelningar och verksamheter turas om. Det ställer till besvär, men blir inte livshotande. Och det är det som är meningen när man vill begränsa strejkrätten inom samhällsviktiga yrken. Massuppsägningar är olagliga, men det blir svårt att bevisa om ingen säger att de beror på missnöjet på jobbet. Var och en kan ju ha tröttnat samtidigt.
Testa/smittspåra och isolera är långtifrån flockimmunitet. Så att säga jag ser iaf en strategi byte.
Citera
2020-06-05, 10:42
  #318657
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lars48.
Ja, självfallet Sverige skulle dragit mycket nytta av normännens erfarenheter om hur man begränsar smittspridningen.
Eller Finland..som även haft klart med skyddsutrustning på lager..ifall något oförutsett inträffar. Är man förberedd så klarar man krissituationer tusen ggr bättre. Man kan inte bara skjuta ifrån och säga att vi kommer inte drabbas.
Citera
2020-06-05, 10:43
  #318658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Var det inte nån i tråden som berättade att de fick dubbel lön på grund av rådande omständigheter? Då kan de naturligtvis jobba några månader och sen ha råd med långsemester efter att ha sagt upp sig lagom till sommaren.

Dubbel lön? Du har gått över gränsen för det anständiga. Du räknar girigt i andras fickor om du tror dubbel lön är rätt kompensation. Jag tycker de är värda allt de kan få, och mycket mer.

Är du inte outoftheblue, när du tycker de kan ta en långsemester, sedan för den extra slant de tjänar?

Det handlar om sjukvårdspersonal som får slita extra just för att du och dina gelikar, politiker och opinionsbildare, ökar på smittspridningen, genom en vårdslös attityd till Corona Pandemin.

Var gör Löfven? Vad har svetsarn i lön, och resten av det bedrövliga gäng som kalas för regeringen?

Vad har Anders Tegnell och Johan Giesecke i lön och lukrativa arvoden? Är de värda sina pengar med tanke på att Sverige är världsbäst i att vara sämst, efter att det skett en massdöd bland gamla människor med statens goda minne.

Instruktioner om Triage, och selektion av människor i vården på dubiösa grunder enligt folkrätten, kan inte pratas bort av någon. Instruktionerna finns kvar, trots att det inte blev överbelastning i vården. Du talar om dubbel lön som kompensation, medan människor dör. Det är sorgligt att det är möjligt att raljera om människan okränkbara rätt till liv under en Pandemi. Skäms på dig.
Citera
2020-06-05, 10:44
  #318659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Kul att vi två är eniga för en gångs skull

Vårdpersonalen har blivit pissade på i evigheter och då kan man inte använda dem hur som helst utan konsekvenser. Hade de haft högre status inklusive högre lön innan hade man kunnat ställa högre krav under en kort period nu, men att ta en yrkesgrupp som redan behandlas illa och kräva att nu ska ni behandlas ännu sämre är hemskt bara.

Detta är främst M och S fel.

Haha ja det håller jag med om.

Japp, så är det. Tyvärr säger folk enough is enough, ibland. Nu hoppas vi att det lyckas vända och att alla politiker och regioner förstår allvaret i det, särskilt nu under covid, och försöker lösa detta så att det inte blir fler duktiga personal som försvinner från vår vård. De behövs där för oss alla.
Citera
2020-06-05, 10:45
  #318660
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Vet inte vad Tegnell tror men själv tror jag att när de återgår till det läge Sverige var i när spridningen urartade - melodifestival, hockeyslutspel etc - så blir det svårt.

Nu har Norge än så länge orken att spåra och testa osv så de kanske kan hålla ut en vecka eller en månad eller 3 månader från att de drar igång. Bästa scenariot är nog att de kan hålla ut tills de kan vaccinera sina riskgrupper.

Tegnell-idioten har ju hela tiden hävdat att länder som Norge ligger bara efter oss. Det är varför vi har 4500 döda och Norge bara 250 döda. Deras tid kommer. Idioti minst sagt. Det är som man offrat människor i Sverige för de skulle ändå dö inom sinom tid. Skulle ju påstå att folk vill leva så länge som bara möjligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in