Sid 134
Matchningar.
Här jämförs CP och CA.
CA vinner över CP då han har hölster och passar bättre in på vittnenas beskrivning.
Sid 135.
Här resoneras om det var en konspiration.
Det finns två vittnen som sett flyktbilar.
Jag känner bara till artikeln om taxichauffören vid Snickarbacken som ser en man komma nedför trapporna och springa fram till en bil på Birger Jarlsgatan. Publicerades några dagar efter mordet.
Tydligen finns en till och jag vill ju att CA ska ta trapporna vid Jutas backe, men accepterar Snickarbacken som fallbackteori.
Sid 142:
Mordkulan som hittades dagen efter mordet överlämnades av en person som misstänks vara östagent.
Dokumentet avslutas med några mycket habila bilagor där både Lisbets vittnesmål gås igenom på ett mycket bra och kronologiskt sätt med intressanta och rimliga analyser.
Det finns också en bilaga om ammunition och vapen som resonerar mycket om legala och illegala vapen på ett intressant sätt.
Hela dokumentet rekommenderas som "givande" läsning både för de överintresserade och för nyintresserade i MOP.
Har man i förbifarten också råkat lösa GRK så ger detta dokument "fylligare" bakgrundsinformation av "hemlig" karaktär som sedan "tvättats" innan det återfinns i GRK.
För den redan insatta i MOP så finns här mycket bra och matnyttig information och jag lärde mig mycket nytt av att läsa det.
Framför allt det analytiska och i viss mån lite akademiska sätt detta är skrivet på av "Hemliga tvåan" som är helt oberoende av PU men har haft en insyn i densamma som många av oss "armchair detectives" bara kunde drömma om gör att jag tycker detta bör ingå som standardläsning för överintresserade i MOP.
Jag tackar främst användarna Kato85 och MOPspanaren för att detta dokument som jag står fast vid att likna vid "Dödahavsrullarna" eller "Den Heliga Graal" för Privatspanarna kom fram i grevens tid innan KPs presskonferens. Allt står verkligen i detta dokument.
Tror man som jag på CA som skytt med LZJ som förare av flyktbilen är det nog detta dokument som helt har cementerat mig i min tro att jag är lösningen på spåren med min teori.
För den som tycker SE är en bättre lösning förekommer han på ett tretal ställen i dokumentet. Speciellt där han förekommer i analysen av Lisbets vittnesmål bör jag avråda ifrån att läsa då detta kan skada även en mycket fast övertygelse på hans skuld.
För de som hellre vill puffa för en Sydafrikansk lösning på mordet så kan också de få hyfsat mycket vatten på sin kvarn.
För de som tror på CA ("XX" i dokumentet) är läsningen rena bekräftelseorgien.
/Trevlig läsning ST
Edit: Inlägg med tidsbegränsad länk där dokumentet kan laddas ned.
https://www.flashback.org/sp71817099