Citat:
Ursprungligen postat av
Brottar-Bertil
En eloge för detta välskrivna, underhållande och magsura inlägg om de patetiska engelsmännen och deras ohöljda nationalism och faktaresistens när det kommer till fotboll. Man kan tro att du var i rummet när journalisten skrev artikeln

. Gascoigne var lysande när han stod på topp, men det var väl rätt tidigt, runt VM i Italien 1990? Så vad han gör på en bästa-lista över de senaste 25 åren övergår även mitt förstånd.
Tack!
Jo, det känns väl rätt uppenbart att skribenten gärna ville knöka in Gazza & Le Tissier på listan för att lära yngre läsare lite grundläggande fotbollshistoria. De är ju två kultlirare som känns givna på en lista författad ur brittiskt perspektiv. 8 landskamper för en annan nation hade sannolikt inte räckt för att hamna på listan. Gazza fick en nytändning hos Glasgow Rangers men det är tveksamt om någon annan än just honom skulle kommit med på de meriterna han hade efter 1995.
Eric Cantona, Jürgen Klinsmann & Romario hade också tyngdpunkten av storhetstiden innan 1995. Där spelar det säkert in att de två förstnämnda var oerhört bejublade i England. Romario var vida känd för att han fortsatte göra mål även på äldre dar.
Det finns kanske inget rätt & fel med en sån lista men det är nog just en britt som skulle tycka det var viktigt att knöka in Gazza & Le Tissier efter -95.