Citat:
Ursprungligen postat av
Darker
Valet av vapen är både bra och dåligt.
1. Du har bara lämnat kulorna efter dig (Jag tror inte att de upphittade kulorna är mordkulorna)
2. Effekten av (en fulladdad) .357 dödar en grizzlybjörn på 30 meters håll utan problem med ett skott mot hjärtat
3. Nackdelen är att du bara har fem eller sex kammare i trumman, därefter måste du ladda om vapnet för att kunna skjuta igen.
4. Sårkanalen och effekten av kulan genom en kropp sliter sönder inre organen även om den bara kommer i närheten, sök på Yuotube efter .357 ballistic gel effect för att se vad jag menar, jämför det med "proffsen val" .22
5. Olof Palme var målet. Jag personligen skulle satt två snabba kulor i målet i höjd med lungor, hjärta. Min teori är att ena kulan som var avsedd för OP missade för att träffa LP som bara fick en strimma av kulans färdväg på ryggen.
6. Jag tror inte att något vittne skulle kunna peka ut GM på grund av olika omständigheter, bland annat, GM lämnade garanterat Sverige så omgående som möjligt. Dessutom, ingen hade anledning att lägga märke till GM, och efter skotten förekom ett visst kaos. Därav fanns ingen anledning till att avsluta med skott mot LP.
7. Givetvis kan GM ha sjabblat, det kan vara en något mindre van GM som egentligen var backup då man inte i förväg visste vart LOP skulle ta vägen efter att bion var slut. Dock ter sig beteendet på MOP vara väldigt professionellt. GM tar sig tid att konstatera att skottet (skotten?) tagit där de ska och att verkan uppnåtts. GM varken fryser till och står förstenad kvar (tvärt om, går lugnt runt någon meter för att undersöka sitt verk) eller rusar iväg i högsta fart. Med en tjurrusning uppför trapporna skulle det vara svårt att få ned pulsen vid en eventuell konfrontation med eventuella poliser. Samma sak med valet att faktiskt ta trapporna, det hade varit enklare och mindre jobbigt att ta sig bort på plan mark, men så klart också större risk att bli förföljd eller stoppad.
Mmm. Intressant. Ett par funderingar.
Får inte riktigt ihop det här att mordet är "proffsigt". Jag tycker att man lika gärna kan tolka händelserna som att mördaren var en fumlig amatör.
T ex
Citat:
Ursprungligen postat av
Darker
5. Olof Palme var målet. Jag personligen skulle satt två snabba kulor i målet i höjd med lungor, hjärta. Min teori är att ena kulan som var avsedd för OP missade för att träffa LP som bara fick en strimma av kulans färdväg på ryggen.
Hur lyckas ett "proffs" missa ena skottet mot OP så totalt på någon / några decimeters avstånd? Hade andra skottet suttit mer till höger eller vänster i Palmes kropp hade jag kunnat köpa det, men snudda baksidan på LP´s RYGG??? Då måste revolvern ha vridits extremt mycket jämfört med hur han höll den när han tryckte av det andra skottet. Det troligaste är ändå att han försökte skjuta LP också, men att det blev fel när han skulle flytta revolvern i kalabaliken som uppstod.
Citat:
Ursprungligen postat av
Darker
7. Givetvis kan GM ha sjabblat, det kan vara en något mindre van GM som egentligen var backup då man inte i förväg visste vart LOP skulle ta vägen efter att bion var slut.
Om man snackar "backup", måste inte SAMTLIGA i en avancerad operation på den här nivån vara kapabla och kompetenta?
Ett scenario där ledningen resonerar "Hoppas nu för fan inte att Palme tar vägen där vi satt färskingen som vakt. Han kan knappt träffa en lada från insidan." verkar ganska osannolikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Darker
Dock ter sig beteendet på MOP vara väldigt professionellt. GM tar sig tid att konstatera att skottet (skotten?) tagit där de ska och att verkan uppnåtts. GM varken fryser till och står förstenad kvar (tvärt om, går lugnt runt någon meter för att undersöka sitt verk) eller rusar iväg i högsta fart. Med en tjurrusning uppför trapporna skulle det vara svårt att få ned pulsen vid en eventuell konfrontation med eventuella poliser. Samma sak med valet att faktiskt ta trapporna, det hade varit enklare och mindre jobbigt att ta sig bort på plan mark, men så klart också större risk att bli förföljd eller stoppad.
Jag anser att det blir väldigt mycket tolkningsfråga. Kvardröjandet på MP kan precis lika gärna en ensam galning ha gjort. Att dra sig in i mörkret mot Tunnelgatan är nog också det självklara valet oavsett proffs eller galning. Alternativet är upplysta gator med folk på. Något av det mest besvärande för CP´s del var att han tydligen BRUKADE använda just den flyktvägen när han rånade andra pundare på tjack.
Apropå "tjurrusning uppför trapporna" så verkar det vara ungefär precis det mördaren gjorde. Jag råkade häromdagen se en intervju med vittnet Lars Jeppson där han säger att mördaren tog två steg i taget uppför trapporna.
https://www.youtube.com/watch?v=zhHFJLV-nGA Om inte "tjurrusning" så är det iaf rejält god fart uppför trapporna! De är ganska branta.