2020-05-18, 03:18
  #133261
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Förhörsledaren kan förstås ha missförstått, men om man byter plats på 15-30 sekunder och 3-4 minuter blir det inte mycket klarare.
De två männen som också var i 25-40 års åldern och gick söderut kan jag inte hitta någon annanstans heller.
En mycket stor del av förhöret den 8 april upptas av att diskutera gänget, och sedan kommer detta förhör från ingenstans och bara spolar bort allt han tidigare sagt. Det är mycket märkligt.
Det kan ju inte vara så illa att förhöret är manipulerat?
Ett sent och slarvigt förhör är mitt intryck, men visst är det märkligt.

Har du någon idé om vad syftet skulle kunna vara om det var manipulerat? Jag anar att du har någon tanke om det.
__________________
Senast redigerad av Sobrilbil 2020-05-18 kl. 03:32.
Citera
2020-05-18, 05:16
  #133262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Ett sent och slarvigt förhör är mitt intryck, men visst är det märkligt.

Har du någon idé om vad syftet skulle kunna vara om det var manipulerat? Jag anar att du har någon tanke om det.
Frågan verkar ha varit viktig eftersom de uppenbarligen lagt ner en viss möda på den.
Nej jag vågar inte gissa vad anledningen skulle kunna vara egentligen. Konstaterar bara att förhöret är märkligt. Ingenting om: ”du har ju tidigare sagt att...”, utan här nästan två år efter mordet får de plötsligt för sig att förhöra honom igen som om de av någon anledning inte var nöjda, och uppgifterna som kommer på pappret går helt på tvärs mot vad han sagt både tidigare och senare utan någon som helst förklaring.
Kanske ville de bara räta ut ett frågetecken som retat dom, men man kan ju förstås inte hjälpa vittnen på traven i önskad riktning, om det nu är detta det handlar om.
Och förhöret tycks vara kopplat till förhöret med AB:s kompis.
__________________
Senast redigerad av MacMackay 2020-05-18 kl. 05:21.
Citera
2020-05-18, 05:16
  #133263
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av p.north
Om gärningsmannen fortsatte rakt fram medans paret Palme korsade vägen. Hur många sekunder fick GM vänta in dom då? Hur långt var det ifrån övergångsstället fram till dekorima? Gm gick lite raskare tempo medans paret gick ganska långsamt samt stannade av för att titta i skyltfönster, inte bara på indiska. Fick han vänta in dom 40-90 sekunder?
Att följa efter på andra sidan Sveavägen var nog ingen bra idé. Innan mordet skedde hade trafiken stannat för rödljus. Ska man mörda någon på öppen gata kan man lika gärna gå på samma trottoar en bit istället för att riskera att inte komma över gatan. Jag har inte koll på hur pass trafikerat det var, men den där teorin ger jag inte mycket för.
Citera
2020-05-18, 06:15
  #133264
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Men varför såg inte AB det här gänget?
AB såg det här gänget.

Tre personer ur gänget stannar en sekund vid banklokalen, innan de går vidare norrut.

"De tre går bara iväg utan att som det verkar bry sig om Björkman. Han bryr sig ej heller själv om att försöka hejda dem. Han konstaterar helt kort att de går Sveavägen norrut efter uträttat bankomatbesök" (FUP 113)

De tre är inte Fröling, Nyberg och Gustavsson. Fröling, Nyberg och Gustavsson pratade med AB, innan de gick Sveavägen norrut.

källa: Förhören med Fröling, Nyberg och Gustavsson
__________________
Senast redigerad av 299792458 2020-05-18 kl. 06:19.
Citera
2020-05-18, 06:34
  #133265
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Såvida inte KP kan presentera bindande bevisning mot GM (DNA etc) så måste han på annat sätt göra sannolikt att GM endast kan vara en enda person och ingen annan.

Att säga att ett visst vittne var GM eftersom han befann sig vid Dekorima är inte hållbart eftersom försvaret kan säga "nej, det fanns även en annan man vid Dekorima och det var gärningsmannen ".

Det låter inte som något bra utgångsläge för den som säger sig kunna lösa mordgåtan.

Risken är stor att vi står inför ännu en indiciekedja.
Beror på vilket vittne som var GM
Citera
2020-05-18, 07:04
  #133266
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bemp
Du krånglar till det. NF kan så klart möta LOP och AB strax norr om banken.
Eller strax söder om banken.

Björkman: "säger vidare på direkt fråga att hans uppfattning när han gick bakom sällskapet så var det ett avstånd mellan honom och Palme till någonstans mellan 5 -- 7 meter och han kan icke säga hur långt sträcka han gick bakom sällskapet från banklokalen fram till dess att händelsen inträffade. För detta förhållande torde kontrolleras direkt på platsen." (FUP 110)

Björkman gick bakom Palme, från banklokalen till Dekorimabutikens port, totalt 15 meter. GM gick bredvid Palme från Dekorimabutikens port till mordplatsen, totalt 5 meter
__________________
Senast redigerad av 299792458 2020-05-18 kl. 07:09.
Citera
2020-05-18, 07:18
  #133267
Medlem
OPK123s avatar
Vittnesmål är ju inte samma sak som 100% sanning. På 80-talet var det ju dessutom inte helt säkert att man bandade allt som sas (se bara på Lisbeth).

I och med att det var olika kommissarier som förhörde olika vittnen vid olika tidpunkter (det bästa hade ju varit om det var en och samma person som pratade med alla). Så är många vittnesmål baserad på en tolkning av den kommisarie som förhörde dem.

Ju tidigare ett vittnesmål kommer in desto bättre. Och speciellt i detta fall när medietrycket var så stort. Vittnen har dessutom en tendens att ha en övertro på sig själva (och försöker hjälpa till med, ibland, en detaljrikedom som kan vara helt felaktig).

Däremot kan man räkna ut mycket baserad på sannolikhet. T.ex. om nio personer sett en man med grön mössa och en person sett en man med blå keps, är det större sannolikhet att mannen de såg de facto bar en grön mössa (däremot behöver det inte vara rätt - bara större sannolikhet).

Och så ser jag det med allt runt Grand och mordplatsen.
Citera
2020-05-18, 07:38
  #133268
Medlem
p.norths avatar
Denne passade på snedda och tog sikte mot reklampelaren då det var lugnt i trafiken, ca 90 sek innan skottet.
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Att följa efter på andra sidan Sveavägen var nog ingen bra idé. Innan mordet skedde hade trafiken stannat för rödljus. Ska man mörda någon på öppen gata kan man lika gärna gå på samma trottoar en bit istället för att riskera att inte komma över gatan. Jag har inte koll på hur pass trafikerat det var, men den där teorin ger jag inte mycket för.
__________________
Senast redigerad av p.north 2020-05-18 kl. 07:46.
Citera
2020-05-18, 07:43
  #133269
Medlem
p.norths avatar
Dom där 2 männen som gick framför paret Palme, kanske var just stay Behind? Och dom handlingar bla fick KP ta del av då han begärde ut av must?
Citera
2020-05-18, 07:44
  #133270
Medlem
Darkers avatar
Sorry om jag verkar enkelspårig.
Det har diskuterats mycket ang MOP
Om det skulle vara en planerad attack på OP och att det är flera aktörer inblandade som dessutom har viss erfarenhet så skulle det kunna vara så att det inte alls är mordplatsen som skulle varit den planerade mordplatsen.
Istället kan det vara så att den som stod i makarna Palmes promenadväg medvetet var på fel sida vägen för att invänta paret komma för att därefter följa efter, antingen på motsatta sidan eller gå över och följa efter på samma sida men på avstånd.

Nu bytte paret sida strax innan Dekorima, skytten tog därför ett snabbt beslut med tanke på att det fanns en flyktväg bakåt, förbi byggarbetsbarackerna upp för trapporna, skotten var ett faktum. Beslutet visade sig sedan vara en lyckoträff då vi sitter här 34 år senare och många av oss antar att det kommer en indicielösning på mordet.
Citera
2020-05-18, 08:26
  #133271
Medlem
OPK123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av p.north
Dom där 2 männen som gick framför paret Palme, kanske var just stay Behind? Och dom handlingar bla fick KP ta del av då han begärde ut av must?

Jag tycker dessa två män är minst lika intressanta som den som gick bakom. Och vart tog de vägen när makarna Palme korsade Sveavägen? Om de gick framför kan jag tänka mig att de fortsatte söderut mot nästa korsning. Särade de då på sig? Alltså en gick över gatan mot mordplatsen (GW:s teori) och den andra stannade kvar med mycket god uppsikt över allt? Finns många walkie-talkie observationer kring just (nuvarande) Olof Palmes gata. Var det denne person som frågade: - "Hallå däruppe, hur är det?" - "Förjävligt kallt". - "Stadsministern skjuten". Med där uppe skulle kunna menas uppe på Brunkebergsåsen (där två män skulle ha uppehållit sig enligt flera vittnesobservationer)? Och detta skulle kunna vara någon form av avrapportering till dem. Fri spekulation från min sida.
__________________
Senast redigerad av OPK123 2020-05-18 kl. 08:35.
Citera
2020-05-18, 08:30
  #133272
Medlem
OPK123s avatar
Arminiusrevolvern som hittades på Markvardsgatan, skulle denne kunna ha tillhört Grandmannen, som efter att ha följt makarna Palme till mordplatsen vänt 360 grader och gått norrut på Sveavägen. Också detta fri spekulation.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in