Citat:
Ursprungligen postat av
Sook
Muren mellan spanien och marocko har väl varit där rätt länge och ifrågasätts inte politiskt. Sen tycker jag personligen det är en viss skillnad du spaniens mur skyddar städer och trumps går genom öken.
Hur ser hotet mot Europas städer ut menar du när dom behöver skydd från migranterna, ett skydd då som inte USA:s städer behöver, för det är väl mindre sannolikt att migranterna avser att stanna i USA:s öken utan även där vill ta sig vidare mot städer och mer tätbefolkade områden.
kan det vara så att vi i Europa tycker att USA:s städer är mindre skyddsvärda och därav den omfattande
kritiken mot USA:s mur och tystnaden och acceptans som den egna muren mot söder möter.
Om inte annars så ligger det nära tillhands att tycka att frågan behandlas med stor portion av dubbelmoral och hyckleri i media.