Citat:
Ursprungligen postat av
Swan65
Inget att fundera på iom att smittan inte är värre än influensa för en frisk människa, om man nu ens märker något öht vill säga. Globalt sett har inte ens dödsfallen överstigit ett svårt influensaår. Att folk på denna tråd ännu är panikslagna kan bara förklaras med att dom hamstrat Felix gulash per kubikmeter och vill inte att det topplånet ska vara förgäves.
Fast nu VET vi ju (efter resultaten av antikroppstesterna i Spanien, som varit så hårt drabbat) att det inte springer runt en massa människor, som är immuna mot corona för att de redan har haft det utan att märka av det alls, eller endast haft milda symptom. Utan det är tydligt att det a) är lite mindre smittsamt än vi trodde först men också b) att de som BLIR smittade i stor utsträckning blir allvarligt sjuka. Och JA även yngre personer. Dessutom dör även yngre personer av komplikationer som ingen har kunnat förklara ännu, som blodproppar, stroke. Det verkar som att viruset, när det väl tagit sig in i kroppen, påverkar endotelet lite varstans, bland annat i blodådrorna... och detta är oehört farligt just p.g.a. det blir blodproppar.
Man kan inte ha en sådan smitta härjande fritt!
Fast vi kanske ska prata mer om det här när resultatet från den storskaliga svenska antikroppsundersökningen kommer i nästa vecka. För då VET vi. Med säkerhet. Jag tror att, om det visar sig att fem procent eller mindre av Sveriges befolkning har antikroppar, så måste Regeringen koppla bort FHM från Coronahanteringen, och låta dom återgå till att räkna sockerbitar i juicepaket - och helt enkelt köra på grannländernas metoder. Alltså en hård lockdown till att börja med.