Nu kan ju polisen se vilken (vilka) master hans telefon var uppkopplad mot då han gjorde sina sista samtal
Dom ser det fast telefonen var avstängd? Sista samtalet verkade vara från sin farbror, då Hannes sa att han var i Kovland och efter det bröts samtalet.
Känns väldigt konstigt att mamman ger en sån exakt punkt för försvinnandet på kartan. Hur kan hon veta så exakt men ändå blanda ihop dagarna osv? Om dom nu var i skogen och letade på söndagen vad gjorde han där i skogen på måndagen?
Men alltså. Tror någon på detta? Skulle dom ha tappat bort varandra i Sidsjön och vips är karln borta? Sidsjön må vara ett relativt stort område, men att man bara tappar bort varandra hux flux och lägligt nog finns ingen telefon att tillgå? Dessutom inte direkt så att man vandrat omkring i den norrländska vildmarken. Sidsjön är ganska centralt i Sundsvall. Eller har någon lurpassat och sen kidnappat honom? Värsta filmen!
En man i 20-årsåldern är försvunnen sedan början av förra veckan och polisen har upprättat en anmälan om människorov. På tisdagskvällen sökte hundratals personer i ett område i Sidsjö med anledning av försvinnandet.