2020-05-10, 18:31
  #287857
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Swan65
Den där tröttsamma domedagsprofeten har haft fel med exakt varenda stavelse han höftat fram sedan ruta ett. Dödligheten är försumbar för en frisk människa helt enkelt. Bland multisjuka 80+ är det inte ofarligt men ofarligare i exempelvis Finland tack vare bättre sjukvård. Hursom är alla restriktioner fullständigt onödiga om riskgrupperna håller sig distanserade

Yes, for younger people and especially females regardless of age, the lethality is far lower. Somewhere around 0.05% to 0.2% on a scale. This isn’t anything I haven’t said before — and it also isn’t the odds of somebody in that age group with any risk-factors.

Somewhere around 50+ it starts becoming dangerous, and that’s what will push the IFR up to 1+%. But while the risk is lower the younger you are, it will still lead to long-term complications in some cases requiring hospitalization. And the hospitalizations are what truly makes this virus dangerous.
Citera
2020-05-10, 18:31
  #287858
Medlem
Sharm0tas avatar
En miljard, alltså. Undrar hur de kommer att fördelas? Många blir utan.
Citat:
Läkemedelsjättens mål: En miljard vaccin för 2021

” Stoffels tillägger att målsättningen är uppemot en miljard vaccin under nästa år. Han säger också att ett vaccin kommer att vara klart i år, men att det kommer vara upp till myndigheterna när det kan användas.”

https://omni.se/lakemedelsjattens-mal-en-miljard-vaccin-for-2021/a/P9JXL7
Citera
2020-05-10, 18:34
  #287859
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Minkapten
Om/när det blir flockimmunitet i Sthlm vad innebär det?
Kan man ”andas ut” eller blir det en procentuell minskning i smittrisk?
Så här säger Wikipedia:
Citat:
Flockimmunitet, eller gruppimmunitet (engelska: herd immunity) är ett indirekt skydd mot smittsamma sjukdomar som uppstår när en stor andel av en population har utvecklat immunitet mot en sjukdom och därigenom skyddar även icke-immuna individer. I en population, där en stor andel av individerna är immuna, är det troligare att spridningen hindras, därför att spridningen stoppas när smittan når en immun individ. Ju större den immuna andelen är, desto mindre risk att icke-immuna individer kommer i kontakt med en smittad.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Flockimmunitet
Citera
2020-05-10, 18:34
  #287860
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WhiskeyTango84
Bor på en av de orter i landet som har bland de lägsta antalet Covid 19 sjuka men som är ett populärt turistmål för just Stockholmare. Inget ont om storstadsfolk men jag hoppas verkligen de håller sig hemma i sommar för allas vår skull

Vi kan hoppas att Stockholmarna håller sig hemma denna sommar i COVID-19 Stockholm.
Citera
2020-05-10, 18:35
  #287861
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Nu jävlar.

The US government’s medical research arm is preparing the ground for Covid-19 “human challenge trials” that would deliberately infect healthy volunteers with coronavirus, as part of efforts to accelerate work on the development of a vaccine.

https://www.ft.com/content/0e7f1aff-9323-4d82-93ff-bbc5c20514d0
Vetenskapspodden på p1 hade ett djupare reportage om det med intervjuer av försökskaninerna häromdagen.
Citera
2020-05-10, 18:35
  #287862
Medlem
different_trips avatar
Tycker det nästan är komiskt hur våra epidemiologer utgår ifrån modeller från pandemier som härjade för 50-100 år sedan.

Giesecke mfl verkar utgå ifrån att vi idag, år 2020, omöjligtvis finner ett läkemedel kan förbättra chanserna för de smittade.

Ungefär som att börja räkna i hur mycket ved som går åt för att köra x2000 från söder till norr.

Nåja, överdriven liknelse men det är verkligen helt galet att resonera på det sättet. ”Om flera år är länderna ikapp Sverige”, jaha hur skulle det gå om vi nu får ett vaccin i vinter..?

”Höhö vi har fler döda men ni har någon enstaka som blev sjuk av vaccinet, dör fick ni!” ??
Citera
2020-05-10, 18:36
  #287863
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Minkapten
Om/när det blir flockimmunitet i Sthlm vad innebär det?
Kan man ”andas ut” eller blir det en procentuell minskning i smittrisk?

It should slow infections, keeping them in clusters mostly.
Citera
2020-05-10, 18:36
  #287864
Medlem
Ogunquits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Men snälla sluta fokusera på en enskild skribent som person, det är väldigt OT. Hen gjorde ursprungligen ett inlägg som försvarade mot att en "förnekare" kallade mig och andra "alarmister", för just "arbetslöst avskum". Det var där det började.

Många i tråden kallar alla möjliga för allt möjligt. Bidra gärna med dina åsikter om Covid istället... som On topic: t.ex. vad anser du nu om EUs senaste ekonomiska prognos där Sverige nog inte kommer klara sig så värst bra ekonomiskt, lika dåligt som andra nordiska länder. Var det då fortfarande rätt att vi lät smittan spridas fritt i Sverige och döda massa folk? Det är en fråga som diskuterats livligt i tråden. Hoppas gärna in.

Jag har inte läst EUs ekonomiska prognos och ska vi vara on topic så är detta fel forum för det. Men Sverige har bättre ekonomiska förutsättningar från början än länderna i södra Europa på grund av lägre skuldsättning.

Eftersom Sverige är en av EUs stora nettobetalare så skulle det vara tråkigt för EU om vår ekonomi gick åt skogen. De ville ju höja vår avgift rejält innan denna krisen.

On topic: Jag anser att Sverige skulle ha gjort betydligt mer från början: Avrått från utlandsresor, satt folk i karantän efter utlandsresor, stängt ner restauranger och krogar, skaffat mer skyddsutrustning även till äldreboende och hemtjänst, accepterat asymptomatisk smitta, rekommenderat munskydd, stängt ner skidorterna i ett tidigare skede m m.

Men nu gjorde vi inte det och nu är det försent för en lockdown. Det enda man kan göra nu är att göra det bästa av situationen. Det tror jag dom flesta av oss så kallade "får" gör. Vi har aldrig varit särskilt revolutionära i detta land och revolutioner har oftast inte slutat lyckligt i de länder som har mer av den traditionen.
Citera
2020-05-10, 18:36
  #287865
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Esrum
Af ubegribelige grunde ..,virker det som om du forveksler Stockholm med København.
Nej. Jag förväxlar inte städerna. Köpenhamn är ett hot mot Skåne hur mycket du än vill att så inte är fallet. Tar smittspridningen fart igen i Köpenhamn kommer det påverka Region Skåne negativt. Därför är det viktigt att hålla koll på orena danskar som kan få för sig att resa över bron.
Citera
2020-05-10, 18:37
  #287866
Medlem
different_trips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Du svarar som att du inte håller med mig men du sätter i princip ord på mina tankar.

"Tänk om det inte kommer en andra våg". Ja det är ju detta jag menar. Tänk om pandemin tar slut nu. Eller tänk om det kommer en andra våg som är tio resor värre. Varför dela ut medaljerna när pandemin rasar och inte efter?

Är det inte bättre att utgå ifrån att det inte kommer en andra våg..?

Om den skulle komma så gör man bara om stängningen men nu har man verktygen att veta att den kommer långt innan den kommer (testning av både sjuka, avloppsvatten och antikroppar).

Det kommer bli enklare att hitta, ringa in och förutspå hur smittan kommer röra sig i olika område OM det blir en andra våg.
Citera
2020-05-10, 18:38
  #287867
Bannlyst
Den var rätt väntad

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/g7lxRL/anders-tegnell-tror-pa-minskad-spridning-till-sommaren

– Det blir varmare vilket gör att man är mer ute i omgivningar där viruset trivs sämre och sprids sämre, säger Anders Tegnell till TT.
Citera
2020-05-10, 18:39
  #287868
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Nu jävlar.

The US government’s medical research arm is preparing the ground for Covid-19 “human challenge trials” that would deliberately infect healthy volunteers with coronavirus, as part of efforts to accelerate work on the development of a vaccine.

https://www.ft.com/content/0e7f1aff-9323-4d82-93ff-bbc5c20514d0
Är det inte lite motsägelsefullt? Viruset är så livsfarligt att vi måste gömma oss inomhus, men inte farligare än att man kan injicera det i en drös frivilliga. Alltså kan det inte vara så farligt som de säger. För varför skulle de riskera unga (antar jag) människors liv?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in