Citat:
Ursprungligen postat av
Korder
Värdet med att gå in i hus är väl extremt uppenbart? Hört talas om inbrott? Voila, en ny aktivitet som utöver extra cash kan erbjuda lite variation i form av stealth och nervpirr + olika svårighetsgrader och belöningar beroende på vilket hus man ger sig på.
I ett spelserie där man kör heister som får Heat att blekna, där man landar ett propellerplan i ett fraktflyg, där man stjäl hemlig militär utrustning? Det känns så futtigt. Jag menar, hur många bilar bärgade du som du inte var tvungen att ta och hur många gånger var det kul att spöa och råna horor, egentligen?
Men som sagt, de flesta som är från senare generationer än min verkar vilja ha verklighetssimulatorer istället för att vara ute i det verkliga livet.
Jag kan komma på massor av sätt att implementera en inbrottsdel utan att för den sakens skull göra så att man kan gå in i varenda bostad.