Citat:
Ursprungligen postat av
argusmaximus
Okej, nu reder vi ut detta. SE ringde Bergström dagen efter mord när han pratar om att norgemedia jagar honom. Vid denna tidpunkt var han okänd i media och för offentligheten. Berätta gärna hur norska tidningen kunde ringa en person de inte visste om.
Förmodligen tipsade av SvD. De hade väl norska utrikeskorrar på redaktionen har jag för mig.
Hur SvD fått tag på honom vet jag inte, men snacket går ju, han kan ju också ha ringt SvD själv. Även polisen kan ha läckt, hur ska jag veta?
Saken är ju den att han var med i SvD dagen efter, och i Aftenposten två dagar efter. Aftenposten gavs inte ut på söndagar. Media-kontakten måste redan här vara etablerad.
Nu kan vi syns ditt och Petterssons tvärsäkra påstående. Hur vet ni att han var totalt okänd för media vid denna tidpunkt?
Det är bara timmar innan tidningen SvD går i tryck, vid tidpunkten han snackar med Bergström - så hur vet du att de inte ringt?