2020-04-28, 12:09
  #20137
Medlem
Tydligen har han betalt en rejäl summa i lösen,till ett konto som de inte hittat. Vilket smart sätt att undkomma giftorätten och dessutom slippa kontroll för penningtvätt.
Citera
2020-04-28, 12:10
  #20138
Medlem
Imponerende at VG-TV sin journalist "helt tilfeldig" kom kjørende i Nordahl Griegs gate akkurat da TH ble pågrepet. Tilfeldigvis. Sier hun hvertfall ;-P
Citera
2020-04-28, 12:13
  #20139
Medlem
Vossevangens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karamellis
Imponerende at VG-TV sin journalist "helt tilfeldig" kom kjørende i Nordahl Griegs gate akkurat da TH ble pågrepet. Tilfeldigvis. Sier hun hvertfall ;-P
Se tette båndene mellom VG og polititjestemennene (ikke politijuristene) går flere tiår tilbake i tid. Gjensidig nytte.
Taushetsplikt - hva er det?
Citera
2020-04-28, 12:15
  #20140
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sozzen
Overrasket over at han ikke ville ha Elden som forsvarsadvokat. Føler alle vil ha han..

Så håper eg dette ikke ender som Dung saken.. at de vet mannen har gjort det og holder på han lenge. Så må de slippe han for de finner ikke liket.

Hur viktigt är det i norsk rätt, att kroppen hittas - för att man ska kunna få någon dömd för mord? I Sverige är det svårt, men det förekommer.
Citera
2020-04-28, 12:17
  #20141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vossevangen
Se tette båndene mellom VG og polititjestemennene (ikke politijuristene) går flere tiår tilbake i tid. Gjensidig nytte.
Taushetsplikt - hva er det?

Nettopp, og det er vel egentlig ganske allment kjent. Derfor ganske tåpelig at reporteren understreker at hun var der helt tilfeldig.

Men det er jo bare en parentes.
Citera
2020-04-28, 12:19
  #20142
Medlem
Inte värst genomtänkt mord på hustrun, att använda kidnappning och kryptovaluta som motiv. Hade han grävt ner henne i skogen, någon kilometer bakom huset, så hade han både sparat mångmiljonbelopp och flera års utredning.
Att frun berättat för bekanta om planer på skilsmässa tyder på att hon blivit mördad av maken, men utan kropp blir det svårt att få maken dömd för mord.
Citera
2020-04-28, 12:19
  #20143
Medlem
Tenker politiet kommer til å rive opp gulvet i huset nå, det ble antydet av reporteren i NRK for ca en halvtime siden.
Citera
2020-04-28, 12:22
  #20144
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Kan ju handla om makt och kontroll. Han är van att vara den som har makten över alla andra, att vara den som tar alla initiativen. Han kunde kanske inte tåla att hon skulle vara den som begärde skilsmässan, utan i så fall skulle det ha varit han som tagit initiativet till skilsmässan. Sådana män tänker så. De är alltid rädda för prestigeförluster.

Men visst kan hon ha känt till något fult, som han gjort i början av sin karriär också. Det är inte lätt att börja med två tomma händer, och bygga upp ett sådant imperium som han har gjort med enbart lagliga metoder.

Vad får dig att tro det? Likhundar har ju som sagt inte markerat, så det finns inget som säger att hon dödades i hemmet.

På nätet kan man göra det mesta själv, under olika falska namn, så jag tror faktiskt inte att han behöver ha haft några medhjälpare. I så fall måste det ju ha varit någon oerhört nära, trofast medarbetare. Men vem lånar egentligen ut sig till hjälpa till att döda en oskyldig kvinna - i verkligheten, i Norge? Jag ser det som ytterst osannolikt, faktiskt. Jag tror att han planerade och genomförde detta ensam.

Men vi får kanske svaren snart nu!!!

Det var kanske jobbet han inte kunde skiljas ifrån. Apropå kontroll. Hon kanske ville tvinga honom att vara mer med henne som pensionär...

Med ”rätt” personer involverade kan man väl inte utesluta att han fått hjälp per se, men inget i utredningen hitills har ju talat för det riktigt. Man kan väl säga som så kanske: ingen som fick höra talas i förväg om hur hans plan exakt såg ut skulle nog gärna hjälpa till, och de som så gjorde hade nog kunnat tänka sig att tipsa polisen efteråt, eller kommer att hjälpa polisen nu.

Så, sammantaget, nej, han har nog inte fått hjälp.

Men med de belopp han uppenbarligen förfogat över så är det klart att han borde ha kunnat få nån intresserad. Som han kan lita på. Men inte med vad som helst. Det är ju ingen större vits att ha en massa pengar om man åker in.
Citera
2020-04-28, 12:23
  #20145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gassa
Tenker politiet kommer til å rive opp gulvet i huset nå, det ble antydet av reporteren i NRK for ca en halvtime siden.


Det är enklare att gräva en grop i skogen, än att bryta sönder golvplankor inne i huset. Dessutom skulle polisens likhundar känna liklukt.
Citera
2020-04-28, 12:24
  #20146
Medlem
Minnimuss avatar
Da kom meldingen om at Holden fortsetter som THs forsvarsadvokat. Det er gjort en vurdering på at han kan fortsette, til tross for at han tidligere har hatt rollen som bistandsadvokat.
Citera
2020-04-28, 12:26
  #20147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rappytt
En reflektion efter att ha sett bilden på hustrun för 50 år sedan: Hon ser cool och stark ut på bilden. På bilden i media från nutid ser hon ut som en undergiven "tant". Hon är en annan person. Är det verkligen hon på bilden?


Misshandel i många år som slutar med mord och under åren så bryts en människa ned till oigenkännlighet. Stackars kvinna. Hon ville väl skiljas.
Citera
2020-04-28, 12:28
  #20148
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sixtinine
Det är enklare att gräva en grop i skogen, än att bryta sönder golvplankor inne i huset. Dessutom skulle polisens likhundar känna liklukt.

Att hitta kroppen görs nog bara om mannen erkänner och knappast ens då.
Norge har lite för många djupa fjordar.

Hur lång tid skulle han ha haft på sig att göra sig av med kroppen? Minns inte när sista livstecknet var mer än samtalet på dagen, men det får man väl förmoda var till honom själv och arrangerat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in