Citat:
Ursprungligen postat av
Heymid
Det enda som vi kan vara 100% säkra på är att medvetandet existerar. Allt annat är spekulation som bygger på obevisliga antaganden.
Ja det håller jag med om. Det verkar som att andra inte tycker likadant. Det jag brukar undra är om dom egentligen håller med men helt enkelt föredrar andra modeller eller om dom genuint tror på modellerna.
Går jag till mig själv så brukade jag ha ganska stark tro samtidigt som jag visste att det inte var speciellt säkert. Rent krasst så var jag väldigt övertygad i vilket fall.
Citat:
Ursprungligen postat av
Heymid
Jag förstår din infallsvinkel. Inom de modeller vi tillämpar på verkligheten för att hantera vår verklighet finns det objektiva sanningar, förutsatt att det är rigorösa modeller som inte innehåller någon inkonsekvens, ofullständighet eller motsägelser.
Japp, du verkar förstå min syn på den saken.