Citat:
Ursprungligen postat av
Realtesto
De vill ju att folk ska dö.
Löfvén och Tegnell blir mer och mer populära ju mer dödssiffrorna stiger!
Så det där är nog kört.
Delar också den uppfattningen tyvärr. Media har text totalt lagt locket på gällande sjukhus som skickar hem covid smittande med vanlig färdtjänst, till äldreboenden utan och meddela dem att patienten är sjuk, vet två äldreboenden som fått in smittan just den vägen och folk har dött pga detta.
Har även hört att de vägrar testa sjuksköterskor på äldreboenden med alla symtom och tjatar på dem att gå tillbaka till jobbet (Eskilstuna)
Samma sak mot vårdpersonal som lämnat positiva test har mer eller mindre beordrats gå tillbaka till jobbet när de varit hallvkrassliga. (Katrineholm).
Det enda man eftersträvar är att hålla fasaden uppe och låtsas att man har kontroll över situationen. Så om nu läget är så allvarligt i övriga samhället varför gäller det inte vårdpersonal? Vet text IVA sköterskor som vårdar Corona patienter men endå springer i affären och på gym som vanligt.
Allt är så otroligt dåligt skött.