Citat:
Ursprungligen postat av
gubbrora
Du har naturligtvis rätt i din beskrivning. Tyvärr så tror alarmisterna och hobbyepidemiologerna att en lock down enbart har konsekvenser på coronaviruset. Vi kommer i slutänden att landa på ungefär likartade dödstal i de flesta västländer. Vi kommer aldrig att veta det exakta antalet utan får göra uppskattningar utifrån eventuell överdödlighet.
Det som jag tror kan bli de allvarligaste konsekvenserna är effekterna på samhällsekonomin och eventuella sociala motsättningar som kan komma att uppstå. Det finns även en påtaglig risk att regionala spänningar i vissa länder kan komma att få obehagliga konsekvenser
I länder som Grekland och Italien är effekterna värre än så, eftersom ländernas sociala struktur till mkt stor del hade med de små familjeföretagen - restauranter, trattorior, caféer, hotell, små butiker, konsthantverk, osv osv - att göra. Den kriminella regeringen har inte lyft ett finger för att hjälpa alla dessa miljontals människor som nu i de allra flesta fall får dra ner järnjalusierna för gott. Vissa kanske överlever någon månad/år då man tagit lån från maffian, men dessa kommer att långsamt strypas när dessa ockrare ska ha sina pengar.
"Andrà tutto bene" - "allt kommer att gå fint" - löd slogan i Italien. Säg det åt folk som inte har mat att sätta på bordet, som har mobsters flåsande i nacken, som har förlorat allt de skapat under en livstid.