Citat:
Ursprungligen postat av
MrOrdonnee
Det är ändå han som ni rest staty över utanför er hemmastadion Elendiarena.
Nej det är SvFF som ville ha en staty utanför friends men AIK:s fans hotade med att riva den och slänga bitarna i vattnet. Då erbjöd SvFF Malmö Kommun att över statyn, de sa ja och en invigning gjordes i höstas.
Nov/Dec startar cirkusen med att Z tar på sig grön/vit tröja med välkänt namn på ryggen. Han berättar att han har aktier i Hby. Dagen innan Mackans avtackning säger Z "att han ska hjälpa Hby att bli Skandinaviens största klubb".
Det var startskottet till rivningsfesten. Efter MFF:s fina säsongsavslutningen så tog det fyr i pågarna och de rev ner den helt. Merparten av rivningsarbetarna har osvenska efternamn och en del bor på Rosengård, enl. rykten.
De flesta urMFF:arna vill ha Bosse Larsson som staty men först efter hans bortgång. Vilket också är det vanligaste.
Ni kan ta över statyn och ha den likt Frihetsgudinnan i hamninloppet.