Citat:
Ursprungligen postat av
uncommon-name
Citat:
Advokaten menar att 45-åringen har en förmåga att skämta på ett ofta ganska plumt sätt, men samtidigt har han varit stoisk i sitt sätt.
- Jag vet att han inte är den som mördade Lena.
Källa:Na
Jag har aldrig varit med i rättegångssvängarna tidigare, men tycker ändå att påståendet låter lite väl järvt..?? Brukar advokaterna uttrycka sig så? Han kan väl rimligen inte veta det? Jag hade förstått om han sagt: "Min klient säger att han är oskyldig och jag tror på honom".
Men här VET han att SD inte bragt Lena om livet.
Vet ens NÅGON det till 100 procent förutom SD själv..?
Kanske dumt inlägg och dumma resonemang av mig.
Reagerade lite bara....

Reagerade också på det. Även ett uttalande som "Min klient är oskyldig" hade låtit bättre, men när han säger "Jag vet" låter det som att han personligen kan gå i god för honom.
Det är också ett rätt pinsamt försök att förklara bort skratten med att SD gillar att skämta. Han har ju inte direkt suttit och garvat åt en hjärtlig ström Bellmanvitsar, utan hånskrattat
åt åklagaren, himlat med ögonen, slagit sig för pannan och viskat "idiot" när man lagt fram bevis mot honom i en mordrättegång. Framför offrets anhöriga.
Var är "skämtet" i det, Backman?