Citat:
Ursprungligen postat av
Lawline
Jag har redovisat hur det mörkas med du förstår det inte. Förstår du inte kan jag inte hjälpa dig.
Du ska redovisa att det inte mörkas vilket du inte har gjort än. Försök inte att komma med samma dravel som du gjort tidigare utan kom med fakta som styrker ditt påstående att det inte mörkas alls.
Alltså... jag provar igen; Den källa du visat är INTE ett bevis för att det mörkas. TT har dessutom reviderat de rubrikskapande siffrorna som du citerade i ditt första svar till mig.
Om du vill visa på att avsiktligt mörkas så får du nog hitta något bättre än att FHM SJÄLVA skriver upp dödstalen allteftersom de rapporteras in, saker dubbelkollas osv. Begriper du ens vilken process det är i ett land som Sverige allt detta? Hur många som skulle behöva aktivt vara med i denna "mörkning"?
Och tydligen fattar du inte heller detta med bevisbörda... "Din" källa visar alltså INTE på någon mörkning. Alltså ska DU visa på någon källa som visar aktivt mörkande. Order från politiker, tjänstemän osv. Inte att du tror dig veta att det sker när allt talar emot det.
Men jags er i andra inlägg att du fortfarande inte ens begriper varför FHM:s och c19:s siffror skiljer sig åt, så du är nog en lost cause.