2020-04-05, 12:51
  #196765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Ditt "svar" är bara fullt med mer lögner och svammel, AT har aldrig gett en prognos på antalet döda.
Måndag? snart säger du väl 1 maj? lol
Nej, jag säger måndag, som är den dag det gällde redan från början. Tills dess bjuder jag på några prognoser av herr statsepidemiolog Tegnell, som skall vara bästa i Sverige på att förutsäga epidemier:

Citat:
Experten: Ingen risk att svenskarna kan sprida coronaviruset
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/mRdlw1/experten-ingen-risk-att-svenskarna-kan-sprida-coronaviruset

Citat:
Smittskyddsexpert: ”Ingen anledning till oro för viruset”

Det finns ingen anledning att oroa sig för att smittas av coronaviruset. Det säger smittskyddsexpert Anders Tegnell på Folkhälsomyndigheten.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/smittskyddsexpert-ingen-anledning-till-oro-for-viruset

Citat:
- När det gäller den här typen av resor finns det absolut ingen anledning att bekymra sig för coronaviruset. I exempelvis Alperna och Sydeuropa finns det ingen spridning över huvudtaget, säger han.
https://www.kuriren.nu/nyheter/viruset-stoppar-inte-sportlovsresandet-nm5297550.aspx

Citat:
Tegnell backar: ”Coronakulmen på måndag eller tisdag”
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/9vdbWd/tegnell-backar-coronakulmen-pa-mandag-eller-tisdag

Mina prognoser har inte prickt på decimalen helt rätt, men de har ändå varit vid överlägsna Tegnells. Och du är för feg för att göra en prognos, eller ens länka till en som du tror på.
Citera
2020-04-05, 12:51
  #196766
Medlem
aina08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gabrielle2
Exakt! Men det är väl en brevfladdermus kanske 🙃
Ibland säger man säkra siffror och säkra källor och ibland väljer man att kalla det för fake och alarmistiskt.
De är ju bara Folkhälsomyndigheten och regeringen som är fake om de inte kan visa upp rätt siffror i realtid.
Kan man sammanställa röster i tex Melodifestivalen (eller vad som helst) på några minuter måste man väl ha ett system för att sammanställa dessa siffror också. Allt annat är ju lögn.
Citera
2020-04-05, 12:51
  #196767
Medlem
Ogunquits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackin
Folkhälsomyndigheten mörklägger dödstalet. Tyska journalister rapporterar
https://www.bild.de/news/ausland/news-inland/doppelt-so-viele-tote-hat-schweden-seine-corona-statistik-gefaelscht-69857274.bild.html

Dom hänvisar till TT.
Alla tittar på det svenska experimentet och väntar på att dödstalen ska öka.

Enligt en dödlighetskurva som postats tidigare idag för samtliga döda i Europa ( alltså inte bara Covid 19) så fanns ingen överdödlighet i Norden vecka 13 (förra veckan).

Vi får vänta på statistiken för vecka 14 tills nästa vecka. Torsdag tror jag det rapporteras.
Citera
2020-04-05, 12:52
  #196768
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
https://www.expressen.se/nyheter/vi-tillhor-det-absoluta-bottentrasket-i-europa-/

Det är Hjertqvist som skrivit detta via sitt Powerhouse. Föreslår att du läser hans "Direktörerna kokbok" i stället. Gammal gnällhöger.
Citera
2020-04-05, 12:52
  #196769
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
De gissar, hen gissar, alla gissar. Det blir en löjlig lek om tråden ska fyllas med allas gissningar från 1- 1000 eller vad det kan bli.
Bättre att försöka se orsakerna till varför det skiljer sig och resonera kring om sättet att föra statistik är rätt eller fel.
Haha ja verkligen. Korrekt kunskap har inte hög kurs i den här tråden och alla utnyttjar situationen till att skära politiska eller andra, pipor i vassen.

En tråd som kunnat vara jätteintressant har trashats totalt av en massa idioter.
Citera
2020-04-05, 12:52
  #196770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Du behöver inte veta var jag står någonstans.

Vården säger nej till de som är äldst, svårast sjuka och har minst möjlighet att överleva.

Det är helt naturligt och logiskt.

Redan i dagsläget säger man nej t ex för cancerpatienter. Man opererar inte trots att man skulle kunna rädda liv - för man prioriterar Corona.

Det känns orimligt att prioritera Agne - 85år - mot Cecilia - 45år - och som skulle kunna bidra många årtionden till samhället OM hon blev opererad för sin bröstcancer..

Bra då kör vi

Vi har ju som land en policy att skydda liv till varje pris.
Vi är en humanitär stormakt enligt sittande regering.
Vi är en feministisk regering enligt sittande regering.
Vi har enorma internationella åtaganden och stor flyktinginvandring, då vi är humanitär stormakt.

Vi som inte är vänster om mitten får höra dagligen att vi är rasister, nazister, inhumana och generllt bara svin för att vi råkar vara män.

Troligen från någon som dig eller de andra vänsterut i denna tråd.

Vi är inget av detta och när vi nu visar oss vilja värna liv till varje pris.

Så visar ovan vänster sitt synnerligen fula ansikte och blir rent fascistiska, jag börjar ändra uppfattning om vänstern generellt här. Jag trodde inte att det fanns några som kunde vara så cyniska som det jag nu ser.

så nu till ditt inlägg,
Citat:
Vården säger nej till de som är äldst, svårast sjuka och har minst möjlighet att överleva.

Exakt och ju värre denna idiotregering sköter denna kris ju lägre blir åldern för de som bedöms kunna överleva med coronaviruset.

I Italien är denna ålder nu 65 år om man har en kraftig reaktion, man sövs ned, läggs åt sidan och dör med kraftig ångest och ensam.

Man måste GÖRA ALLT MAN KAN FÖR ATT RÄDDA LIV, klåparna på FHM och vår idiotiska regering dödar ju för i hela helskotta i övtigt friska människor.
Citera
2020-04-05, 12:52
  #196771
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Det blir intressant att se vilka som gissar rätt om dödstal. Om vi nu får veta det.
4 April 373 döda
TT gissar på dubbelt så många Ca 746
AT gissar på ”ett tiotal hit eller dit ” Ca 363- 383.
Fast få se nu C19.se sätter redan nu dödsantalet till 391.
Det här blir en intressant vadslagning. Jag tror jag satsar mina besparingar på TT.

Själva betydelsen av eftersläpning bör ju betyda att dagens siffror är de sämsta.

Går man en vecka tillbaka skiljer det ca. 100 människor mellan de officiella siffrorna och de reviderade.

Man kan sedan notera att antalet avlidna per dag - enligt de officiella siffrorna - något ökade under veckan.

Då gissar jag att skillnaden till de reviderade siffrorna i slutändan också kommer visa sig ha ökat något.

Kanske skulle man då kunna hamna upp emot 500 avlidna igår.

Men fan vet egentligen.
Citera
2020-04-05, 12:53
  #196772
Moderator
Chantres avatar
Citat:
En svensk forskargrupp försöker ta fram ett test för covid-19 som skulle kunna ge svar på en halvtimme, och användas under mycket enkla förhållanden. De första försöken är lovande. – Några kollegor har till och med gjort det i en kopp te, säger forskaren Vicent Pelechano vid Karolinska institutet.
https://www.sydsvenskan.se/2020-04-05/covidtest-i-en-tekopp

Hade ju varit perfekt om folk kunde testa sig innan de går utanför dörren på morgonen.
Citera
2020-04-05, 12:53
  #196773
Medlem
Ratis avatar
Ikväll 19.20 hållet kungen tal till nationen i SVT1 och SVT Play.
Citera
2020-04-05, 12:53
  #196774
Medlem
Diskuterarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VarmaDrycker
Nej, jag säger måndag, som är den dag det gällde redan från början. Tills dess bjuder jag på några prognoser av herr statsepidemiolog Tegnell, som skall vara bästa i Sverige på att förutsäga epidemier:

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/mRdlw1/experten-ingen-risk-att-svenskarna-kan-sprida-coronaviruset

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/smittskyddsexpert-ingen-anledning-till-oro-for-viruset

https://www.kuriren.nu/nyheter/viruset-stoppar-inte-sportlovsresandet-nm5297550.aspx

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/9vdbWd/tegnell-backar-coronakulmen-pa-mandag-eller-tisdag

Mina prognoser har inte prickt på decimalen helt rätt, men de har ändå varit vid överlägsna Tegnells. Och du är för feg för att göra en prognos, eller ens länka till en som du tror på.

Bra inlägg. Finns 20 exempel till där han gjort idiotiska uttalanden
Citera
2020-04-05, 12:54
  #196775
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Jag måste flika in eftersom det var en del där man inte läst mycket om och inga källor anges.

Det är möjligt att cancer ökar vid ekonomiska problem och människor kanske super eller röker mer men var är forskningen kring det? Jag kan se i den statistik Sverige har att under finanskrisen 1990-1994 så ökade inte antal fall i cancer utan minskade men därimot dog fler åren före och efter 1988 skönk dödstalen. Ska vi då skylla den borgliga regerinen för det och inte finanskrisen?

Finanskrisen 2008 är intressant för där ökar faktiskt antal fall men antal döda påverkas inte mycket. Skulle det kunna bero på ökande äldre befolkning och bättre diagnostik, jag tänker främst på prostatacancer för män? Uppgången av antal cancerfall för kvinner började nämligen omkring 2006.

Det ser ut att vara en liknande halmgubbe som för ökande självmord vid finanskriser där det heller inte finns en klar ökning eller koppling för Sverige 1990-1994 och 2008.

Ser man till Europa så finns en koppling till rökning och död i lungcancer som börjar 2008 och den finanskrisen men inte för andra sjukdomar. Tur att bara 7% röker idag i vårt land då. Genomsnittet för EU är 19,2%
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/pdfscache/15957.pdf
https://fof.se/tidning/2017/2/artikel/listan-har-finns-eus-rokare

Faktablad Cancerstatistik
http://www-dep.iarc.fr/nordcan/SW/PDF/FS_130-752.pdf

Vad det gäller skolstängning så verkar det som om förvaringen i skolan av våra barn skilda från föräldrar är enormt viktig. Man undrar vad som händer på helger och olika lov med barnen och om vi kanske så hålla dom inlåsta även då för att förbättra möjligheterna till ett bättre liv för stackarna.

Våld och misshandel ökade inte heller speciellt 2008 då arbetslösheten ökade. Man kan se en liten ökning för drabbade kvinnor 2008, men vad hände då 2012 och 2015?
https://www.bra.se/statistik/statistik-utifran-brottstyper/vald-och-misshandel.html

Sen är det ju jobbigt att sitta i karantän naturligtvis och en annan situation än arbetslöshet men att jämföra med Frankrike? Kommer vi att löpa amok om vi inte finner mening i livet under 4 veckor? Skillsmässor kommer säker att ske då vi tvingas vara tillsammans och egentligen inte tål varandra. Kanske bara det gör att vi blir friskare senare då slipper destruktiva äktenskap och kan finna ny äkta kärlek.

Bara ett inflik och kanske välgrundad forskning finns att det du skriver stämmer. Själv letade jag bara upp information lite snabbt nu och fann inga större problem eler kopplingar annat än för rökning i Europa. Stämmer det du skriver så måste vi vara ett svagt och ynkligt folk. Många blir också egoister som ställer ekonomi före liv för svagare människor, inte så smickrade och heroiskt.

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/domestic-abuse-rises-lockdown-france-fund-hotel-rooms-200331074110199.html

Här är en undersökning om ökad dödlighet cancer 520 tusen fall.

https://www.telegraph.co.uk/news/2016/05/25/financial-crisis-caused-500000-extra-cancer-death-according-to-l/

Varför jmf med omvärlden? Därför de kanske får längre antal döda i corona men andra effekter negativa effekter. Och många gör jmf med andra länder. Men för att veta resultatet av den "strategi" som har använts så får vi vänta kanske 5-10 år eller längre.

https://www.umu.se/nyheter/ungdomsarbetsloshet-kopplat-till-samre-halsa-genom-hela-livet_5813411/
Citera
2020-04-05, 12:54
  #196776
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
Skrämmande om det skulle vara så låga siffror på dödstalen.

Enligt artikeln har både Italien och Spanien "peakat" och är på väg att "tillfriskna". Verkar som om flocken inte ens behöver bli till 60% infekterad, utan det räcker med runt 35% för att viruset ska få svårt att smitta nya värdar.

Blir svårt att smälta för många i domedagstråden.
Citat:
Ursprungligen postat av Alldelesutmattad
Jag klarar inte av att se så många besvikna i tråden om detta skulle stämma. Kommer logga ut och inte logga in förrän Kina skapar sitt nästa virus Covid-20/21. Ute lagom till Julförsäljningen.

Har ni glömt att de där länderna är i en stenhård lock down? Länderna är helt nedstängda.

Menar ni att dessa länder ska förbli i en hård lock down i åratal framöver? Alternativt, vad händer om man avbryter lock downen nu?


Annars får man nog vara lite försiktig med alla siffror som är i omlopp just nu. Det är många olika.
__________________
Senast redigerad av -Info- 2020-04-05 kl. 13:01.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in