Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Ja, det gör tyvärr det. Det är därför det här viruset är så fruktansvärt smittsamt - att man bara behöver stå en meter från någon som ANDAS i en kassakö t.ex., så har man det sedan.
Men om det är så smittsamt, hur kommer det sig att inte fler smittats? Och hur kommer det sig att viruset inte har högre R0?
Man räknar ju
inte med att en asymptomatisk som tar tunnelbanan till jobbet, jobbar hela dan, tar tunnelbanan hem och sen går och handlar mat och köar för att betala, hinner smitta alla som hen kommer i kontakt med, dvs alla i samma vagn och kö, och sen samma sak alla veckans dagar.
Då skulle R0 vara astronomisk, men det är det inte.
Sa det är något som inte riktigt stämmer med det där att en person som andas lungt och stilla smittar alls inom samma buss eller kassakö. Risken finns nog att bli smittad på det sättet, men den måste vara liten.