Citat:
Ursprungligen postat av
sjelvefan
Vissa säger att dagliga siffrorna är osäkra för att dom rapporteras i efterhand nu. Visst, det krånglar väl kanske lite till det. Fast det är ju egentligen inget problem, det går att enkelt få fram hur trenderna/utvecklingen ser ut genom att räkna på andra sätt... (En enda dag i sig är dessutom ingen tydlig ”trend” ändå)
Man kan exempelvis istället jämföra hur trenderna ser ut veckovis: (förutsatt att senast siffran jag sett inte justeras mer, 59 dödsfall)
Sju senaste dagarna: 177 dödsfall.
Sju dagar innan det: 70 dödsfall.
Sju dagar innan det: 11 dödsfall
Om inte det sättet att räkna duger kan man dela in det i fyra-dagarsperioder:
134 dödsfall (4 senaste fyra dagarna)
65
24
9
7
1
Om inte det heller duger så kan vi räkna på 14 dagar:
14 senaste dagarna: 223
14 dagar innan det: 16
Om inte det heller duger: Ja då finns nog tyvärr inte så många sätt kvar att räkna på och då är man nog också rätt ointresserad av att veta hur trenderna i verkligheten ser ut ändå.
I slutet av april kommer det alltså finns 2 000 dödsfall per dag i Sverige.
Reaktionerna kommer då vara väldigt starka:
A.T.: Det ser ut som att vi nu följer den flacka kurvan. Jag ser inte nåt riktigt orosmoment just nu. Siffrorna är bara för statistiker, som vi epidemiologer brukar säga.
S.L.: Jag vill än en gång vädja våra medborgare att ta ANSVAR.
Tänk till lite innan: måste jag verkligen gå på majbrasan? Är det inte bättre att vänta nästa års majbrasan? Det kommer ju fler majbrasor.
J.C.: Ähhh mmm jo nä men åtgärderna kommer troligtvis att ge något inom närmaste dagarna. Eller eventuellt veckor.
L.M.: Var stolt att vara svensk och bestämma själv om du ska gå på majbrasan eller inte. DET kallar jag för frihet.