2020-04-01, 16:32
  #181165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Jag besöker inte mina föräldrar, och skulle jag känna symtom skulle jag inte röra mig ute överhuvudtaget. Ett tvång skulle inte förändra den saken. Tror att det är många som resonerar på liknande sätt.

Många har corona och får inga symptom.

Inte tillräckligt många uppenbarligen.
Citera
2020-04-01, 16:32
  #181166
Bannlyst
https://www.expressen.se/dinapengar/ilskan-mot-sats-de-satter-vinsterna-fore-samhallet/

Det här är ett exempel på att man sätter vinsten före samhället, sina egna anställda och medlemmarna, säger Andreas Cervenka, krönikör på Dagens industri.

Men din korkade åsna. Fattar du inte att det är Mördell och svetsaren du ska klaga på?
Varför ska de stänga om det inte finns nån tvång?
Ska ett företag ge goda exemplet när staten inte gör det?
Citera
2020-04-01, 16:33
  #181167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hobbybonde
Snarare socialism.. i alla fall i Sverige. Om det är något den här krisen visat så är.det ju att socialism så som vi en gång hade det här i landet är.det vi behöver tillbaka till. Det "dröm-Sverige" som SD och liknande dreglar efter är ju just det socialistiska Sverige.

Ja, ungefär den politik som sossarna hade på 60-talet har jag inga problem med. Nationalism och konservatism kombinerat med socialism är det rätta receptet. Det gamla folkhemmet. Men då måste det rensas upp ordentligt i landet.
Citera
2020-04-01, 16:33
  #181168
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Samuel332
Varför är svenskar sådana fega fittor som inte vågar ta drastiska åtgärder som lockdown o.s.v. har de ingen struktur och ingen planering om hur man går tillväga i en kris?

Eller så är de modiga och har en annan uppfattning om vad som är bäst att göra.
Citera
2020-04-01, 16:33
  #181169
Avslutad
Jag läste i Aftonbladet tidigare idag att smittan nått en fånge på fängelse anstalt i Stockholmsområdet .tyvärr tappade jag bort notisen så jag kan inte posta källan .
Citera
2020-04-01, 16:33
  #181170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av petnomi
Vad pratar du om??? och vad är det du vill säga???


Att det intressanta är egentligen inte hur många som dött som är smittade av covid19.

Det intressanta hade varit att veta vilka som förmodligen inte dött inomkort av av sina kombinerade sjundomar och ålder, som nu dött i covid.
Citera
2020-04-01, 16:34
  #181171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Globalism och nyliberalism är på stark nedgång och kommer ersättas av, nationalism/konservatism som är på stark frammarsch runt om i världen. Coronaviruset skyndade snabbt på denna oundvikliga process.
Rimligt. Det var bättre på medeltiden innan globalismen, när folk inte reste mycket mellan länder. Då fanns inga pandemier.

Eller varför inte för hundra år sedan? Inte mycket resande då i en icke globalvärld förutom folk som migrerade enkel väg, och det effekten var glasklar: de slapp pandemier där 4-6% av jordens befolkning dog inom en tvåårsperiod.

Den sjunkande medellivslängd vi sett de senaste 80 åren pga globalisering talar sitt tydliga språk. Vi måste isolera oss efter nation och ras!
Citera
2020-04-01, 16:34
  #181172
Medlem
Karmans avatar
Alltså jag står snart inte ut med den där Johan Carlsson GD på FHM. Jag hörde hur han intervjudades på P1 nyss och det var samma otydliga visa som vanligt, med bör och glidande svar. "Hmm, alltså det går inte att... stoppa folks rörlighet... det gör man... hmm inte i något annat land heller". Jasså gör man inte? Vad säger du om tex. Finland Johan Carlsson?

Och eftersom det inte finns några lagar som gör att de kan ta i med skarpare restriktioner, så föreslår de helt enkelt inte några sådana åtgärder (även om de vore befogade), enligt Johan Carlsson. Att föreslå något till politikerna så att de får ändra lagarna, föresvävar tydligen inte denna urtyp till byråkrat.

Han låter ungefär som den där lite lätt förvirrade läraren som de flesta någon gång haft. Den där förlästa, hämmade typen, som står vid katedern och mumlar, som egentligen inte skulle ha blivit lärare... utan haft någon undanskymd lägre forskarposition undangömd längst inne i ett dammigt universitet.
Citera
2020-04-01, 16:34
  #181173
Medlem
magpests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Eller så är de modiga och har en annan uppfattning om vad som är bäst att göra.

Det är inte mod. Det är idioti.
Citera
2020-04-01, 16:34
  #181174
Medlem
okok1s avatar
Nu när kurvan blev brantare helt plötsligt, vad är nästa strategi?
Citera
2020-04-01, 16:34
  #181175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Adjektivet
Nej, det är ANTALET RAPPORTERADE DÖDA IDAG.

Men många av dem dog redan förra veckan. Är du helt jävla efterbliven?

Haha det roliga är att du kommer fortsätta säga så i all evighet hur mycket dödsiffrorna än stiger
Citera
2020-04-01, 16:34
  #181176
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gabrielle2
Orkar inte diskutera med människor som säger
Många av dem hade ju dött ändå, ev, kanske...
Det kan du tugga om för dig själv eller med dem som resonerar som dig.


Enkelt att döda en diskussion när du vet att det rationella är att faktiskt se på fakta och dra slutsatser utifrån det istället för att i panik peka finger.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in