Citat:
Ursprungligen postat av
Skilly
4 dagar efter Kinas första dödsfall fanns bekräftade smittade i 3 världsdelar.
- Hade dessa smittfall kunnat hanteras med metoder som smittspårning, och isolering av misstänkta smittbärare? Sådant arbete blir naturligtvis meningslöst, ifall man samtidigt fortsätter att fylla på med nya osynliga smittbärare som anländer med flyg från Kina.
Citat:
Ursprungligen postat av
Skilly
Då hade viruset redan spridits i ca 3 veckor globalt.
- Var det så många smittfall utanför Kina, att det genast var omöjligt att stoppa smittspridningen?
Citat:
Ursprungligen postat av
Skilly
Sedan tog det ungefär en månad innan folk förstod vad de hade att göra med och insatser började diskuteras.
- Denna fördröjning är ju katastrofal. Smittskyddsmyndigheterna behöver ju ha en plan för att kunna agera snabbt när det uppstår en potentiellt farlig epidemi. Jag trodde att det fanns beredskap för hur man ska göra vid en hotande epidemi. Varför har vi en statsepidemiolog?
Citat:
Ursprungligen postat av
Skilly
Det var kört redan då. Ingen hade någon chans.
- Jag undrar vilka valmöjligheter som fanns innan denna period av handlingsförlamning.
Citat:
Ursprungligen postat av
Skilly
Även Sydkorea, Kina och andra som tas upp som solskensexempel har ingen chans.
- Jag läste någonting om att Kina och Sydkorea har problem med nya att smittbärare anländer från Europa. Europas ovilja att agera håller på att förpesta omvärlden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Skilly
När myndigheterna beslutade att stänga Wuhan hann 5 miljoner lämna staden innan karantänen. Och det tog en månad innan man stängde Wuhan. Under vilken tid smittade människor flög världen över.
- Vad tänkte Europas smittskyddsmyndigheter när Wuhan sattes i karantän? Tänkte dom att sjukdomen behöver hållas borta från Europa? Eller tyckte dom att det är bättre att göra ingenting?