2020-03-29, 14:25
  #168757
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Revej
Vi kan hoppas på att klara oss bättre än Wuhan då man blev överrumplad och överbelastade där.
Runt 3000 döda med befolkning liknande Sveriges. Kan vi hålla det runt tusentalet är det ju en ordentlig bättring, men vi får se.

Wuhans hantering av detta var kanske inte lika human som Sveriges, men 100 gånger effektivare. Skulle Sverige lyckas ha lägre siffror än de så är det närmast ett under. Då krävs det nog att man får fram ett vaccin eller något läkemedel. Annars ser jag ingen som helst anledning till att Sverige skulle komma lindrigare ur detta än Kineserna.
Citera
2020-03-29, 14:25
  #168758
Medlem
DoktorTengeles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NoraTulpanen
Nu har Kina återigen öppnar sina vidriga djurmarknader. Alla länder i världen måste agera och sätta ned foten mot Kina, annars är det en tidsfråga innan nästa pandemi slår till.

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/djurmarknaderna-i-kina-oppna-igen-/

Vi bör starta med att införa en två veckors lång karantän för alla som reser in från Kina. Ska gälla i hela schengenområdet samt USA. Permanent, tills djurmarknaderna är puts väck. Det är det första vi ska implementera när det här blåst över, nu kan vi utnyttja kinesernas hjälp.
Citera
2020-03-29, 14:25
  #168759
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Det dog inte 3000 människor i Wuhan. Det dog många fler. Den svenska sjukvården är redan i kollapsstadiet och det har bara börjat än.
Källa!!!!
Citera
2020-03-29, 14:26
  #168760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Jag gjorde det och det var i princip Tegnellskt önsketänkande som går ut på att 'tänk om alla som blir smittade inte blir sjuka då är det redan över". Det går inte ihop med den katastrofsituation som uppstod i Wuhan.

Om man antar att 1 procent av befolkningen behöver sjukhusvård så är det cirka 100 000 personer som ska vårdas , det blir cirka 5000 i varje region men mest vård behövs i de befolkningstäta delarna där sjukhusen också är större. Och om "bara" o,5 procent behöver kvalificerad vård så är det cirka 50 000 som ska in på sjukhusen de kommande månaderna. Man förstår att det blir jobbigt även för personalen.
Citera
2020-03-29, 14:26
  #168761
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Wuhans hantering av detta var kanske inte lika human som Sveriges, men 100 gånger effektivare. Skulle Sverige lyckas ha lägre siffror än de så är det närmast ett under. Då krävs det nog att man får fram ett vaccin eller något läkemedel. Annars ser jag ingen som helst anledning till att Sverige skulle komma lindrigare ur detta än Kineserna.
Svårt att uttala sig om effektiviteten då vi ännu inte har facit på detta. Men visst vidtog de rejäla åtgärder, tveklöst.
Citera
2020-03-29, 14:26
  #168762
Medlem
Coronamans avatar
121 döda i corona i Sverige

När det gäller det senaste inrapporterade och bekräftade dödsfallet (från 120 till 121) handlar det om en man i 70-årsåldern med underliggande sjukdom som avlidit på Vrinnevisjukhuset i Norrköping.
Citera
2020-03-29, 14:26
  #168763
Medlem
defenseurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashback100
Ja, de som har hemtjänst får ju se ett nytt ansikte väldigt ofta.
Viktigt att personalen där testas.
Annars bör riskgrupper isoleras, men arbetsgivaren kanske inte går med på det.
Det är fullt möjligt att organisera om hemtjänsten så att varje anställd bara får ett begränsat antal vårdtagare att bli smittad av och föra smitta vidare till. Det innebär en återgång till hur det fungerade till för 15-20 år sedan, men ingen stor inskränkning i kvaliteten på den vård som ges, kanske rent av en kvalitetshöjning. Men givetvis kräver det en ansträngning och ett visst omtänkande.

Folk som har hemtjänst idag har det oftast för att de bokstavligen behöver den hjälpen. Isolering kommer inte i fråga, varken för vårdtagare eller för anställda - i vart fall inte mera än nu, alldeles i början av epidemin.
Citera
2020-03-29, 14:27
  #168764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StrutenDenOtroliga
Nej, ok... Det är väl inget jag vill...
Att tro att alla kineser är 'dumma i skallen'...
Många är ju rent av jätte-smarta...

Blir bara så upprörd över att man inte slutar upp med 'den där skiten' med djurmarknader, och att äta en massa, ja, ja, för OSS, 'konstigt...'

Kanske MYNDIGHETERNA i Kina borde inse, och förhjuda, detta med djurmarknader nu...?

Diktaturen CCP styr Kina med en järnhand. De vet nog mycket väl om vad som pågår i landet.

Det krävs hårda påtryckningar från resten av världen för att kunna stoppa denna verksamhet med djuren. Drömscenariot skulle vara om alla länder slår ihop sig och kräver detta av CCP samt håller det under övervakning. Men Kina är ett så stort land så det krävs extremt mycket, nästan orimliga, insatser för att kunna genomföras.

Man kan tycka att situationen vi är i med covid-19 borde sätta eld i röven på världsledarna. Något måste förändras för att det inte ska ske igen!
Citera
2020-03-29, 14:27
  #168765
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Revej
Källa!!!!

Behöver du en källa för att förstå något så simpelt? Är du måhända en sådan utan förmåga till självständigt tänkande?
Citera
2020-03-29, 14:28
  #168766
Medlem
gabrielle2s avatar
Den här låten skrevs för 6 år sedan.
Gruppen sjunger om coronavirus 2020 och om pandemi cov.
https://m.youtube.com/watch?v=5P77bUdE4p4.
Citera
2020-03-29, 14:28
  #168767
Medlem
EnergizerBunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Revej
Lugn.
Även om det skulle slå på två personer lär det inte handla om någon "mörkning".
Hittils har det visat sig vara de andra rapporterna som rapporterat för många döda, Sverige stod exempelvis länge på 8 dödsfall i början, när man bara hade 1 så om något är statistiken fel åt andra hållet.

Sen måste du även skilja på om man rapporterar 1 gång dagligen jämfört med löpande.

Vadå slå på två personer?

Är 110 + 2 = 121 enligt dig eller? Det är 11 personer i DETTA NU! Det innebär, att framåt kvällen, så kommer skillnaden att öka, eftersom FHM har slutat uppdatera för dagen, medan c19 uppdaterar mer eller mindre dygnet runt. Möjligen uppehåll på natten, men de har uppdaterat även efter midnatt tidigare, så de uppdaterar länge.

Och då skall du veta att redan IGÅR hade vi siffran 112 döda från c19. Det innebär, att FHM kan endast komma upp i den siffran först IMORGON, dvs 2 dagar senare.

FHM's uppdatering är en glädjesiffra för panikslagna idioter.
Citera
2020-03-29, 14:28
  #168768
Medlem
Uppdatering från Danmark. 72 avlidna.

https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-03-29-nye-tal-72-er-dode-efter-smitte-med-coronavirus
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in