Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Ändå är det lite lustigt, att det är så många rika och berömda som har drabbats. Antar att det beror på att det är dom som har råd att resa till platser där det spritts, som Alperna. Och naturligtvis lyxkryssningsfartygen.
Nja, jag tror faktiskt att även de rika kommer att få betala för det här på något sätt. Det kommer inte att bli så höga styrelsearvoden, fallskärmar eller VD-löner de närmaste åren. Folk kommer inte att ha råd att handla företagens varor och tjänster. Inte heller kommer det att finnas så mycket pengar till lönehöjningar för chefer av olika slag inom det offentliga. Kanske måste till och med apanaget minskas under några år?
Nej, det räcker inte att vara rik för att bli skonad.
De som säkert bli skonade är unga, starka svenska hunkar.
Och även kvinnor, däribland batihäxor som Agnes Wold.
I världens enda feministiska regering kommer batihäxorna äntligen bli av med slöddret och kan gotta sig med att knulla hunkarna som blir kvar. Och så har vi äntligen Matriarkat.