Citat:
Ursprungligen postat av
EnergizerBunny
Tvärt om, vi hade knappt haft några smittade, eftersom jag hade förbjudit alla resor samma sekund som antal smittade skenade i Italien, och det var väl 23 februari om jag inte minns fel.
Då hade vi idag sluppit hålla på att arbeta hemifrån och ena med det andra. Företag hade sluppit att varsla i den omfattning som de gör nu, etc.
Frågan var vad myndigheterna hade för befogenheter att kunna vidta åtgärder då för 4 veckor sedan.
O vilka ekonomiska påföljder det skulle ha fått att förbjuda/stoppa 10 000-tals skidresor under sportlovet bara för att några enstaka fall rapporterats i Italien.
Likaså att stänga gränser o den heliga rörligheten i det liberala europa ligger inte på den politiskt fogliga svenska politiska kartan (en orsak till varför Sverige nu är i den situation vi nu är i).
Då var det fortfarande en importsmitta som skulle försvinna utav sig självt.
Dagens ord var då: importsmitta.
Dessutom så saknades det då testkitt att testa alla resenärer. O myndigheterna o landets styrande ville inte skapa panik.
Om 5 år så kommer vi få se en dramadokumentär om förloppet.
Jag tror faktiskt de gjort vad man kan. Problemet är att man kan inte mer än så här.
Inga/få testkitt
Begränsat med material.
Underdimensionerad sjukvård.
Dålig regional ekonomi.
Dålig nationell ekonomi.
Politiskt svag samlingsregering.
Inga/små beredskapslager.
Karriärstyrda ämbetsverk.
Ett EU som sviker.
Det är synd om svenskarna.
Så man har nu ställt fram kyl containers så att liken inte ska ruttna i vårvärmen.
Den förnuftige har hållit sig hemma de senaste 3 veckorna o varit isolerade de sista 10 dagarna.