Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Du tänker fel. De äldre sitter på överlägset störst och flest bostäder, alla obelånade så det är nästan gratis att bo kvar ensam i 5:an på Söder. Det är väl känt att det inte finns någon motivation för äldre i Sverige att byta ner sig, de får bara betala flyttskatt och hela flytten. Nettoutflyttningen från Stockholm är extremt ny och liten och vi kan nog inte se några spår av den i priserna än. Men visst, blir det ute att bo i Stockholms innerstad så kommer naturligtvis priserna att rasa. Men detta är inte ett generellt problem, de som flyttar måste ju bo någon annanstans, så då driver de upp priserna där.
jag skulle påstå att hela 1900-talet varit en guldgruva att äga mark och bostad i Sverige. Det är visserligen en bubbla sedan 10 år, så i närtid kommer priserna att gå ner. Men sett ytterligare 25 år framåt kommer den investeringen att vara din allra bästa.
Nej, jag tänker inte fel. Det intressanta är inte hur äldre bor idag, utan om hur efterfrågan påverkas av demografiska förändringar. Äldre kommer inte vara obelånade i framtiden. Äldre får sämre pensioner och klyftorna ökar; allt fler får incitament att sälja tidigare. Äldre efterfrågar inte samma bredd av bostäder som andra. När vi får en befolkning där en växande andel är (1) äldre och mindre köpstark, och (2) nyanländ, och betydligt mindre köpstark, minskar trycket på vissa bostäder och ökar på andra. Alla bostäder kommer inte öka i pris bara för att befolkningen ökar.
De viktigaste orsakerna till prisökningen sedan 1995 har varit räntesänkningar, stabila reallöneökningar och förväntningar på stigande priser (se analyser från KTH, Veidekke etc). Befolkningsökning kommer först efter det. Jag skulle inte gå i god för att någon av dessa tre faktorer kommer att vara prisdrivande under 2020-talet. Särskilt inte reallöneökningar och förväntningar.
Nettoutflyttningen är ny, det är korrekt. Men det finns ingenting som talar för att den kommer att vändas. Tvärtom. Stockholm börjar bli ganska överfullt. Det är inte alls samma stad som på 1990-talet. Man kan anta att fler kommer jobba mer på distans i framtiden. Det kommer vara enklare att pendla.