Citat:
Ursprungligen postat av
MikeHanlon
Frågar du folk i tråden om immunitet så kommer du hänvisas till anekdoter om att t.ex. en japansk gubbe insjuknat två gånger.
Den enda forskningen som finns har gjorts på rhesus-apor och den påvisar immunitet
Det skulle inte stå, för utan: dör jag gör jag det rosslandes och leendes, ungefär.
Viruset lever länge. Städa och håll rent. Kommer tjata på sjuka, äldre och multisjuka om det. Håller själv på och letar damm och bakterier hos en vän på jag efter allt som kan flyga upp med olika virus och bakterier ifall någon går hem till personen och nyser eller hostar. Vi är människor, inte medicinska experter.
Jag har sökt för lungor och olika problem och aldrig fått hjälp eller undersökts ordentligt. Senast i januari eftersom jag spenderat slutet av december och hela januari med att inte kunna andas och har haft mycket hosta då och då. Nåväl bättre än förr men ändå. Jag vill inte ha något alls som kan ge skador på lungorna. Folk förstår inte först när de själva förlorar kapacitet de tagit för givet innan. Jag är vårddiskriminierad. Nu var det sannolikt medicinsk allergi eftersom jag reagerar på mycket, hade det varit Corona, hade Herrgärdets vårdcentral medvetet låtit mig gå sjuk och sprida smittan över staden eftersom de inte ser mig som en patient med människovärde. Jag ville undersöka mig kroppsligt eftersom en annan person på en värdelös vårdcentral även den i Västerås åtminstone fick antibiotika. (Vi hade inte samma symptom och jag fick inte svar på varför eller när personen också tagit ut hostmedicin) Jag blev tillsagd att gå till psyk. Eller senare när jag blev irriterad att gå till drop-in. Tror du jag skulle få en sjukhusplays när jag aldrig får undersökningar ordentligt om jag ens får tider och de uppenbarligen skrivit in i mina papper att jag är ett psykfall, trots att läkaren sist sa: "Jag ser att du tillhör psykiatrin." Varpå jag svarade. "Ja du det säger ni alltid." Eftersom jag kan bli hånad och så för att jag en gång fick remiss prover därifrån. Då sa läkaren "Du är inte här ofta."

nej jag vårdbelastar varken psykiatrin eller vanliga vården men är stigmatiseras för att jag en gång i tiden var dum nog att ringa psyk och be om att få gå i samtal. Inte blev jag bättre, tvärtom och ingen upplyste mig innan om att jag inte längre skulle räknas som människa. Så klart som fan att jag måste undvika skador. Jag är inte fin nog för att behandlas som människa eller få adekvat vård. Jag måste ta hand om mig själv. Förra som gjorde det fick lungsjukdom och begick självmord. Han hade säkert infektioner innan det autoimmuna slog igenom. Skit kan gå upp i hjärnan och det är ännu mindre kul än lite hosta.