2020-03-17, 17:39
  #116461
Medlem
EnergizerBunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roskors
Svar nej.

Svar ja. Eftersom viruset sprider sig som en löpeld om man inte stänger ner samhället.

Om den sprider sig som en löpeld, så har du alltså 10-12% av de smittade (andelen som hamnar i kritisk tillstånd), som tyvärr inte kan få vård eftersom ju vården redan idag snart har klappat ihop.

Resultatet kommer bli tusentals döda.

I Italien har vi sett flera hundratals döda om dagen, och då bara mest från en mindre del av landet, samt vissa restriktioner osv.
Men vad tror du händer när de öppnar allt, tar bort alla restriktioner och därmed låter det sprida sig ÖVERALLT?

Lycka till.
Citera
2020-03-17, 17:39
  #116462
Medlem
Arnold15s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grunkz
Norge ligger på 1 443 fall medan Sverige har 1 191 fall.

Samtidigt har Sverige 8 döda medan Norge har 3 döda.

Måste betyda att mörkertalet är stort i Sverige?

Räkna med 20 000 smittade iSverige.

Det blir en död-rate på 1,5 promille.
Alla multisjuka 85-åringar.
Citera
2020-03-17, 17:40
  #116463
Medlem
Vasterass avatar
Folk är generellt för mycket idioter för sitt eget bästa, se till att skydda er från smitta!
Citera
2020-03-17, 17:40
  #116464
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dompan75
Covid-19 är viral lunginflammation. Antibiotika fungerar ej på virus.


Återigen. Corona ger bakteriell lunginflammation som grädde på moset. Vad är det du missar? Det är lugnt i fem dagar med corona, dag 6-11 dör man i sämsta fall. Om man inte får vård i tid. Respirator, antibiotika. Genom att sprida felaktigheter dödar du folk indirekt. Sluta med det. Människor måste inse allvaret. De som dör dag 6 får inte bli för många...
Citera
2020-03-17, 17:40
  #116465
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Lulle333
Min tjej på 15 har distansutbildning. Började precis samma dag som skolan stängdes.

Var bor hon?
Citera
2020-03-17, 17:41
  #116466
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regicide86
Tror absolut det är yngre som drabbas.. frågan är bara; kanske hade de ovetandes underliggande sjukdomar.

Barn drabbas, och blir alvorligt sjuka. I Wuhan var det mange barn som ble syke, men kun en 14-åring døde.

Givetvis er det slik at barn og unge tåler sykdom bedre enn gamle og syke, men at de blir syke, og er smittsomme, er utveksamt.
Citera
2020-03-17, 17:41
  #116467
Medlem
Bra Sverige som har öppna grundskolor nu?

Vilken tur i andra länder att personalen i vården inte har barn.
Citera
2020-03-17, 17:41
  #116468
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Tråkigt att Sverige inte längre för statistik på smittade. Nu har man ju ingen koll på om åtgärder ger effekt. Helt katastrofalt läge faktiskt. Är det någon makthavare som har funderat på att beställa mer testkit, eller är det locket på nu? Hur är det i andra länder. Det kan väl inte bara vara i Sverige som det är slut.
Inget land har statistik över smittade.
Citera
2020-03-17, 17:41
  #116469
Medlem
Jag har viruset just nu, bor utomlands och har endast en hosta varje minut känns det som. Är 22, röker inte, dricker inte. Läkaren sa på telefon att det troligen är viruset och att jag bör stanna hemma. Ingen feber dock. Känner mig ganska så "frisk" förutom denna jävla hosta då.
Citera
2020-03-17, 17:41
  #116470
Medlem
Arnold15s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rappytt
Återigen. Corona ger bakteriell lunginflammation som grädde på moset. Vad är det du missar? Det är lugnt i fem dagar med corona, dag 6-11 dör man i sämsta fall. Om man inte får vård i tid. Respirator, antibiotika. Genom att sprida felaktigheter dödar du folk indirekt. Sluta med det. Människor måste inse allvaret. De som dör dag 6 får inte bli för många...

Nästan alla som får Corona känner inga symptom alls eller så tror de att det är en lättare förkylning.

Inse allvaret nu.
Citera
2020-03-17, 17:42
  #116471
Medlem
Grollarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av noooooo
Videon om 23 åringen? Säger ingenting mer än att det drabbas yngre också. Säger inget om dom var multisjuka. Däremot säger denna statistiken något helt annat.

Men lol en 31 åring i Pakistan och en 29 årig mamma. Du vet att det alltid finns några enstaka som sticker ut va? Pinsamt.

https://www.epicentro.iss.it/coronavirus/bollettino/Infografica_16marzo%20ITA.pdf

Här har du, av 25058 sjuka så har 6 personer under 50 år dött. 1684 över 50... Det är samma risk eller? Av 25058 sjuka är runt 75% över 50 år.. Skärp dig.

Då ska man också tänka på att mörkertalet är enormt då italien bara testar de som är sjuka på riktigt. Vilket skulle sänka % ännu mer kontra totalt antal drabbade.

Skärp dig själv. Missade du artikeln om att kinesiska friskförklarade insjuknar igen? Och det var inte en person...
Du kan kasta hur mycket skit du vill. Jag har vant mig vid förnekartroll som hånar alla som försöker varna. Du är varken ensam eller eller ens en av de värsta.
Citera
2020-03-17, 17:42
  #116472
Medlem
EnergizerBunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vasteras
Om folk börjar bära andningsmask så får vi en bättre utveckling i denna smitta.

Det blir knappt märkbart. Folk kommer att bli smittade ändå.

Ingen ansiktsmask i världen hjälper mot att gå med den när du ändå pillar dig i ansiktet, kliar dig i ögonen eller vad som helst, med masken på.

Folk fattar ju inte detta överhuvudtaget. Det är som vissa när de går runt med gummihandskar i affärerna, och fortsätter att med handskar ta sig i ansiktet. Vad i helvete tror de att de förhindrar med sina plasthandskar? Försöker de hindra sina händer från att smittas eller? Det är ju för fan i ansiktet man smittas först och främst, dvs. genom mun, ögon, näsa.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in