Citat:
Ursprungligen postat av
Flashback100
De som dör har man troligen testat, så den statistiken litar jag på.
Stockholm och Sverige är lite i karantän som stryper smittan. Men släpper man på karantänen så borde ju smittspridningen öka igen, som du skriver ta fart flera gånger. Men om man inte släpper karantänen så borde smittan dö ut, om nu R0 är mindre än 1. Frågan är om man vill ta de ekonomiska konsekvenserna av att ha karantän så pass länge.
De ekonomiska är väl de vårt styre tänker på i första hand tyvärr, och de kommer ju leda till att man inte vill betala vad det kostar. Då hade vi redan stängt ner ordentligt.
Sen kan man ju se fördelar med att gamla och sjuka dör också, rent ekonomiskt. Fel så klart men ändå går det att få in pengar genom att bli av med en del som kostar samhället pengar. Folk som redan nu är en belastning för nuvarande regering, gamla, sjuka, LSS osv.
Var på en stor idrottstävling för funktionshindrade för ett par år sen.
En av deltagarna sa skämtsamt att "tänk om man skulle smälla av en bomb här inne nu. hur mycket pengar skulle inte staten spara in då".