2020-03-15, 11:36
  #104161
Medlem
magpests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Du är så enfaldig att du inte tror de gamla skulle bli smittade om det pågår i 10 år. Garden sänks efterhand inget orkar hålla skärpan och konstant kolla på risker. De som inte tål att genomgå sjukdomen kommer att stryka med för eller senare vid ett utdraget förlopp.

1 miljon kanske 2 som är äldre och kroniskt sjuka livslängden kommer att sjunka med flera år under ett antal år tills den generationen är borta och bara de som haft smittan är kvar.

Utan några jämförelser i övrigt. Som när kommunismen föll i Ryssland och livslängden sjönk på kort tid med 10 år. Liberalerna i väst var förstås nöjda ett lite pris att betala för införandet av the liberal world order. Sedan blev det ju inte så i alla fall för Putin kom

Vet inte varför du försöker diskutera med en användare som är välkänd för sin enfald. Du har helt rätt, man kan inte ha en smittspridning som pågår i 10 år. Tegnell och hans flockimmunitet är ren dynga.
Citera
2020-03-15, 11:37
  #104162
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Kan vi återinföra stegling som straff, tack:

Polisen i region Syd varnar för coronabedragare.

"Det har kommit till polisens kännedom att äldre personer blir uppringda av personer som erbjuder sig att handla åt dem med anledning av det rådande coronaviruset. Polisen kan inte utesluta att bedragare kan utnyttja denna situation och vill därför uppmana äldre personer till att vara extra vaksamma", skriver polisen.

Uppmaningen är att inte under några omständigheter lämna ut pengar i förskott, och inte kort och koder till okända personer.

"Behöver du hjälp med att handla matvaror eller dylikt, ta själv kontakt med anhöriga, grannar eller de grupper som organiserar denna typ av hjälp. Blir du uppringd utan att själv ha initierat kontakten kan det röra sig om ett bedrägeriförsök. Hör i så fall av dig till polisen på 114 14", skriver polisen.


Källa Aftonbladet
Citera
2020-03-15, 11:37
  #104163
Medlem
Centauris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucNN
Kollapser vården i Italien varje år på 1 månad av influenza?

Kallas för black swan event.

Sker tsunamin som dödar 200 000 människor varje år? Skedde för 20 år sen. Naturkatastrofer sker hela tiden.

Det här är över inom några månader.

Många gamla som varit/är ohälsosamma (rökare har 14 ggr högre risk att dö), med underliggande sjukdom kommer dö.

Inse det, gå vidare.
Citera
2020-03-15, 11:37
  #104164
Medlem
V4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
På samma sätt som man blir immun mot hiv menar du?

Snart kommer inte HIV längre klassas som en allmänfarlig sjukdom i Sverige. Kanske samma mål där, flockimmunitet.
Citera
2020-03-15, 11:37
  #104165
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Coba
Jag trodde inte att mitt inlägg kunde förstås på något annat sätt än att alla påståenden är
falska.

Eller menar du att jag har negativ bevisbörda?
I så fall vill jag att du bevisar att det inte flyger en osynlig rosa enhörning runt mitt huvud.

Men du som tror att han helt magiskt gissar till sig sanna påståenden. Vad gör du på flashback? . Viruset har 5 olika strains och vaccinering och flockimmunitet är ju omöjligt enligt er.

Vad gör du då här? Vill du inte vara ute och göra roliga saker din sista tid på jorden?

Eller frammanas för dig, likt användare neovain, en känsla av betydelse av att skriva saker här på flashback? Samhörighet kanske?

Visa med fakta och artiklar i stället på allt som är fel han skrev..... i stället för att snacka
rosa enhörningar. Och sätt inte ord i mun.... "Sverige är ju snart utrotat enligt er"
Bara billigt....
Citera
2020-03-15, 11:37
  #104166
Medlem
Dbloodss avatar
Imorgon måndag fortsätter allt som vanligt i Sverige, blir intressant och se förloppet nu under veckan.
Citera
2020-03-15, 11:38
  #104167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slacker-
Inte ens kommunistiska diktaturer offrar befolkningen på detta vis, rädda ekonomin kortsiktigt är tydligen det viktigaste för Sverige.
Det är just det Kinas kommunistiska parti har gjort, och man gör det för att rädda ekonomin på lång sikt.
Citera
2020-03-15, 11:40
  #104168
Medlem
Deagle66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mzzo
Nu har tydligen länken till studien om skador på testiklarna tagits bort.

https://www.scmp.com/news/china/society/article/3074945/coronavirus-hubei-government-deletes-report-claiming-covid-19


Verkar dock som att man inte kan utesluta att det kan leda till skador på testiklarna.


FInns nog en hel del länder samt "folkslag" som detta skulle göra nytta.
Ni vet själva vilka.
Citera
2020-03-15, 11:40
  #104169
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Nej,

det var Annika Linde som påstod detta. Folkhälsomyndighetens mål är att sakta ner smittspridningen. De säger även att immunitetsfrågan är osäker och inget som man kan ha som primärt mål.

Ja det är dom tvungna att säga för det är sant och kontrollerbart. Sedan vet man ju inte om de ändå kallt räknar med flockimmunitet. De tar helt enkelt chansen att prova. Linda har fått höra det av dem men det var inte avsikten att det skulle läcka ut och bli allmän känt.
Citera
2020-03-15, 11:40
  #104170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ScroogeDog
Hur länge kommer AT och FHM hårdnackat tro att det bara är relevant med smitta från den som har symptom?

De studier som börjar komma pekar på motsatsen.

https://edition.cnn.com/2020/03/14/health/coronavirus-asymptomatic-spread/index.html

När Wuhan drog i spaken och införde utegångsförbud låg dom rapporterade casen på ~400 per dag. Typ som Sverige idag om vi hade fortsatt testa alla med symptom. Dom riktiga okända siffrorna var ~2500 nya per dag. Av dessa behövde sedan 500 akutvård och 150 dog. Det är alltså detta som är dagspriset för att inte införa utegångsförbud, och det blir dubbla priset varannan dag.

Att extrapolera detta enligt Tegnell-metoden ger om två veckor 320.000 smittade, 64.000 i akutvård och 19.200 som kommer dö, inte nödvändigtvis inom två veckor, men snart. Jag tror Tegnell/Löfven kan behöva något stärkande innan dom går upp på PK och förklarar detta för folket..

Källa
Citera
2020-03-15, 11:40
  #104171
Medlem
NeoVains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mzzo
Nu har tydligen länken till studien om skador på testiklarna tagits bort.

https://www.scmp.com/news/china/society/article/3074945/coronavirus-hubei-government-deletes-report-claiming-covid-19


Verkar dock som att man inte kan utesluta att det kan leda till skador på testiklarna.

Det finns flera studier som pekar på samma sak, länkade tidigare i tråden. Det där var bara en av dem, och den togs bort för Regeringen ville inte ha tusentals oroliga män som kommer och vill bli testade verkar det som.
Citera
2020-03-15, 11:41
  #104172
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av godhetsaposteln
Det är ganska enkelt att göra en graf utifrån den kunskap man har. Ex:

England satsar på att 60% av befolkningen skall få smittan (därför att vid dessa siffror utvecklas normalt immunitet). sverige verkar satsa på samma händelseförlopp. Det skulle motsvara 6 millioner svenskar.

Epidemiologon hos Joe Rogan (ingav stort förtroende) talade om 1-4% dödlighet (återhållsamt utefter vad vi vet från framför allt kina). Det skulle i så fall innebära att mellan 60,000 och 240,000 svenskar kommer att dö av corona.

Så svårt var det att göra en prognos för hur många som kommer att dö med den kunskap vi har idag. när vi får ny information korrigerar man siffrorna efter den nya informationen.

Nej, det är inte enkelt att göra en graf. Det är pinsamt om du dessutom tänker på ytterligare en exponentiell graf eftersom sådana har avhandlats i fanimej 5000 inlägg i den här tråden.
Du berättar bara hur korkad du är genom att påstå att "det är enkelt".

Det går att gör ett flertal olika förutsägelser genom programmering och simulering samt genom att tweaka olika parametrar så som frekvens för sociala interaktioner, sannolikhet för överföring av smitta, o s v. Något som FHM tveklöst redan pysslar med. Jag har lite förtroende för dem. Vi är dessutom bara nio miljoner invånare här i Sverige så man skulle i princip kunna göra fullskaliga simuleringar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in