Citat:
Ursprungligen postat av
MidlifeMommy
Du har säkert en väldigt betydelsefullt position och är en stöttepelare i samhället men det gäller knappast dina barn (än). Så när du smittar dem med din ”lilla hosta” så ökar risken för att den förs vidare till deras lärare, som i sin tur ...
Vad kan vara fel med att som privatperson åtminstone försöka bryta smittspridningen?
Om det bara hade handlat om multisjuka 90-åringar så hade givetvis inte världen kastats ut i en kris. Så trött på denna floskel. En majoritet får mildra OCH medelsvåra symptom men runt 2 miljoner människor bara här i Sverige riskerar att bli väldigt dåliga. Många kommer att dö i förtid, kanske på ett onödigt plågsamt sätt.
Jag får intrycket att folk helt enkelt tycker det vore för trist att stanna hemma några veckor. För f-n, ungarna kanske börjar klättra på väggarna! För f-n, jag bara måste gå till gymmet annars blir jag f-n helt knäckt!
Ditt svar är vettig. Först vill jag säga att jag givetvis inte skickar iväg barnen om jag märker smitta. Men så länge ingen är sjuk så.
Sen, visst, alla får inte milda sjukdomssymptom och många människor i Sverige riskerar att bli väldigt dåliga men betänk också att viruset är elakt just nu, men det kommer lugna ner sig. Viruset kommer bli en del av vår normala virusflora som vi stöter på då och då. Många kommer inte ens märka av det.
Jag tror inte att fördelarna överväger nackdelarna av att hela Sverige stänger ner och alla sitter hemma i tre veckor. Hjulen måste snurra, affärer måste ha omsättning osv osv.
Även om många på FB verkar sitta hemma hela dagarna, så har du rätt. Det är trist för många. Där borde många tänka ett varv extra och särskilt när det gäller att besöka äldre släktingar och vänner.