2020-03-14, 12:27
  #85705
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skibladner
I går var det fullt i sal 2, så jag blev hänvisad till videosalen. Man ser bara ett fåtal (2-3) av åhörarna i sal 2. Jag tyckte att alla verkade neutrala och ägnade sig åt att lyssna noga. Dåligt ljud i videosalen, MGM har dessutom en röst som inte är speciellt behaglig att lyssna på. Jag var kvar fram till förhöret med den polisman som var först på fyndplatsen.

Mållgankvällen ja....MGM uppgav till de 2 poliserna att han varit på krogen i Vivalla, iklädd "orienteringsjacka", pannlampa och ficklampa. Han uppgav dessutom ett personnummer som tillhör en person boende 3-4 mil från MGM:s bostad.. (Hoppas jag minns rätt från det jag läst i FUP).

Hur menar du att SD:s röst låter? Intressant.
Citera
2020-03-14, 12:28
  #85706
Medlem
Rosamunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JgrpC
Vad och vem kan ha fått Lena att lämna hemmet?
Vi vet att hon hade klätt på sig (jacka/skor) så det var inte en oplanerad utgång.

Ja, det är den stora frågan. MGM försöker kasta bort misstankarna från sig själv och få det till att Lena inte kunde lämnat frivilligt eftersom hon aldrig lämnade Ar*n ensam hemma.
Citera
2020-03-14, 12:29
  #85707
Medlem
T34Panzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moschata
Ok, det står otydligt.
Finns logik kring att det kan ha varit N*a?!


Nej, det finns inget i utredningen som visar på något sådant.
SD och Snor-Johan är de två som flertalet gånger offentligt misstänkt N.
Undrar varför?
Citera
2020-03-14, 12:30
  #85708
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av piastrone
Har även hittat några av de vittnesmål som visar på att det pågick ett ställningskrig (mitt ord) mellan LW och HD. Jag har försökt sammanställa det som visar på konflikten om loggarna + bekräftelse på att det är just 17 loggar. Har valt datumordning, inte efter respektive person. Hoppas det går att följa. Tyvärr hittar jag inte SDs kommentar. Jag vet att jag har läst den någonstans men hittar inte just nu.

2017-07-05 Systerhax reggar sitt konto.

2018-04-06 för Systerhax över hundratals loggar till sitt egna konto (kan ses i statistiken på geocashing-.com samt i messenger mellan LW pch HÅ (se aktbilaga 168 s. 764 och uppåt)).

2018-04-08 kontaktar LW LÅ som är s.k re-viewer och skriver bland annat *”bara jag. hon har raderat ut mig ur allt hon kunnat kontrollera, unfriendat, tvingat honom att göra samma sak, förbjudit honom att ens prata med mig på event. jag tar helt korrekt bort hennes loggar om hon inte vairt där.” Hela messengerkonversationen kan man läsa i aktbilaga 168 sid 749-755 (läses i bakvänd ordning, dvs från s. 755 och uppåt)

2018-05-23 Aktbilaga 150 Från vittnet FH
Då berättade LW att hon raderat deras respektive loggar där dom inte varit tillsammans och hittat hennes cachar. Hon hade kontaktat dem också att sagt att dom var välkomna att logga om dom faktiskt varit där, hon ville inte ha loggar om dom faktiskt inte varit där på plats.

2018-06-04. Aktbilaga 150. Från vittnet HÅ
HD kontaktade HÅ i hennes roll som reviewer den 8:e april -18 och önskade råd gällande hur hon skulle göra med loggarna i samband med splittrande! av "TeamD*vidsson". Samtalet varade i 15 minuter. HD uttryckte att hon inte visste hur hon skulle handskas med situationen då personer kontaktat henne gällande loggandet, någon hade varit hotfull. Anledningen var att personerna ansåg att HD inte hade rätt att logga sådant hon inte varit med och tagit. HD nämnde inga namn men HÅ förstod att LW måste varit en av personerna. HÅ har inte haft kontakt med HD efter det tillfället. HÅ uppfattar HD som professionell i sitt förhållningssätt även på fritiden. Hon har haft en extremt låg profil och låg aktivitet på sociala medier vilket HD reagerat på. Även LW har pratat med HÅ om hur hon såg på uppdelningen av kontot och återskapandet av loggarna. Det blev känsligt. HÅ förstod det som att SD loggat cacher då LW varit med och att hon på så sätt visste att HD inte varit med. Även FR (geocachingalias Superg*ofy) kontaktade HÅ och frågade hur han skulle förhålla sig till HD loggar. Situationen utvecklades till att HD loggade cacher och att LW sedan raderade dessa loggar. HD loggade igen och LW raderade igen. Det är endast den som äger eller administrerar cachen som kan radera loggar. HÅ noterade det utifrån att hon såg att HD loggade samma logg flertalet gånger, vilket det inte finns något syfte med.

2018-05-14. LW skickar en bild till HD på en loggremsa som HD har loggat men inte varit på. Detta blir hennes sista meddelande till SD.

2018-06-15. Aktbilaga 162 vittnesförhör med LÅW sidan 96 och framåt
sid. 100. Lista på de 17 casherna när Systerh*x loggar dem på kvällen den 10 juni.
sid 110-137. Enskilda utdrag för respektive 17 loggar.

LÅW berättar att i samband med att Team D*vidssons splittrades så var "S*ftis" förbannad. "S*ftis", alltså LW har raderat massa loggar där Team D*vidsson har varit och där HD inte varit närvarande. "S*ftis" var förbannad över att HD hade förstört hennes procent av cacharna, så att säga, med favoritpoäng genom att logga dom på nytt. Dom kom upp bland annat 17 st loggar där HD inte varit, fast hon har loggat dom. "Stora Mell*sa" har också berättat på Ikea att det raderats loggar. Senast den 10 juni har HD loggat cachar som "S*ftis" raderat loggen från gruppen eftersom Hanna inte varit där. …//…

…//… Det LÅW menar som sticker ut är att HD "Systerh*x" loggar på nytt i sitt egen namn dom gamla cacharna som Team D*vidsson tagit, där LW raderat bort loggar där HD faktiskt inte varit på plats. LW skulle vända sig i graven om hon fick veta vad HD gjort. LW och HD har aldrig varit såta vänner menar LÅW. …//…

…//… LÅW funderar över om det är värt det som HD gör, att logga gamla cachar som TeamD*vidsson har tagit, på hennes nya konto "Systerh*x" loggar som LW tagit bort eftersom HD inte varit på plats.

2018-06-20 Aktbilaga 150. s 702 Från vittnet HÅ
Vi var på plats vid finalen för denna cache (GC677JM) igår kväll 1976 och själva behållaren – en silvertejpat PET-preform - finns på plats ca 5 m upp i trädet (jfr bifogat foto): Tyvärr hade vi inte utrustning (teleskopstege) med för att kunna kolla innehållet och se om där fanns en ny loggremsa. Man skulle kunna tänka sig att LW gjort likadant med alla de cacher hon uppmanat HD att besöka själv och logga fysiskt (=signera loggremsan) innan HD nätloggar dem.

2018-06-23 Aktbilaga 162 sid. 49. Från vittnena H och L Å*ström
Cachen innehåller en ny loggremsa som ingen annan än LW skrivit på. Raderna under "logghuvudet" + hela baksidan är tomma. Det är hennes handstil så som vi känner igen den och den nya loggremsan förefaller vara utlagd 13/5.

2018-09-14 Aktbilaga 150. Från vittnet PJ
HD kontaktade PJ efter att han tog bort en av SDs loggar. Dom loggade tillsammans förut på ett gemensamt konto, sen när dom flyttade isär så skaffade hon ett nytt konto. Då loggade hon en av mina cacher, då tog han bort den och skrev att det inte är okej att logga cacher där hon inte varit. Hon skrev att det var viktigt för henne och det var kutym att man får ta över dom loggar man har om man delat ett konto. Det viktiga för henne efter att LW hade mördats var hennes geocach-konto vid namn SysterH*x. Han skrev något om vad som hade hänt, hon skrev att livet var ett helvete och stackars min familj, inte ett ljud om LW eller hennes barn och anhöriga, bara hur synd det var om henne och så jävla viktigt om hennes geocach konto. Hon fick t.om JG att maila honom att hon skulle få tillbaka sin logg. Dom är helt maniska dom där jävla människorna, dom har inget annat i livet. En av deras närmaste mördas och dom tänker på sina geocach-kontot, väldigt konstigt agerat av HD.

2020-03-13 Systerhax har idag totalt 10021 hittade casher (senaste idag) på geocashing.com


Tack för en givande sammanställning.

Det är intressant att vittnet gjort en egen sammanställning av omloggningarna av LWs cacher. Det är möjligt för vem som helst att begära en notifiering när en loggning sker av en angiven cache, men man måste bara göra det i förväg. I denna situation kände vittnet redan till att det fanns en konflikt och att raderingar och omloggningar skett i omgångar.

Problemet för oss vanliga människor är att gärningsmannens motiv för ett mord ofta framstår som helt ofattbara. Det har varit många som kritiserat åklagaren för att ha framfört orimliga teorier och motivbilder. Tanken att en gärningsman slagit 17 slag för 17 raderade loggar bör framstå som helt osannolik, men visst kan det finnas människor som är kyliga nog att räkna slagen och som vill lämna en sorts signatur på brottsplatsen.

Dock framstår motivet som en kombination av flera olika faktorer, några framstår som rationella och några framstår som mer besynnerliga. Raderingarna och omloggningarna bör dock ses som ett indicium i sig utan att antalet slag nödvändigtvis behöver tillmätas någon särskild betydelse.

Det andra problemet är att vi ofta utgår från att gärningsmannen gör rationella val. En normal människa hade inte genomfört ett mord efter att ha mött polisen bara några dagar tidigare och uppträtt på ett sätt som väckt misstankar eller efter att ställt frågor till en polis om hur man raderar bilder. Det blir också svårt att förstå hur den misstänkte egentligen tänkte om han försökte skapa ett alibi, men det hindrar inte att samma händelse kan utgöra ett indicium för en brottslig avsikt.
Citera
2020-03-14, 12:34
  #85709
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JgrpC
Vad och vem kan ha fått Lena att lämna hemmet?
Vi vet att hon hade klätt på sig (jacka/skor) så det var inte en oplanerad utgång.

Säkert lurade SD ut henne, de kunde inte ses hemma då A låg och sov där och lätt vaknade.
De kan ha stämt träff bakom bullerplanket.
Att dörren var på glänt på morgonen kan väl bara betyda att SD gick tillbaka till hennes bostad
för att kolla mail, övriga telefoner (än den han tagit) och annat och inte ville låsa eftersom kodlåset
hördes ljudligt och A brukade vakna av det - hade han vaknat och sett att Lena var borta hade han
blivit orolig och ringt sin pappa. Fullt pådrag kan ha blivit då, med ont om tid för SD att inställa sig i normalt läge; att se till att vara hemma "som vanligt".

.. Hade Lena stängt efter sig tog han i och för sig en risk när han öppnade dörren igen.
Det är inte utan frågetecken.
__________________
Senast redigerad av Moschata 2020-03-14 kl. 12:36.
Citera
2020-03-14, 12:39
  #85710
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Nej, det finns inget i utredningen som visar på något sådant.
SD och Snor-Johan är de två som flertalet gånger offentligt misstänkt N.
Undrar varför?

Låter inte troligt alls nej, undrar hur de argumenterar för detta.
Måste läsa den biten där SD yttrar sig så!
Får leta bakåt vad Snor-Johan sagt.
__________________
Senast redigerad av Moschata 2020-03-14 kl. 13:12.
Citera
2020-03-14, 12:41
  #85711
Medlem
hoppsanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trie
Det andra problemet är att vi ofta utgår från att gärningsmannen gör rationella val. En normal människa hade inte genomfört ett mord efter att ha mött polisen bara några dagar tidigare och uppträtt på ett sätt som väckt misstankar eller efter att ställt frågor till en polis om hur man raderar bilder. Det blir också svårt att förstå hur den misstänkte egentligen tänkte om han försökte skapa ett alibi, men det hindrar inte att samma händelse kan utgöra ett indicium för en brottslig avsikt.
Antagligen fattade inte SD alls att han gav ett märkligt intryck och kan ha väckt misstankar.

Han kanske trodde att polisen uppfattade honom som en ansvarsfull medborgare som var uppmärksam på konstiga individer i omgivningen och gärna hjälpte polisen.
Citera
2020-03-14, 12:45
  #85712
Medlem
Kan man höra larmsamtalet kring skriken?
Citera
2020-03-14, 12:51
  #85713
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBarnaby
Oavsett om de träffades eller ej, den där "övningen" natten mellan den 11 12 maj skulle alltså ha varit ett led i en märklig plan, är det så åklagaren menar?

Eller menar hon att mordet egentligen var tänkt att utföras redan den natten men sköts upp av någon anledning?
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Här kommer lite citat från NA.

https://www.na.se/artikel/aklagarens-teori-sa-planerade-45-aringen-mordet-pa-lena-wesstrom

Erkänner att jag inte riktigt hänger med i Hiding,s resonemang men det beror nog på att jag tror att Hiding,s motivbild är helt fel.
Det framgår aldrig att det där verkligen är åklagarens teori. Tittar man närmare på artiklarna så har hon aldrig sagt någonting åt det hållet, utan det är väl bara hennes trogna följare Aftonbladet och NA som nu hjälper till genom att lägga fram den här teorin. Genom att göra på det här sättet får åklagaren full deniability, och slipper ta ansvar för den här förnuftsvidriga teorin om skiten träffar fläkten. På ett känslomässigt plan är teorin säkert väldigt övertygande för de redan frälsta, men intellektuellt är den en total katastrof.

Det tycks alltså i vanlig ordning handla om ett rätt komplext samarbete mellan åklagaren och de slasktidningar som hela den här resan har gått i hennes fotspår och troget förmedlat hennes känslobaserade världsbild. En seriös tidning skulle aldrig kunna publicera den här teorin, åtminstone inte utan att samtidigt kommentera att den inte går ihop.
__________________
Senast redigerad av Draifos 2020-03-14 kl. 13:08.
Citera
2020-03-14, 13:06
  #85714
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T34Panzer
Nej, det finns inget i utredningen som visar på något sådant.
SD och Snor-Johan är de två som flertalet gånger offentligt misstänkt N.
Undrar varför?
Finns väl inget som nånsin tytt på att NW skulle ha varit av minsta intresse, förutom för just ovanstående som du nämner.
Och glöm för all del inte bort Schazz, som ju var en av de första att rikta misstankarna mot sonen
Citera
2020-03-14, 13:09
  #85715
Medlem
Del: 1, HD:s förhör

En sorts sammanfattning av vittnesförhör gällande HD (20180519+20180529+20180607) samt förhör som mordmisstänkt (20190828-20190906). B2705-18 Aktbilaga 149.

Genomgående är att förhörsledarna (FL/FL1/FL2/BF) är noggranna när HD hörs som vittne (V) 2018 och ännu mer så när HD är misstänkt (MT) 2019.

Man kan säkert läsa ut många olika egenheter i förhören och jag har mestadels fokuserat på det som uppenbart förefaller märkligt. Inte så mycket på varför det ges en del märkliga svar eller varför en del minnesbilder återges detaljerat medans andra svar är undflyende eller hänvisas till minnesbrister.

Allmänt om vittnesförhör 20180519: HD får upplysning om att LW är försvunnen.
Svarar bra, adekvat och ganska fylligt på frågorna.

Allmänt om vittnesförhör 20180529: HD får veta att LW är funnen mördad.
Uppvisar minnesbesvär i en del av frågeställningarna, speciellt om vardagssaker. HD minns dock specifikt t.ex. vilket av barnen som sovit i samma säng som HD samt kan redogöra för Messengerkontakt med J*nas (sid 67). HD validerar SD:s utsaga ang. gymaktivitet på Gustavsvik t.ex.

Allmänt om vittnesförhör 20180607: Här märks det att polisen börjar få ihop pusslet med relationerna som LW, SD & HD hade och HD pressas alltmer på svar i förhöret som varar över 2 timmar. T.ex. återkommer utredarna om varför HD inte frontat maken SD om återkommande otrohet och HD:s känslor kring otroheten och utredarna får lite svävande svar.
HD minns även ganska exakt vad som är packat/kvar att packa inför USA-resan nästa dag. HD minns även att SD kommer upp från källaren med en blå tröja som ska packas inför resan (sid 134-135). Detaljkoll där alltså.
För visst är det en tröja som SD säger sig tvätta på natten för mordet på LW? I så fall validerar HD det som SD sagt om att han "nattvättat" en favorittröja han vill ha med på resan.
Förresten är det denna dag som SD är inne på vittnesförhör vid 2 tillfällen. På fråga vad HD kände inför det så svarar hon att det inte oroade henne så mycket. HD uppger även att hon och SD inte pratar något om dessa 2 förhör utan att de har full fokus på att packa det sista innan de på nattkröken åker upp mot Arlanda (sid 130), där HD för övrigt sover en del av resan i bilen. Mycket märkligt med tanke på att paret D*vidsson borde hysa en hel del, och olika, känslor inför att LW påträffats mördad.

Nedan kommer ett gäng förhörsfrågor från tiden 20190828-20190906 där HD inte vill svara på frågorna/inte minns. En stor del av HD:s minnesproblematik är dock utelämnad då det i realiteten krävs att kopiera in samtliga protokoll/frågor med HD om ca: 450 sidor.. Men den finns att beskåda i B2705-18 Aktbilaga 149. Ibland återkommer samma frågor med (o)jämna mellanrum eftersom HD inte är så meddelsam som önskas. Stavningsfel och diverse textformateringar beror på den som skrivit ut förhören hos polisen och ingår alltså helt gratis.
FL = Förhörsledare. Ibland benämnd FL1/FL2 eller BF (Biträdande FörhörsLedare)
MT = den MissTänkte.

JG ringer polisen och tycker de ska söka efter LW hos HD.

Det är inte bara SD & JG som raderar i sin mobil. HD kan med!

När HD och SD separerat, tyckte HD det var OK ifall SD hade en relation med LW?

Hur beskriver HD sin relation med SD under april, maj -18? Och hur mycket privatliv kan anses vara rimligt i förhållande till att polisen gör en mordutredning och man är kallad till vittnesförhör?
Citera
2020-03-14, 13:10
  #85716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smhf
Att han talar sanning får man tolka hur man vill, att han inte är trovärdig i förhören lyser igenom otaliga ggr.

Om han är schizofren får stå för dig.

Han vinner troligen något på att vara otydlig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in