2020-03-11, 19:03
  #83809
Medlem
Snapcounts avatar
En sak skulle vara intressant att veta..

Det rapporteras ju om antalet smittade per dar..., men hur många test tas det per dag ?

Se där, då är det en pandemi enligt WHO !
(somnade en timme på soffan)
Citera
2020-03-11, 19:03
  #83810
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av E73
https://www.expressen.se/kronikorer/atilla-yoldas/maria-vittnar-om-virusets-bieffekt/

Så då kom rasistkortet fram oxå...

Fyi fan vad äckligt och billigt. Man får inte säga det men ibland önskar man att Corona skulle välja sina offer selektivt - inte de gamla och skröpliga först. Utan kanske de mest skenheliga..

Då skulle de få några "riktiga bekymmer" att fundera över istället för påhittade.
Citera
2020-03-11, 19:03
  #83811
Medlem
Finns det någon svensk länk med en sammanfattning av "do's and dont's"? Har en 70+ rätt tjurskallig mamma som tror allt är fake news om det inte står på någon enligt henne trovärdig svensk källa.
Citera
2020-03-11, 19:03
  #83812
Medlem
flaskborstes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snuttis
Det är den oron alla delar. Vad ska hända? Vad görs?

Den tryggheten vi alla hade kännt av att omfattande tidiga proaktiva åtgärder satts in hade vägt upp den apokalyptiska oro alla nu tvingas förneka som ett sorts nödavstängningsskydd i hjärnorna.

Landet genomgår en kris - Pandemisk Global kris.


Vi ges inte ens 600ml Dax 85% handsprit i affärerna. Nån 50 ml Aloe vera spray med 50% ethanol.


Folk står i tv och säger -"det går bra med tvål"


Tusentals dör i karantänsatta Italien och det går bra med fucking tvål.

Nya smittade skeppas in fria att "välja" karantän eller "anta" samt transportera sig efter eget omdöme.

Att regeringen skapar panik/oro/ångest/tvingar folk att förneka oro/stänga av frågor.

På det går regeringen ut med at de sekretessbelägger beredskapen.


De tar allt vidare till en full-blown psykos.


Som att hela befolkningen sitter på en låst enhet och inte ges fakta/beredskap för de anses inte kunna hantera den.


Allvarligt!

Vad tycker du att myndigheterna skall göra ? Det är kört nu och det hela får löpa sin gång.
Det handlar mer nu om att minska dödsfallen vilket inte kommer gå så bra då Sverige lagt pengarna på invandrare istället för sjukvprden och de äldre..

Så ta en kopp kaffe och studera eländet istället..

Antar att andelen självmord kommer öka då det finns folk som hellre tar livet av sig själva än dör i en plågsam sjukdom där ingen vård finns att få.

Folk förr var vana med att grannarna och några ungar dog..det var en del av livet..Man söp och knullade iaf. och livet gick vidare..
Citera
2020-03-11, 19:03
  #83813
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tomyhockey
någon säger corona angriper äldre. varför använder sjukvården speciella skyddsdräkter? sedan den kinesiska läkare även han dog i 35 års åldern?

COVID-19 kan alla få,oavsett kön, ålder eller underliggande sjukdom eller ej. Men den största riskgruppen för att få allvarliga symptom och avlida lider äldre med underliggande sjukdom. Sedan kommer andra åldrar med underliggande sjukdom.
Citera
2020-03-11, 19:03
  #83814
Medlem
WHO pandemi klassar nu ...
Citera
2020-03-11, 19:04
  #83815
Medlem
boll-svantes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Nja, som sagt, sjukvården tycks inte uppleva någon anstormning, spelar ju ingen roll om de har Covid-19 eller inte, men ökad belastning kan indikera stor spridning.

Även om man är smittad dröjer det ett tag innan man uppvisar symptom. Ännu längre för allvarliga sådana. Vi får se snart.
Citera
2020-03-11, 19:05
  #83816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
En sak skulle vara intressant att veta..

Det rapporteras ju om antalet smittade per dar..., men hur många test tas det per dag ?

Se där, då är det en pandemi enligt WHO !
(somnade en timme på soffan)

Det händer mycket på en timme. Pandemi och första dödsfallet i Sverige.
Det gäller att sova med ögonen öppna.. ;-)
Citera
2020-03-11, 19:05
  #83817
Medlem
Theforeigners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Theforeigner
ITALIEN
22 Feb 2020:

22 smittade
7 allvarligt/kritisk sjuka
0 döda

18 dagar senare:

ITALIEN

10 mar 2020:

10.149 smittade
877 allvarligt/kritisk sjuka
631 döda

Italy 12,462 +2,313 827 +196 1,045 10,590 1,028


ITALIEN

11 mar 2020:

12.462 smittade (varav 2,313 nya)
1.028 kritisk sjuka (varav 151 nya)
827 döda (varav 196 nya)
1.045 tillfrisknade [/quote]

Källa: https://www.worldometers.info/coronavirus/
Citera
2020-03-11, 19:05
  #83818
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sacramento
Men italienarna har råd att åka till Ungern. Budapest är en turistmetropol.

Går inte ens att flyga direktflyg från Milan till Budapest just nu. Går ett direktflyg från Rom om dagen till Budapest.

Det är helt orimligt att försöka jämföra Ungern med Sverige i det här läget. Typ 10000 Svenskar har varit i Italien på sportlov, några har blivit smittade, och sen innan dom fattat det så har dom smittat sin omgivning hemma.
Citera
2020-03-11, 19:05
  #83819
Medlem
As-33-15-4-ps avatar
Hur många smittade tror ni det krävs innan man sätter Stockholm i karantän?
Citera
2020-03-11, 19:05
  #83820
Medlem
selusts avatar
”Inte jättebråttom med ett sådant beslut att begränsa publika evenemang. Det är egentligen mer aktuellt när det är en stor spridning i landet.” Anders fucking Tegnell

Är det inte just denna attityden som gör att vi får en stor spridning?? Det är väl helt självklart att göra sådant här INNAN det blir en stor spridning för annars så blir det en stor spridning. Helt jävla mållös för denna idioten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in