2020-03-10, 17:18
  #77713
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av teren
Stäng Ner Stockholm Nu!!!!!

Det är för sent.
Citera
2020-03-10, 17:18
  #77714
Medlem
Nu när Kalmar län fått sitt första bekräftade fall är det bara 7 län kvar som är coronafria:

Blekinge
Kronobergs län
Gotland
Västmanland
Dalarna
Jämtland
Västernorrland
Citera
2020-03-10, 17:18
  #77715
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
Varför säger man att det kan ta två år att utveckla ett vaccin mot detta virus, när det varje år finns ett vaccin för säsongsinfluenserna? Där kan de ju inte ha mer än max ett år på sig att utveckla ett vaccin?

Vaccin mot säsongsinfluensa varierar från år till år. WHO studerar fortlöpande vilka influensavirus som är mest aktiva. De lämnar sedan en rekommendation om vilka virusvarianter som bör ingå i influensavaccinerna under kommande säsong på norra respektive södra halvklotet. Ibland missar man och får ett vaccin som inte träffar rätt och då blir utbrottet större med svårare följder.

Att det tar tid att framställa vaccin beror på att det måste testas noggrant och sådant tar tid. 18 månader är väl det man har som målsättning.
Citera
2020-03-10, 17:18
  #77716
Medlem
Oscaris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeatriceCenci
Och ändå finns det fortfarande intensivvård till i stort sett alla som behöver det. När intensivvården blir överbelastad på bred front i Europa så kommer dödstalen att stiga.

Efter att ha följt siffrorna intensivt i över en månad, tror jag vi får se väldigt höga dödssiffror. Kina undanhåller information och Italien har ingen kontroll på viruset. Inom 2 veckor har vi ett värre scenario i Sverige. Vi har bara sett början på denna pandemi.
Citera
2020-03-10, 17:18
  #77717
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mattep74
Om företag börjar stänga ner och folk får vara hemma för att det finns sjuka som varit på jobbet så kommer folk inte att klara av att hålla sig inne länge. Jag kan exempelvis inte stanna hemma då jag jobbar som läkarsekreterare. Jag befinner mig minst 8 timmar per dag inom 100 m från infektionsmottagningen i länet. Vi på sjukhuset är dock mycket lugnare än folk i den här tråden.

För att minska smittspridning bör lösviktsgodis och lösviktsallad försvinna. Då gör man något aktivt iaf.

Så tänkte nog läkare och sjuksköterskor i Italien också..
Citera
2020-03-10, 17:19
  #77718
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grunkz
Nu när Kalmar län fått sitt första bekräftade fall är det bara 7 län kvar som är coronafria:

Blekinge
Kronobergs län
Gotland
Västmanland
Dalarna
Jämtland
Västernorrland

Jämtland har 1
Citera
2020-03-10, 17:19
  #77719
Medlem
magpests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RadhusRoland
Södersjukhuset i stabsläge sen patient visat sig smittad med corona, testet togs igår måndag kväll. Ett 70 tal personer har haft kontakt med patienten, dessa får jobba vidare tills dem uppvisar symptom, sinnesjukt.
Sverige gräver sin egen grav just nu

Nu kommer SARS-CoV-2 inte gå att stoppa. Det är kört.
Citera
2020-03-10, 17:19
  #77720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av henriko
Det är ju så exponentiella förlopp beter sig. Virusspridning är ett exponetiellt förlopp, i alla fall tills systemet blir mättat, när det börjar bli få kvar att angripa.

Inget konstigt alls med detta. Utan något de flesta med någon slags utbildning, och förståelse av den, kunde förutsäga i stora drag på förhand.

Detta klipp har postats tidigare i tråden. Men här är bra genomgång, på ett övergripande plan, om hur det funkar.

https://www.youtube.com/watch?v=Kas0tIxDvrg

Riktigt bra slutkläm också.

Denna borde vara obligatorisk för alla här inne!
Citera
2020-03-10, 17:19
  #77721
Medlem
Dr.5nuggless avatar
https://www.vk.se/2020-03-10/bara-de-som-satt-narmast-lansborna-pa-flyget-smittsparas

Vk intervjuar Västerbottens biträdande smittskyddsläkare Gunilla Persson.
När det gäller smittspårningen av de fem fallen i Västerbotten så kontaktar man bara de som satt nära dessa personer på flygplanet.

Citat:
Är det inte bra för alla passagerare som varit på samma plan att få veta om det, så de vet om de skulle få symptom?

– Om man har varit på samma plan så har man varit i det här området i Italien, eller hur, och får man symptom och har varit i området så ska man ta kontakt med vården.

Men vi har ju inga direktplan mellan Italien och Umeå, utan då har de smittade troligtvis åkt inrikes mellan Stockholm och Umeå sen. Men de övriga på planet, som inte satt nära, får inte veta om de satt på samma flight?

– Nej. Man bedömer hur smittosam den här infektionen är, tiden man suttit på planet och i närheten av den smittade. Det är det man tittar på. Har man suttit längst fram och varit sjuk, så har de som suttit långt bak inte exponerats.

Så de får inte veta om de varit på samma plan.

– Nej. Man har satt upp vissa rutiner baserat på den kunskap man har när det gäller smittspridning, man har beräknat risken för smittspridning beroende på exponeringstid och närhet och satt upp en algoritm för det. Det finns liksom ingen mening att göra avsteg från den, för då krånglar man till det för sig.

Persson avslutar med att säga att man borde känna tillit till sjukvården, smittskyddet samt de enskilda smittade.

Rekommenderar er att läsa hela intervjun.
Citera
2020-03-10, 17:20
  #77722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vindpinad
Vad är det för temperatur i Sydkorea och Iran då? Garanterat varmare än i Sverige.

Teheran har 5-20 grader ca just nu (natt/dag), Deagu i SK har 0-25.
Citera
2020-03-10, 17:20
  #77723
Medlem
welcometorealitys avatar
Den kände Mediumet Sylvia Browne som gick bort redan 2013, förutspådde detta redan innan i hennes bok.

https://www.snopes.com/fact-check/sylvia-browne-coronavirus/

Citat:
In around 2020 a severe pneumonia-like illness will spread throughout the globe, attacking the lungs and the bronchial tubes and resisting all known treatments. Almost more baffling than the illness itself will be the fact that it will suddenly vanish as quickly as it arrived, attack again ten years later, and then disappear completely.
Citera
2020-03-10, 17:20
  #77724
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Jag skulle vilja påstå att det är direkt livsfarligt, alltså tvärtemot FHM:s rekommendation. Men jag lever efter försiktighetsprincipen i sådana här lägen.

Jaha, livsfarligt. Du tror alltså att det är ett dödligt gift om du skulle bli smittad?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in