2020-03-10, 17:13
  #77689
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Estramus
Då ska du ju inte heller åka bil, båt, tåg, cykel, simma, gå i trappor o s v...

Varför inte? Varför fördummar du dig själv med korkade jämförelser? Gör man sig illa eller dör av att göra något av det du postade är man fullkomligt inkompetent och så oaktsam och klumpig att man förtjänar det. Är man försiktigt finns det 0 risk med det du skrev.
Citera
2020-03-10, 17:13
  #77690
Avslutad
[quote=Woozah|70632382]Vi har inte ens personal till vanliga, lugna dagar. Vad tror du skulle hända om 70-talet personal tas ur drift?[/QUOTE

Just exakt därför dessa får jobba kvar. Galet men sant, kommer snart komma ut till media
Citera
2020-03-10, 17:13
  #77691
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Foreknowledge
Källa

På allvar? 🤯😨😱

De sa det på p1 nyss. Lyssna på senaste sändningen
Citera
2020-03-10, 17:13
  #77692
Medlem
Guillounisms avatar
Bekräftat fall av coronasmittad patient på Södersjukhuset

Citat:
Under måndag kväll den 9 mars bekräftades att en patient som vårdas på Södersjukhuset är smittad av nya coronaviruset, covid-19. Patienten vårdas nu isolerat. Södersjukhuset samverkar med Smittskydd Stockholm för att identifiera de medarbetare och patienter som har varit i kontakt med den smittade för vidare bedömning och åtgärder.

Södersjukhuset går nu upp i planerat stabsläge med anledning av coronaviruset, covid-19 för att snabbt mobilisera resurser och göra nödvändiga prioriteringar. Stabsläget underlättar också samarbetet inom sjukhuset samt med Smittskydd Stockholm och Region Stockholms Regionala Särskilda Sjukvårdsledning.

Patienten har inte vistats i något riskområde eller haft kontakt med personer som är konstaterat smittade. Sjukhuset samarbetar med Smittskydd Stockholm för att ta fram åtgärder samt kartlägga vilka som varit i kontakt med patienten. Ett 70-tal medarbetare som haft kontakt med patienten hanteras enligt Folkhälsomyndighetens riktlinjer.

https://www.sodersjukhuset.se/press/nyheter/bekraftat-fall-av-coronasmittad-patient-pa-sodersjukhuset/
Citera
2020-03-10, 17:13
  #77693
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RadhusRoland
Södersjukhuset i stabsläge sen patient visat sig smittad med corona, testet togs igår måndag kväll. Ett 70 tal personer har haft kontakt med patienten, dessa får jobba vidare tills dem uppvisar symptom, sinnesjukt.
Sverige gräver sin egen grav just nu

Kan du ge en länk på det fetade.

Undrar f-n inte, om det där är straffbart för ledningen av sjukhuset.
Citera
2020-03-10, 17:14
  #77694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Jag förstår vad du säger, men en sak som är bra är att staten har väldigt låg statsskuld. De kan finansiera nötåtgärder utan större problem.
Problemet är att det är en total kamp mot klockan och vi är bara veckor borta från total katastrof. Det är ju bara att plocka fram miniräknaren och räkna på den exponentiella smittspridningen. Sedan känner vi ju till ungefärliga dödstal. Cirka 1% med fungerande sjukvård cirka 5% när den nått taket såsom i Iran eller Italien. Om alla i hela Sverige skulle drabbas av Corona skulle vi få en halv miljon döda. Vi pratar den värsta katastrofen som drabbat Sverige på minst 100 år.


Om så är fallet så kan jag inte låta bli att dra på mig foliehatten och undra varför.

Kan det vara så att målet är skuldsätta Sverige totalt?

Eller VILL man "rensa" lite och få ner befolkningsmängden?


Folk kommer att stryka med av andra skäl än just andningssvårigheter i samband med Corona.

Hur många i Sverige skulle fixa om elnätet slutar leverera el?
Mat?



Man hänger upp sig på själva viruset när det är vad som följer viruset i bakvattnet som är det största problemet..
__________________
Senast redigerad av Tankevurpan 2020-03-10 kl. 17:17.
Citera
2020-03-10, 17:14
  #77695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Foreknowledge
21 län i Sverige.

15 län smittade.

Alltså 6 styckna friska. Sannolikt inte friska senare i veckan.


Hade fel! Kalmar har nu fått sin första fall, vilket gör att 5 styckna är friska!

16 län smittade.

5 friskna!
Citera
2020-03-10, 17:14
  #77696
Medlem
Jesusmarychains avatar
Har det kommit någon matnyttig rapport/uppföljning på hur de friskförklarade mår? Dvs, har de fått men och liknande.
Citera
2020-03-10, 17:14
  #77697
Bannlyst
OBS!






Höjer ett varnande finger för papperspost/reklam/post via brevlåda.



Postgången/Brevbärare kan i detta läge fungera som "superspridare".


Svett/snortork av joggande brevbärare direkt ner på pappersposten för att vidröras av händer som sen gnuggar ögon/petas i näsa.


Försegla brevlåda.

Häng upp korg utanför dörren.


Öppna posten utanför huset med engångshandskar eller sprita händerna DIREKT efter du tagit i den.

Fotografera den med smartphone - släng posten.


Enkel åtgärd.

Varför spela allan ballan. Brevlåda är inte lagstadgat.
__________________
Senast redigerad av snuttis 2020-03-10 kl. 17:17.
Citera
2020-03-10, 17:14
  #77698
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Foreknowledge
Källa

På allvar? 🤯😨😱

Kommer snart bli allmänt känt
Citera
2020-03-10, 17:14
  #77699
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Kan du ge en länk på det fetade.

Undrar f-n inte, om det där är straffbart för ledningen av sjukhuset.
Jag tror att vi befinner oss i ett krisläge. Detta är då troligen det bästa alternativet ändå.
Citera
2020-03-10, 17:15
  #77700
Medlem
Smittan finns helt klart spridd bland befolkningen i alla Europas länder tycker jag utvecklingen visar. Världen har absolut inga verktyg att stoppa en pandemi i nuläget
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in