Citat:
Ursprungligen postat av
Bongoman
Vem säger att du ska erkänna något? Du kan be mig genomföra ett experiment där resultatet du fått är platt jord. Sedan genomför jag det enligt dina instruktioner och ser om vi får samma resultat. Jag ber dig genomföra något som visa att jorden är rund. Det vill du inte och tjatar om erkännande. Det bevisar att du har fel. Du vågar inte! Du vet att du har fel så därför gör du inte det.
Ja, med två kända sidor och en vinkel kan man räkna ut alla sidor i en triangel. Det kan kräva lite mer än ett steg men det är inte svårare än gymnasiematte. Alla formler finns på nätet om du söker på trigonometri.
Du måste starta med den kända höjden för geostationär bana och vinkeln från tabellerna om du arbetar med globen. På den platta jorden har du vinklarna från tabellen och avstånden mellan städerna.
Sätt igång, rita!
Det fetade: i första alternativt så har satelliten en bestäm höjd, bestämd vinkel och bestämd sida, med andra ord inget att räkna ut. Redan klart, resultatet antaget på förhand.
I alternativ två så har du tagit bort höjden, men bestämt vinkeln och sidan.
Inser du inte att utan din förutbestämda höjd kommer du att få en annan höjd än vad som anges i tabellen du refererar till. Att mäta samma satellit från olika avstånd ger ju olika vinkelhöjder men höjden är densamma om sidan är känd och det blir inte den som står i din tabell. För att bestämma höjden använder man på globen istället den krysspejling som medföljer tre observationer från olika orter.
Ditt test bevisar ingenting, varken platt eller rund jord. Den visar bara att plattjordstestet använder sig av höjdbestämning i en rät triangel medans höjdbestämning på globen bortser man ifrån den höjden och använder sig medföljande krysspejling för bestämmande av höjd.
Ditt test är meningslöst.