Citat:
Ursprungligen postat av
Spanare1
Du har en skev bild av hur verkliga livet är. Ingen är perfekt, inte ens du och din familj. Hur mycket du än vill ge sken av.
Vad är det som inte är ok, inte en endaste gång? Jag har träffat flera av er, och ni blir så förbannat kategoriska i allt, att inget knappt tillåts. Ni tror ni skapar det perfekta men det blir bara fyrkantiga squarepants (fyrkantiga människor) av allt till sist med liten tolerans för annat än bara det perfekta. Det är inte bara burgare och munkar man kan köpa på Mcd utan kyckling, sallad mm.
Jag menar att någon gång måste det vara ok att äta på Mcd, men inte kategoriskt säga att det inte är ok. DET är inte normalt!
Det handlar inte om det perfekta. Det handlar om att vi leds in på en bana som slutar med övervikt och ohälsa. Resonemang som "bara en gång per år" leder till en gång per månad och sen en gång i veckan hur mycket man än tror på att man kan styra det.. Det är just det som skett i USA.
Varför är det givet att "det är klart man ska kunna äta med barnen på McDonalds nån gång då och då"? Vi människor tror att vi kan ta beslut utan att påverkas och vara konsekvent i vårt handlande men vi är för mycket stenåldersmänniskor för att klara det. Vi styrs omedvetet av våra grundläggande instinkter som oftast leder oss in till en ohälsosam livsstil.
På samma sätt har man släppt alla tyglar när det gäller spel på nätet. Noll kontroll.
Samma utveckling har skett inom snabbmatsindustrin och det kommer inte bli bättre för vi är så matade med att få våra behov och val tillfressställda här i väst. Det är lättare att späda på utvecklingen än att bromsa den.