Citat:
Ursprungligen postat av
AlbusPercival
Inte undrapå att dom har mångdubblat sin omsättning sen förra året, på grund av sånna som dig.
Alltså allvarligt nu. "Tugget" och tonen i svaret du fick av dem är exakt samma som de rena blufföretagen som driver falska registertjänster brukar svara med. Det är ännu mera genomskinligt än jag väntade mig.
"Det är inte vårt fel, du har använt en fd gratistjänst som du sen ej sagt upp, tough luck, tråkigt att du insinuerar att vi skulle vara bedrägliga, bara att betala, ingen annan lösning finnes" osv.
Alltså: Detta är inte ett oskyldigt misstag. Det är tveklöst att de satt i system att hålla på såhär. Jag hade helt klart överklagat och drivit småmål i domstol; skit samma om man mot förmodan förlorar och får betala ett par tusen extra till advokater. Att man iallafall försökte kommer isåfall kännas bättre.
Efterskottsbetalning, och dessutom efter lååååång tid, är ej praxis i webbtjänstbranschen.
Att hålla inne en faktura i två år för en vanlig rutintjänst är usel affärssed. Inte sannolikt att detta följer deras faktureringsrutiner i övrigt.
Kontot har ej använts. Du har därför ej belastat deras infrastruktur nämnvärt, därav kan ockerargumentet eventuellt vara användbart.