Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Men det långsiktiga och metapolitiska arbetet är också viktigt. Att siffrorna är som du skriver hos de andra partierna är för att SD påverkat det politiska samtalet långsiktigt. Om SD inte tagit strid för någonting sedan 2010 hade det kanske varit accepterade av alla men hade då saknat mening för de hade varit en del av åttapartiet.
Det är inte en binär fråga där allt radikalt automatiskt är bra. Det var helt rätt att driva en invandringspolitik som var normal för övriga Norden och radikal i rubbade Sverige. Där erbjöd SD ett svar på en fråga som en majoritet av väljarna ställde. I fallet med public service är förhållandet det omvända, över 70% har förtroende. Det är på nivån att ta strid för Swexit.
Citat:
PS är en ständig nackdel för SD genom sin agenda i hela programutbudet
Nej, de är inte en "ständig nackdel" på långa vägar och de har inte en "agenda i hela programutbudet". Den där sortens slentrianmässig PS-kritik är mest bara lat och ogin och kommer aldrig att leda till en millimeters förändring åt önskvärt håll.
Citat:
det måste åtgärdas om samhället skall ändras långsiktigt. Det var ju det Reinfeldt aldrig gjorde, han lät vänstern fortsätta att dominera myndigheters och PS, vilket gjorde att han bara blev en parentes. Vänstern i institutionerna överlevde honom. När han avgick efter 8 år hade nyvänstern stärkt sin position i PS och hela den offentliga sektorn.
SD är inte intresserad av ett blågult block 2022 om det är för vänsterliberalt. Kan de inte få M/KD tillräckligt radikala till 2022 så är en sådan regering meningslös. Om centerpartister går över till M för att M är tillräckligt liberalt så innebär det, att det är ett M som inte duger som regeringsalternativ. Så SD vill inte ha de liberala rösterna till M till varje pris (Ett för liberalt M). Och M måste veta det, så ett sådant här utspel riktar sig också till M-väljarna. "Kan ni lite på Kristerssons högersväng, låt oss se vad han tycker om vänstervridna PS?". Kristersson vägdes på vågen och än en gång vägde han för lätt.
Och M och KD är inte intresserade av att vara ett radikalt tokhögeralternativ med totalitära reflexer, eftersom ett sånt inte kan samla en stabil majoritet i Sverige. Om SD vill förstöra det med att skrämma bort mellanmjölksväljare från de enda två partier som öppnat för samarbete så är det SD som säkrar rödgrönt styre med C/MP/V-invandringspolitik. Visst, inga problem, kör i diket! Om du tror att M och KD sitter och snyftar hemma på kammaren för att de inte har makten så misstar du dig. Så hemskt är det inte att lyfta samma höga arvoden och ha som enda ansvar att kritisera regeringen. Det är ju en supersoft tillvaro. Man kan göra som Hanif Bali och ägna dagarna åt att käfta på Twitter och spela in podcaster.