2020-02-29, 18:54
  #45805
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kallskorsten
Bunkrade upp rejält i dag och växlade några ord med kassören men han hade inte märkt av någon ökad försäljning.

Tror faktiskt inte ”vanligt” folk förstår förens eventuell karantän eller liknande slår till. Lite som det blev i Italien.
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Här är väderleken i Qom som är epicentrum i Iran
https://www.accuweather.com/en/ir/qom/210842/daily-weather-forecast/210842

Det är väl Irans religösa mecka? Vet man om den höga smittaspriningen är pga intim/närheten med varandra, kramas etc?
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45807
Medlem
Grollarens avatar
"Coronavirus fears as hazmat suit medics swarm house and remove family with baby"'


https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/coronavirus-fears-hazmat-suit-medics-21604037
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45808
Medlem
NirvanAs avatar
När kommer det ett vaccin? Och vad är utmaningen (det tidskrävande) i att ta fram ett sånt, för en oinsatt?
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45809
Medlem
En närläsning av ett svar från Folkhälsmyndighetens websida:

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/smittsamma-sjukdomar/coronavirus/fragor-och-svar-om-nytt-coronavirus/

Citat:
Varför stoppas inte flygningar mellan Kina och Sverige?

Världshälsoorganisationen WHO avråder från att stoppa flyglinjer med anledning av den nya sjukdomen covid-19. Det finns mer effektiva sätt att minska risken för smittspridning. Det är dels att informera inresande till Sverige om vilka symtom de ska vara uppmärksamma på, dels hur man ska kontakta sjukvården vid symtom.

Ett annat sätt att minska risken för smittspridning är hälsokontroller av resande som lämnar ett område (s k exit screening) där smittan sprids.

Myndighetens svar fokuserar på smittspridning av sjukdomen covid-19, inte spridningen av viruset som orsakar sjukdomen: bortser myndigheten från att virus sprids geografiskt vid resande under inkubationstiden? Motiverar myndigheten frånvaron av faktiska åtgärder genom att omdefiniera problemställningen om smittspridning från själva corona-viruset till den påföljande sjukdomen?

Är detta ett exempel på hur myndigheter ägnar sig åt sk "strategisk information" (fr folkbildaren Henrik Jönssons youtube idag), dvs anpassar information till allmänheten för att påverka istället för att neutralt och konsekvensoberoende redovisa den information som finns?

1. På vilket sätt är det inte effektivt att minska smittspridning genom att stoppa flyglinjer från smittade områden och därmed begränsa virusets geografiska utspridning under inkubationstiden/innan symtomen framträder?

2. Finns det källor på att corona-viruset endast smittar vid utvecklad sjukdom i covid-19, dvs att en bärare av corona-viruset som inte uppvisar symtom faktiskt inte är smittsam?

3. Vilka möjligheter finns det att upptäcka coronaviruset under inkubationstiden med screening/hälsokontroller?

4. Myndigheten hänvisar till att "exit screening" är effektivt för att stoppa sjukdomsspridningen: baseras myndighetens information på att exit screening faktiskt tillämpas, som motivering till att inte stänga flyglinjer? Vilka källor finns det på att "Exit screening" förekommer, och var?

Folkhälsomyndigheten påstår att åtgärden att ge information om symtom och hur vården kan kontaktas skulle vara mer effektivt än att stoppa flyglinjer från smittade områden eller införa hälsokontroller för ankommande flyg.

Det finns en uppenbar orimlighet i att hälsokontroller tillsammans med information hur människor själva ställer diagnos och kontaktar vård skulle vara mindre effektivt än att enbart informera om symtomen/vårdkontakt.

Folkhälsomyndigheten informerar i svaret mot effektiviteten med att stoppa flyglinjer och för effektivten med hälsokontroller av utgående flyg från smittade områden. Hälsokontroller för ankommande flyg från smittade områden (utan exit screening) borde alltså vara effektivt för att hindra smittspridning, men det varken förekommer eller rekommenderas av myndigheten?

Lämnar folkhälsomyndigheten information som inte är konsekvent eller korrekt?
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45810
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antligenhemma2019
Okej, undra varför man tror virus ska hämmas vid svensk sommar?

Kommer det ryktet från Corona-Bob-Tegnell?
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45811
Medlem
x12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Men sedan hur nära man måste befinna sig en smittad som hostar oförsiktigt kan ju alltid diskuteras.
""Har man befunnit sig inom två meter från de smittade finns det en risk, säger smittskyddsläkaren Signar Mäkitalo""
Källa: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sa-kartlaggs-de-smittade-svenskarna-i-jakten-pa-andra-drabbade

Eller genom att vidröra kontaminerade föremål och sedan peta i ögon, näsa, mun:
""In humans, the transmission of coronaviruses between an infected individual and others can occur via respiratory secretions. This can happen either directly through droplets from coughing or sneezing, or indirectly through touching contaminated objects or surfaces as well as close contact, such as touching or shaking hands and then by touching your nose, eyes or mouth. Nosocomial transmission has been described as an important driver in the epidemiology of SARS and MERS.""
Källa: https://www.ecdc.europa.eu/en/factsheet-health-professionals-coronaviruses
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45812
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JacRousseau
Nya siffror från Italien.

800 konstaterade fall. 21 döda. Om vi utgår från dom så är det 2.5%. om vi utgår från mörkertal på 80% ligger dödligheten på 0.5% så om ingen mer dör nu så matchar Kina och Italien ganska väl.

Dödlighet räknas på avslutade fall. Kina har erkänt att den ligger på över sars 9.6%
https://www.youtube.com/watch?v=4oaOl9wA5Ws
Citera
2020-02-29, 18:55
  #45813
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av teren
Om personen som besöker akuten precis har varit i Norra Italien, Iran eller Kina och inte har brutit benet eller har pågående hjärtinfarkt eller stroke så har de fan inte på akuten att göra! Vilken idiot utsätter sjuksyrror, läkare och en hel akutmottagning för dessa risker?

Jag håller med dig.

Det var ju dock inte frågeställningen.

På en akutmottagning tar man emot personer som behöver akutvård.
Det finns mängder av människor, sannolikt hälften av alla som besöker en akut, som aldrig skulle kommit dit öht. Det har en gigantiskt del i den dåliga akutsjukvård vi har i Sverige. Det är anledningen till varför man får sitta 14h med ett brutet ben.

Bedömer man en person som akut sjuk tar man i den.

Dock, med dagens vetskap och personen talar om ifall den rest etc. låter man den inte vänta i väntrummet vid misstänkt virussmitta.
Citera
2020-02-29, 18:56
  #45814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anaerob
Ssk på akuten. Han hade brutit nyckelbenet(skidor) och måste göra en akut rtg-undersökning. Det är inget som kan vänta. Vi har tittat på temp och olika parametrar. Allt var normalt, men kan vara så att han är under inkubationstiden och att sjukdomen bryter ut snart om han nu skulle ha det. Vi har kontaktat Smittskyddsinstitutet.

Har ni kontaktat dem så borde du veta vad de heter åtminstone.
Citera
2020-02-29, 18:56
  #45815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anaerob
1177 rekommenderade honom att komma hit. '(

Hur ska det annars slås fast och behandlas menar du? Klart misstänkt sjuka skall tas emot av vården.
Citera
2020-02-29, 18:56
  #45816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blingon
Har vi några som helst uppgifter om hur många vårdplatser svensk "vård" kan skramla ihop? Fördelat per någon lämplig typ av vårdbehov; hjärt/lungmaskiner, andningshjälp, syrgas, intensivvård etc?

Vilken vårdtyp är den svagaste (minst antal platser) länken i kedjan? Kan man göra en uppskattning om hur många fall som krävs innnan vården klappar ihop?

Håll i hatten nu. Vi har ca 100 tillgängliga IVA platser. Vi har 18 respiratorer i reserv utöver detta. Vi har sedan hangarer och bergrum med sjuksalar som kan ställas iordning, bla under SÖS. Sedan har försvaret en del salresurser. Thats it. Edit; 3 av de 100 platserna i tillgänglighet är nu upptagna. För att göra det begripligt, vi klarar att vårda (utan extrainsatta resurser), 100 personer samtidigt för Corona.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in