Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Prostitution är att sälja sex och det är vad som sker många gånger på dejtingmarknaden också. Men det är lite mer kamouflerat, vaken tjejerna eller killarna betraktar det som sexköp/sexförsäljning även när det är det.
Detsamma gäller i många relationer. Det finns många kvinnor som skulle göra slut om mannen inte delade med sig av sina pengar utan håller på att båda ska betala lika.
Dejtingmarknaden är väldigt enkel, det finns två typer. De som dejtar för att knulla runt - både män och kvinnor. Och det finns de som dejtar för att hitta något mer varaktigt, kanske till och med någon att bilda familj med - både män och kvinnor. I båda lägren handlar det om "ge och ta".
I varaktiga relationer med eller utan barn handlar det extremt mycket om "ge och ta", kompromisser, anpassning, lyhördhet osv. Män som skaffar barn blir väldigt mycket mer engagerade än att bara "betala för sig". I ett varaktigt förhållande är kommunikation det absolut viktigaste, det finns inget annat som är viktigare i ett varaktigt förhållande. Om endera parten är missnöjd - speak the fuck up.