2020-02-25, 15:09
  #217
Medlem
taamids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Malalatette
Frågan är vilka som är de största bovarna? De som konstant höjer priset på månadskorten och sitter i dyra lokaler på Lindhagensplan eller de som klottrar lite?

Klottrar LITE? Varje tåg de klottrat ner under sin karriär som torde ha börjat när de var tonåringar, har tagits ur trafik och sanerats. De timmar det tåget står stilla, ställs avgångarna in som det tåget skulle ha kört. Saneringen kostar multum, den giftiga färgen ska tas om hand, självklart tillkommer lönekostnader och så vidare. Varje jävla gång en obehörig befinner sig i spårområdet stoppas tågtrafiken. Försenade resenärer kan använda resegaranti, vad tror du det kostar i handläggning/löner och utbetalningar? Intäktsbortfallet går inte av för hackor, uteblivna biljettintäkter och i praktiken för mer än de resor som ställdes in. Lägg till minskat förtroende för tågtrafiken, pendlare som ger upp och köper bil.

Ett tåg som hade varit fullsatt ställs in. Tusentals människor förlorar en kvart arbetstid.

Klottrar LITE?!
Citera
2020-02-25, 15:18
  #218
Medlem
oskrivnaoddss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av taamid
Klottrar LITE? Varje tåg de klottrat ner under sin karriär / har tagits ur trafik och sanerats. De timmar det tåget står stilla, ställs avgångarna in som det tåget skulle ha kört. Saneringen kostar multum. / Ett tåg som hade varit fullsatt ställs in. Tusentals människor förlorar en kvart arbetstid.
Klottrar LITE?!

Njae. Kanske en hel del då..

En tanke bara: Vari ligger egentligen behovet av att direkt ta tåget ur trafik för sanering? Det är ju inte direkt okördugligt..

Man kanske rentav kan vänta ända till dagens slut eller vänta in någon tidpunkt då det rimligtvis skulle drabba minst förmodade antal resenärer? (Natten? )
Citera
2020-02-25, 15:23
  #219
Medlem
Nattliga räder, iklädda kamouflagekläder, planering, tidsnöd och ett hemlighetsmakeri. Är det så det fungerar för dessa män i 40 årsåldern?

För att få cred för sina äventyr så bör de väl ha ett stort nätverk av likasinnade, så att man berömma och jämföra sina kreationer?

Nu när polisen gjorde en rekorderlig insats, så tacka fan för att det blir som att skjuta på sittande fågel. Bara för att polisen att gå igenom bilder och kommentarer som delats mellan klottrarna.
Citera
2020-02-25, 15:28
  #220
Medlem
TJudges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rudeboyrocker
UZI bombar var och varannan dag. Nej det är inte WUFC, FY, MOA, TD eller liknande men däremot är det oldschool crew ” NFC ” no fucking class helt enkelt. Jag måste låta vara osagt vilket crew Osis är med i men Asher och Klik är med i NFC. Alla vet vilka NFC är, 90-talets kungar förutom den bästa av dom alla KAOS som börjar närma sig 50 och han lirar så ofta han kan. Träffade han för 3 år sedan på Uppsala Reggae och jag frågade hur ofta kör du? så aktivt som möjligt och han är Sveriges, Europas mest inflytelserikaste målare.

Jag är själv en gammal målare och har lirat med IAN PYC och DIET SMB.

Att Uzi bombar var och varannan dag är lika sant som att Zappo kör en backjump var och varannan dag. Det är skitsnack helt enkelt!

Citat:
Ursprungligen postat av Underlaget
Jadå! igår såg jag 2 panels på pendeln, båda två stora målare i Stockholm. Förra veckan var det 3 panels på ett pendeltåg jag var i, kunde inte se vilka då det var fel sida för perrongen.

Var det Uzi eller Zappo? Nej.

Citat:
Ursprungligen postat av MDF89
Preskriberingstiden är 5 år vid normal skadegörelse och 10 vid grov, om jag minns rätt.

Nej du har fel, många fel i den här tråden nu.

2 år för vanlig och 5 år för grov.

Citat:
Ursprungligen postat av papercut-ninja
Det finna fängelse i straffskalan, de sitter ju just nu häktade vilket tyder på att fängelsestraff kan bli aktuellt (fast det kan nog bli fotboja eller vuxendagis för dessa white-collar gangsters iofs).

Nej tyvärr du har också fel, dom satt bara 2 veckor hur jag nu vet det.
Grabbarna häktades i december och släpptes i december.

Citat:
Ursprungligen postat av oskrivnaodds
Den här tråden blir ju bara mer och mer absurd, medan den växer.. Herregud vad arga folk är här, verkar inte finnas någon gräns för hur förbannad man kan bli över lite "klotter.."

Ja verkligen sjukt med all hat, spännande tråd.
Citera
2020-02-25, 15:32
  #221
Medlem
oskrivnaoddss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
Står ju skyltar på staketen att det är förbjudet område. Är man i den åldern bör man ju vara läskunnig och inse farorna med att beträda spårområdet. Eventuella skador kan man ju inte lasta rälsägaren för.

Det är det väl ändå ingen som påstått heller..?!
Citera
2020-02-25, 16:15
  #222
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flammarion
– Vi har fler namn och vi tänker ta dem, en efter en. Det är bara frågan om tid, säger Tomas Ivering.
Hur många kan det bli?
– Hur många som helst, faktiskt. Vi har precis haft möte om det här. Vad orkar vi med? Mina utredare är grymma.

Titta vilken enastående handlingskraft och energi polisen har när det gäller att jaga ofarliga svennebanan småbarnspappor, samtidigt som förorterna brinner och exploderar medan poliserna där står med armarna i kors.
Det går bra för Sverige.

Men om småbarnspapporna sysslade med att ta hand om sina familjer i stället för att åstadkomma stora kostnader för sanering för andra arbetande människor skulle det vara bra.
Citera
2020-02-25, 16:21
  #223
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
SL-kort, 30-dagars, höjdes till 930:- (fr 870:-) vid årsskiftet. Det hade kunnat kosta mindre om pengarna användes till det de ska användas till - att transportera folk. Undrar hur många som ryggdunkar varandra i klotter-kretsar, 100 personer? Vi övriga hundratusentals resenärer ser inget vackert i det alls, men vi måste betala för att få väck det....
Citera
2020-02-25, 16:22
  #224
Medlem
Istället för att köpa en 12-miljonersvilla skulle han kunna köpa ett tåg som han själv kan klottra på

Men jag är inte förvånad vissa i 40 års åldern håller på med sånt. Många hoppar bungeejump och får en adrenalinkick av det. Vissa är målare. Kombinera adrenalin med konst så har du en graffare.

Nu har jag dock ingen aning om vad de klottrat. Är det bara tags? Är det mer åt konsthållet? Är det bara skit?

Att kalla dom för samhällets värsta är överdrivet oavsett vad. Personligen skulle jag inte bry mig om ett tåg jag åker i har klotter på sig, så länge det tar mig från A till B.

Aldrig gillat Aschberg heller. Han trakasserar en jävla massa folk och ringer de konstant tills de svarar, dag och natt. Han böjer sig alltid ned och låter sin röv knullas av Aftonbladets PK-kuk. Utan aftonhoran hade han varit hemlös. När han snackar om sånna här saker låter det alltid som han vill hämnas för något som hänt honom personligen. Gamla klasskompisar till honom?

Assberg, rövberg.

Det är nog bara svensk media som alltid överdriver och får saker att låta värre än vad det egentligen är. Och ni här inne som hoppas de skyldiga förlorar allt de har... ni är minst lika patetiska.
__________________
Senast redigerad av Hampost 2020-02-25 kl. 16:28.
Citera
2020-02-25, 16:24
  #225
Medlem
visste inte ens att man klottrade längre? var populärt
mellan 80-90
talet
Citera
2020-02-25, 16:30
  #226
Medlem
taamids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oskrivnaodds
Njae. Kanske en hel del då..

En tanke bara: Vari ligger egentligen behovet av att direkt ta tåget ur trafik för sanering? Det är ju inte direkt okördugligt..

Man kanske rentav kan vänta ända till dagens slut eller vänta in någon tidpunkt då det rimligtvis skulle drabba minst förmodade antal resenärer? (Natten? )

Beroende på var klottret sitter kan det vara en säkerhetsrisk. Klotter skapar mer klotter, tendensen att förstöra och skräpa ner ökar på redan smutsiga ytor och platser. Upplevelsen för personal och resenärer påverkas negativt, inte kul gå till jobbet och fått sin arbetsplats vandaliserad. Är många tåg nerklottrade så kör man de som inte bedöms utgöra en säkerhetsrisk, finns begränsat med både tåg och saneringspersonal. Man sanerar och underhåller tågen nattetid i den mån det är möjligt.

Kostar från 150 000 kr och uppåt att sanera en nerklottrad helsida på ett tåg, så är inga småsummor och framförallt en onödig utgift.
Citera
2020-02-25, 16:34
  #227
Medlem
Det räcker med att sanera speglar och framrutan. Mer än så behövs inte.

Detta låter mer som ett slags försäkringsbedrägeri.

Om detta nu skett i 30+ år, varför fortsätter mam betala "150k" för att sanera en sida av tågen?

Varför satsar de heller inte på rn billig wrap om det nu inte är något försäkringsbedrägeri? Om någon klottrar så tar du alltså bara av wrappen. Betydligt billigare.

Priserna på saneringsbolagen är dock överdrivet dyra. Så dyrt är det egentligen inte. De har 10x prislappen bara.

Min teori är att dessa samarbetar med tågbolagen.
Penningtvätt på hög nivå.

Jag antar att det kommer dyka upp en hel jävla massa glasmästarfirmor nu när det bara krävs 25K för att starta ett AB dessutom.

1. Panga rutor & klottra på tåg och kontorsbyggnader
2. Erbjud dina tjänster som glasmästare & saneringsbolag
3. Höj priserna 10x
4. ??
5. Profit
__________________
Senast redigerad av Hampost 2020-02-25 kl. 16:37.
Citera
2020-02-25, 16:37
  #228
Medlem
Pajasmicras avatar
Mycket pengar i det som förstörs och i de böter detta kan ge. Men i jmf med bedrägerierna i asylindustrin är det ju ganska lite.
Tycker nog mest synd om deras familjer som har så efterblivna familjefäder. Dessa gubbars gränslösa klottrande är nog bara en av de nackdelar som deras personlighetsstörningar ger och som antagligen deras familjer drabbas av. Trist.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in