Citat:
Ursprungligen postat av
itsaek
Tror du verkligen att detta blir det stora traumat? Jag tror att det kommer värre saker än en sträng influensa. Givetvis kommer sjukvården kollapsa om vi får en spridning i Sverige, men efter den fortsätter samhällets förfall ner i "Det stora nationella trauma" som kommer definiera Sverige nästkommande 100 år.
Det här är inte en sträng influensa, utan ett nytt coronavirus. Oavsett så har historien visat att virus och pandemier kan vara långt dödligare än både krig och de flesta andra katastrofer människan drabbats av genom historien.
Exakt hur stor katastrof det här blir återstår att se, då det beror på hur viruset muterar osv. Men absolut skulle det kunna ha potential att globalt bli en mycket större katastrof än något annat som skulle drabba lilla Sverige.